Nikonu D5600 může být vyčítáno mnohé: je v podstatě stejný jako jeho předchůdce a ovládání by mohl mít trochu šikovnější. Nic to však nemění na tom, že to je jedna z nejrozumnějších voleb pro začínající, ale i poměrně pokročilé fotografy. Je to prostě výborný foťák za více méně rozumné peníze.
Nikon D5600 přichází bezmála po dvou letech od představení Nikonu D5500 (recenze zde), povedeného modelu, který dlouhodobě vévodí mému seznamu nejlepších zrcadlovek pro všeobecné použití. Je prostě naprostou špičkou (a v zásadě nejrozumnější volbou) klíčového segmentu zrcadlovek pro rodinné a cestovatelské použití do zhruba třiceti tisíc (tělo + základní set dvou objektivů).
K čemuž neustále dodávám, že rozumná volba to je nejen v této kategorii, ale i v rámci kategorií výrazně vyšších – dramatický skok vpřed dokáží nabídnout až full framy (které ale stojí třeba ne 30, ale 130 000 korun).
Kvalita fotek je srovnatelná (přesněji řečeno: stejná) jako například u “vyšších a dražších” Nikonů (á la Nikon D7200), které lidem spíš rozmlouvám. Nenabízejí nic moc navíc, jen jsou těžší a neohrabanější, byť samozřejmě mnozí techniku milující fotografové je právě kvůli všem těm čudlíkům mají rádi, což jim neberu.
Zkrátka: Nikon D5500 byl jasnou volbou pro ty, kteří už chtěli něco pořádnějšího, a z důvodů ne zcela známých a pochopitelných mu pomohlo i to, že Canon v tomto segmentu podivně vyklidil pole a nenabízel srovnatelný Canon D760 v rozumných setech.
Nikon D5500 a Nikon D5600 – v čem je rozdíl?
Nikon D5600 je opravdu hodně blízkým pokračovatelem svého předchůdce – přesněji řečeno, jde o vlastně zcela identický stroj. Vlastně jen jeden rozdíl stojí za zmínku – novinka dokáže přímo při focení posílat díky funkci SnapBridge fotky do chytrých mobilů. Pro mnohé je nesporně napojení na všechny možné posílací zařízení důležité, ale dle mého ne natolik, aby právě tato věc nějak zásadně novince pomáhala a vytáhla ji z řady… Přiznávám, nezkoušel jsem…(GPS tu chybí, to by se hodilo víc…)
Ještě jeden rozdíl: Nikon D5600 je o něco málo těžší, tělo váží 465 gramů, o 45 g více než předchůdce… Což není úplně zanedbatelné – protože právě malé rozměry jsou jednou z velmi silných zbraní této řady.
Jinak jsou podle technických specifikací vnitřnosti foťáku zcela identické – novější modely foťáků někdy bývají softwarově vyladěnější, ale rozdíl ani zde patrně nebude zásadnější (pokud vůbec nějaký je, bez srovnání foťáků vedle sebe to nejde zhodnotit).
Z čehož plyne jistá zabudovaná nevýhoda Nikonu D5600 – změny jsou v zásadě natolik kosmetické, že pokud bude na trhu předchůdce, bude zjevně rozumnější volbou. Na kolik to bude nevýhoda zásadní, bude záležet na cenovém rozdílu.
Letmý pohled na nabídku v okamžiku psaní recenze (počátek prosince 2016) ukazuje rozdíl poměrně zásadní – u nákupu samostatného těla je snesitelný – 2 000 Kč. (19/21 000). Ale u setu tělo + základní objektiv 18-55 jsem zahlédl rozdíl zásadnější – 4 000 Kč (20/24 000).
Při takto zásadním rozptylu to může mít Nikon D5600 po dobu spolusoužití docela těžké, ale uvidíme, kam se vše pohne v čase.
Nikon D5600 a obrazová kvalita
Tak jako jeho předchůdce, Nikon D5600 můžeme směle zařadit mezi špičku foťáků s APS-C čipy (tedy čipy menšími, než nabízejí profesionální full framy), což je sama o sobě zásadní věc.
Kvalitu toho, co foťák umí, nejlépe posoudíte z fotek na této stránce pořízených během asi pěti dní kolem Mikuláše. Počasí bylo vcelku příznivé, tedy v některých situacích mohl ukázat opravdu poměrně hodně.
Čip s rozlišením 24 megapixelů slušně zvládl i poměrně složité situace, od čertů po protisvětla v zasněžené krajině – ostření fungovalo bezchybně, byť jsem ho tentokrát nezkoušel na ničem opravdu hodně pohyblivém a i rychlost snímání 5 fotografií za vteřinu zůstala nevyužita, prostě byla zima…
Testoval jsem s dvěma setovými objektivy, a to s 18-55 mm (AF-P DX NIKKOR 18–55 mm VR) a novinkou, teleobjektivem 70-300 mm (AF-P DX NIKKOR 70–300 mm VR). Dvě fotky sklářů dole v galerii pocházejí z “pevné padesátky” (50 mm/1.4), ale ta nakonec zůstala v brašně po skoro celou dobu mého hraní si.
Mile mě opět překvapil onen “seťák-plasťák” 18-55 mm, kreslí velmi slušně – navzdory tomu, že má špatnou pověst. Utvrdil mě v tom, že je opravdu nejrozumnější volbou pro tento foťák. Zásadní vlastností Nikonu D5600 je totiž kompaktnost – jasně, je to pořád zrcadlovka, tedy do kapsy se nevleze, ale rozměry jsou opravdu střídmé na to, aby se dal foťák pohodit do lehkého výletního baťohu. Což s univerzálnějšími objektivy typu 18-105 už jde hůř – kouzlo malého foťáku je pryč.
Nově představený zoom 70-300 mm mě naopak nijak zvlášť nenadchl, i když tak to prostě u podobně univerzální skel bývá – cenou za velký rozsah je neúchvatná kvalita. I když na druhou stranu: svoji roli “přibližovadla” plnil slušně…
Ovládání se plácá v letech minulých…
Nikon D5600 jsem testoval v těsném závěsu za jinou velkou novinkou letošního podzimu, po první vážně míněné bezzrcadlovce firmy Canon, stroji Canon EOS M5 (recenze zde).
Bylo to zajímavé, mít je dva dny vedle sebe na stole a zkoumat fotky hned po sobě. To zajímavé se dá shrnout do dvou poznatků:
1. Nikon je opravdu malý, když jsem je postavil vedle sebe, rozdíl ve velikosti sice byl zjevný, ale nebyl dramatický. A z druhé strany: Canon sice fotil též velmi dobře, ale v některých situacích prostě na konkurenci zrcadlovek neměl – menší objektivy znamenají méně čoček a obecně ne tak skvělé fotky. (Poměr cena/výkon ponechávám stranou – tu Nikon, ale i mnoho další zrcadlovek, jasně vyhraje též)…
2. A kde naopak srovnání bolelo? V ovládání, které u Nikonu nadále drží standart minulých deseti let diktujících, že cenově nižší patra zrcadlovek mají kvalitu nastavování prostě “okrouhanou”…
Tedy například korekce expozice nebo manuální nastavení vyžaduje únavné mačkání čudlíků v kombinaci s točením kolečkem – jasně, zase takový problém to není. Ale ve srovnání se zmíněným Canonem (a ostatně i přímou konkurencí, zrcadlovkou Canon 760D) to opravdu bilo do očí: u nadupané bezzrcadlovky se vše dá krásně ovládat rollery a funkčními tlačítky…
Čtěte aktuální přehled ZDE
Důvod je zřejmý – obrazově jsou výkony všech řad APS-C zrcadlovek v zásadě stejné, tedy ony “třídy” je třeba doplnit uměle. A Nikon tedy vzkazuje, že kdo chce pohodlnější ovládání, musí si výrazně připlatit za vyšší řadu (onen již zmíněný Nikon D7200). Jasně, obchod je obchod, ale na nervy to tedy trochu leze…
Nikon D5600 – shrnutí ve dvou větách
Nikon D5600 patří ke špičkovým, a patrně vůbec nejrozumnějším zrcadlovkám pro začínající, ale i pokročilé fotografy, kteří chtějí maximální výkon s poměrně kompaktním tělem a to vše za rozumné peníze. V danou chvíli mu život bude komplikovat konkurence staršího modelu, který je více méně identický.
Nikon D5600 – cena
Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.
(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Nikon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)
Další fotografie z testu:
Shrnutí recenze:
Nikon D5600
Nikon D5600 patří ke špičkovým, a patrně vůbec nejrozumnějším zrcadlovkám pro začínající, ale i pokročilé fotografy, kteří chtějí maximální výkon s poměrně kompaktním tělem a to vše za rozumné peníze. V danou chvíli mu život bude komplikovat konkurence staršího modelu, který je více méně identický.
8
Pros
- jeden z nejlepších fotoaparátů s APS-C čipem na současném trhu
- velmi dobrý poměr cena výkon - obrazová kvalita je srovnatelná (stejná) i s výrazně dražšími modely
- velmi kompaktní rozměry a skladné tělo
- velmi dobré setové objektivy
Cons
- konkurence staršího modelu D5500, který umí de facto to samé
- těžkopádné ovládání může lézt na nervy
- setový objektiv 70-300 mm je možná až moc univerzální
Dobrý den, měl jsem v minulosti na D5300 dražší fullframe verzi objektivu 70-300 (cena 16990) a na té neměly fotky téměř žádnou aberaci a ostrost skvělou. Neměl jste náhodou tu levnou verzi DX v této recenzi? Měl byste zkusit dražší variantu.
Dobrý den.
Mám Nikon D5600 a zrovna jsem si k němu pořídil blesk Nikon sb-700. Půjde nejakým způsobem používat čas i pod 1/200, popřípadě jak.
Moc děkuji Petr
Dobrý deň! Máte úžasnú stránku (zatiaľ najlepšiu čo som našiel) na recenziu foťákov. Nikon 5600 sa mi pozdáva 😉
D5600 je bohužel jen okopírovaná D5500 s přidaným bluetooth a PictBridge, GPS jako D5300 ale neumí. Cenová politika Nikonu je opravdu nepříjemná, neb nikdy neplatí, že vyšší model je všem lepší než ten starší a musí člověk přemýšlet, co potřebuje více. To Canon má tyhle náhrady jasnější a vyšší model skoro vždy ve všem překonává starší. Bohužel neduh jednoho točítka, nemožnost AF u starších objektivů a u některých i měření expozice, další funkční omezení jsou nepříjemné a amatéra asi trápit nebudou, ale pokud je D7200 za 17 tisíc tělo a D5600 za 12-13 tisíc, tak je to už docela otázka, zda nevzít rovnou D7200, obrazově to bude podobné, ale odolnost, ostření, rychlost, možnosti funkční jsou úplně někde jinde, zase je tu větší váha a nemá otočný a dotykový displej. Je to vždy něco za něco, ale obrazově je to pořád slušný foťák. Nikon bohužel 5-8 let spí, než vydá něco lepšího a to je až nový čip 20,9 Mpx v D500 a D7500, který výrazně posouvá možnost ISO a hlavně nabízí 4K video. Pokud by ho měl D5600 je volba jasná, takhle je D5500 pořád taky dobrá volba a dokonce i D5300 není špatný, má GPS a je levnější v setu asi o 2 000 Kč, double zoom kit D5300 18 tisíc a D5600 je za 20 tisíc, 18-55 a 55-200 VR je dle mne ideální dvojkit, který nabídne dva rozumně kompaktní objektivy k danému tělu. Navíc AF-P verze mají dobré užití i pro video. Moc škoda, že jen Full HD ač při 60 fps, ale zase jen v crop verzi ořezaní úhlu, to je neduh vyšších rozlišení a snímkovacích frekvencí. Na rozumné focení je ale lepší buď D7200/7500 nebo 750, jinak je to vždy ergonomický a funkční kompromis.
Dobrý den pane Rybář. Budu si kupovat NIKON D 5600 . Je to moje první zrcadlovka a proto uvažuji o kombinaci objektivu NIKOR AF-S 18-140mm. Je tu samozřejmě ještě možnost 18-55 70-300 mm v setu. Chci se věnovat focení krajiny a zvířat samozřejmě i rodiny. Pro začátek právě uvažuji jen o jednom objektivu ale do budoucna bych si chtěl pořídit pevnou padesátku a něco na focení makra. Vím že budu muset dokoupit stativ +filtry a bůh ví co ještě. To víte člověk obrací každou korunu v ruce než něco koupí. Mohl by jste mi říct jestli s objektivem AF-S 18-140mm máte nějakou zkušenost a zda je to dobrá volba pro začátek? Děkuji Marek Hanulík
Dobrý den, já vždy o něco více radím držet se dvou objektivů a měnit: rozsah je tak větší a tělo + seťák je výrazně skladnější kombinace. Na druhou stranu samozřejmě platí, že výhoda univerzálnější objektivů je v tom, že je prostě máte nasazené na těle a měnit nic netřeba… Tedy zvažte bedlivě (a ano, ty univerzální jsou obvykle o něco méně kvalitní…) JR
Dobrý den,
fotím jídlo pro svůj blog a začínám mít komerční spolupráce i mimo něj (focení jídla, restaurace). Do budoucna se chci věnovat právě focení jídel/restaurací. Zároveň chci začít natáčet videa a fotit přírodu.
Asi 3 roky fotím na Nikon D5000 a objektiv 35mm. Chci se posunout dál…
Mnohokrát mi byl doporučovaný dnes už bazarový foták Nikon D800 nebo D800E (nyní cca 35 tis. z druhé ruky) kvůli fotkám i 4K videu. Je ale dost těžký (tělo cca 1kg), takže na cestování ne moc ideální.
Zajímá mě, jestli mám vsadit na těžký foták pro práci a na cesty/videa si pořídit lehkou bezzrcadlovku/profi kompakt, nebo bude lehký foťák stačit na všechno, např. Nikon D5600 nebo Nikon D3500 + různé objektivy.
Mockrát děkuji za váš názor!
Jana
Já nevím jsem asi divnej ale kupil jsem si hlavně dle vaší recenze d5600 bez setu ale s 50mm 1,8f potřeboval jsem převážně na produktové foto ale myslel jsem že s tím vyfotím prakticky vše . Nevim asi jsem uplnej retard ale muj 3roky starej mobil dělá lepší fotky microsoft lumia 950
Dobrý den Valdo, mobil je tvořený tak, aby domýšlel za vás a vám stačilo mačkat spoušť. Pro řešení „vezmu a fotím“ jsou podle mého zrcadlovky zbytečně drahé řešení – i proto, že je ovládání kompletně jiné, a vy musíte ve finále dělat všechno ručně, od focení až po úpravy.
Práve som objavil na Amazone.de tuto D5600 s 18-55 objektívom za 584 EUR. Myslite, že je to dobrá voľba a cena pre začiatočníka? Baví ma fotiť detaily a krajinky.
Skvělý Nikon D5500 mam jako druhý přenosnělehký tělo a jsem z něj nadšený, ovšem krom jedné věci. Se Sigmou 120-400/4,5-5,6 DG APO HSM OS což je výborný objektiv aspon pro mne a dává na APSC 180-600 mi nejde AF ostření ani stabilizace se Sigmou 70-200/2,8 HSM Macro II beze OS, mi ostří pouze přeze hledáček, přez náhled vůbec. S Nikonem D5100 mi to šlape ( oba objektivy) bez problémů ( firmware D5500 je c-1.02 a l-2.017) pozn. s nikonáckými objektivy vše funguje beze problémů.
Dobry den,
chcem sa opytat, ci ma Nikon D5600 plastove telo a D3400 naozaj horcikove telo. Je to podla Vas zavazny rozdiel? Dakujem.
Bohužel mi na tomto fotoaparátu (nikon d5600) nefunguje funkce snapbridge. Ukázalo se že fotoaparát nejde spárovat, u mého tel. huawei p8 lite, s androidem 6.0 a vyšší verze androidu není pro můj tel. k dispozici, což beru jako docela velké mínus pro focení ze stativu. Jinak jsem zatím s fotoaparátem spokojen.
Áno, to je Android a ich podpora… Telefón je sice stále nový, stále svižný, nič užívateľovi nechýba. Ale ono to vždy výrobca zabije odstavením staršieho modelu od aktualizácii, o ktorých si väčšina dnes mysli, že sú nepotrebné. Bohužiaľ nie sú. Zlatý iOS…
Dobrý den, vím, že už je to dlouho co jste tuto recenzi psal, ale měl bych na vás dotaz jestli má D5500 a 5600 funkci pro jemné doladění AF.
Podle informací co mám z megapixelu, tak by ji mít neměly. Proč se na to ptám je že se mi zdá neuvěřitelné, že by tyto poměrně nové modely nedisponovaly tak důležitou funkcí. Vím, že výrobce příliš nedoporučuje toto používat a ani v manuálech se o tom příliš nerozepisuje. Je to ze zřejmého důvodu, že by si spousta lidí ostření tak rozhodila, že by servisy neřešily nic jiného. Já si dnes už focení s tělem bez této funkce nedokážu představit. Mám objektivy od Nikonu, Tamronu a Sigmy a každý ostří trochu jinak (i v rámci jedné značky). Nemyslím si, že jsem bůhvíjak náročný, ale bez jemného doladění jsou výsledky většinou špatné. Právě jeden z těchto dvou modelů jsem zvažoval jako druhé tělo, ale absence doladění ostření by pro mě byl zásadní problém. Můžete mi prosím poradit, vím z vašich článků, že tyto fotoaparáty velmi dobře znáte. Děkuji.
Dobrý den, ano, jsem si na 99 procent jist, že tohle tyto foťáky neumí – v diskusí o řadě D7xxx právě často zaznívá, že jedním z klíčových rozdílů je právě ona možnost dolaďování ostření… JR
Dobrý deň,
mám D5200 a po prečítaní Vášho/Vašich článkov ma celkom zaujala D5600 (ale aj RX100 vďaka obrazovému výstupu a svojim rozmerom). Čo sa týka môjho fotografovania, tak sa jedná o amatérske fotenie príležitostných vecí.
Vo Vašich článkoch neodporúčate kupovať staršie modely, avšak ak si odmyslím WIFI, dotykový displej a nejaké ďalšie fičuriny, ktoré ani nevyužijem a pridám cca 100g na váhe, tak sa mi prechod neoplatí http://cameradecision.com/compare/Nikon-D5200-vs-Nikon-D5600
Na zváženie by bola jedine spomenutá váha, ISO (ale kto fotí na 6400 a viac), rýchlejší procesor a teoreticky lepší formát videa https://www.youtube.com/watch?v=lEN6PEsHewY
Dobrý den, překvapuje mě, že ten teleobjektiv se vám příliš nelíbí. Protože jsem nenašel snad žádnou recenzi, která by se o něm nevyjadřovala pochvalně. Prý má outstanding sharpness. A teďka je v rámci nikon cashbacku dostupný za 8 tisíc a docela uvažuji, že si jej dokoupím k seťáku 18-55 af-p. Jen zatím nedovedu říct, jestli mi nebude vadit těch 15 mm mezera. Co myslíte tím, že je možná až příliš univerzální? Že má kompromisy v kvalitě kvůli velkému rozsahu? Potom ostatní recenzenti asi nesouhlasí, v záporech kvalitu obrazu prakticky nezmiňují. 55-300 by z hlediska univerzálnosti bylo lepší.
http://www.dslrbodies.com/lenses/nikon-lens-reviews/nikkor-zoom-lens-reviews/nikon-70-300mm-f45-63-af-p.html
http://www.kenrockwell.com/nikon/70-300mm-vr-afp.htm
https://www.ephotozine.com/article/nikon-af-p-dx-nikkor-70-300mm-f-4-5-6-3-g-ed-vr-review-30569
https://www.michalkupsa.cz/blog/nikon-d5600-uzivatelska-recenze-235.html
Dobrý den, jasně, vysvětlím: obecně proti němu nic nemám a jasně, obrazově je velmi slušný, jen mi přišel trochu neskladný, což zrovna u tohoto foťáku je škoda, plus ona univerálnost je v tom, že těch 300 mm je pro většinu fotek zbytečných (krom opravdu specializovaných misí typu focení ptáků)… Tedy já osobně bych spíš volil klidně něco kratší a skladnějšího, ale to je opravdu na každém… Jinak se rozhodně nestresujte tím, že Vám bude pár mm rozsahu chybět, v reálném životě to nemá vůbec žádný význam… Zdravím, JR
Dobrý den,
tak jsem D5600 zakoupil (ve Fotolabu), ale obdržel jsem kus s nefunkčním snímačem, po dohadech mi jej vyměnili za jiný, ale asi po třiceti snímcích se na fotkách objevil prach a bez demontáže objektivu, to se řešit dá ale zarazí to. Další nepříjemnou záležitostí je extrémní šum na obloze jak kdyby bylo nastaveno ISO na x-tisíc, mám hodnoty ale 100 -200 a nevím co s tím. Ostatní části snímku jsou dobré. Jak mám toto řešit?
Jinak fotky pěkné.
Děkuji
Dobrý den, hmm, to zní tedy desivě – já se s podobným problémem nikdy nesetkal, tyhle stroje bývají opravdu dosti spolehlivé, tedy nechápu, co se stalo. Šum v jasné obloze by neměl být vidět v běžném světle minimálně do ISO, plácnu, 1600… Tedy skoro se bojím, že bude potřeba to reklamovat ještě jednou… JR
Dobrý den,
pane Jendo, čistá desítka v černém !
Děkuji Zdeněk
Dobrý den všem,
pane Rybáři prosím poraďte. Rozhodl jsem téměř jistě pro tělo Nikon D5600. Megapixel nabízí mezi jinými dva sety
18-55 AF-P VR + 70-300 AF-P VR. Druhý pro reportáž a portrét 35mm +50mm. Nejraději bych měl oba. Pevné objektivy dají zřejmě vyšší obrazovou kvalitu, asi nejen to. Pane Jendo vneste prosím trochu ekonomie do mé chamtivosti !
Děkuji Z.
Dobrý den, to je jednoduché – určite ten první set, protože bez objektivu 18-55 se nedá žít/fotit… Ten druhý set je, upřímně, nepoužitelný, protože prostě něco širokoúhlého potřebujete a s 35 mm byste se trápil… Byť samozřejmě, ta pevná padesátka se hodí, resp. je též zásadní objektiv, ale jen jako doplněk… Zdravím, JR
Zdravím Jane,
připadá mi trochu úsměvná Vaše poznámka o tom, že se bez objektivu 18-55 nedá žít/fotit. Samozřejmě, že dá :-).
Jen záleží, jak to má kdo nastaveno. Já třeba zoomy nepoužívám, ba co více, nesnáším je. Také na krajinu nepoužívám
nic širšího, než 23mm-krop na APSc asi 35mm. Trápil bych se s tím, kdybych ho neměl. Pro mě naprosto ideální univerzální ohnisko, jak na krajinu, pouliční fotografii i reportáž. Další dvě ohniska na krajinu mám 50mm a 85mm.
No a ta 50ka pro mě vůbec není doplněk ale zásadní ohnisko. Ale jak říkám, každému vyhovuje něco jného. Tak doufám,
že jsem se Vás svým názorem nedotkl, to bych nerad :-).
Aleši, zdravím! Jasně, já nemyslím tento konkrétní zoom, to se ví, ale obecně něco širokoúhlého, tak jsem myslel to, že se bez toho nedá žít. Začátečníci často usoudí, že si třeba koupí tělo + pevnou padesátku, a pak jsou zoufalí, že nejsou schopni zmáčknout ani dítě na výletě do lesa… Tak se jim takto snažím vysvětlil, že co svět světem stojí, základ focení je právě tělo plus třeba pevná 28čka nebo 35tka… No ale nic takového pevného rozumného se v setu neprodává, proto říkám, že bez 18-55 to opravdu nejde… Mějte se! JR
Dobry den,
Mel.bych dotaz ne primo k 5600,ale v rade k starsi 5300. Uvazuju o koupi objektivu s lepsi svetelnosti a. Hlavne pevnym ohniskem. Nikon 35mm f/1.8G AF-S DX je proto.mne zda se dobra volba. Chapu dobre,ze se u moji zrcadlovky s crop faktorem 1.5 bude chovat jako cca 50ka? Soicasny setovy objektiv 18-55 s f3.6 mi v horsich svetelnych podminkach zasadne nestiha a vysoke iso bez blesku udela sve…
Dobrý den, ano ano, přesně tak, 35 x 1.5 crop faktor – ale osobně bych si tu 35tku nekupoval a koupil si padesátku (tedy plus minus osmdesátku po přepočtu), má mnohem lepší využití (portréty atp…)… JR
Nikon D5500 vs. D5600 – současnost.
Na dotaz u Megapixelu se v současnosti již 5500 v setu se dvěma objektivy již neprodává. Nahrazuje ho prý 5600 s výborným setem (moderních objektivů 18-55, 70-300). Považuji to za obchodní tah, ale ne za docela nevýhodný !
Považuji poměr cena/výkon v tomto případě (5600) za zachovaný oproti (5500). Jen mi není úplně jasné vyjádření pana Rybáře (kvalita fota z 5500 bude mírně lepší). Pane Jendo pročítal jsem si obě recenze a z uveřejněných fotografijí nevidím žádného rozdílu ! Považuji proto za výhodné v současnost kupovat 5600 v setu s oběma objektivy. I když tělo je dražší.
Dobrý den,
moc díky za srovnání. Já jsem si vloni díky Vám koupil 5500 a jsem naprosto spokojen, málem jsem šel do (pro mne) zbytečné 7200 (dříve jsem měl D50, D80 atd., pak chvíli pauza).
Takže moc děkuji za recenzi, podle toho to vypadá, že 5600 nemá moc velký význam, ale to je asi subjektivní. Já zůstanu u své 5500 🙂
Chci se zeptat na toho trilobita – to se fakt na zemi válel kus kamene s trilobitem? 🙂 (vážně mě to zajímá)
Dobrý den, tak to jsem rád, že D5500 slouží, je to opravdu šikovný foťák… No a takto hezký trilobit, to byla opravdu velká náhoda, ale v suti se bězně dají najít zlomky menších…Tak drží palce! JR
Díky za Vaše recenze. Doopravdy pomáhají se zorientovat v neřeberném množství.
Pouze jeden dotaz. Porovnávání modelu Nikon D5500 a novějšího D5600.
Rozumím podstatně vyšší ceně u nového modelu. Ale neobjevil jsem nebo přehlédl, čím je kompenzována téměř poloviční kapacita obrázků oproti staršímu modelu a take vyšší váha.
Také v jiných recenzích, byť mírně, byl model v určitých podmínkách hodnocen lépe.
Takže mimo to, že model 5500 leží na skladech o necelé dva roky déle, proč bychom měli zvolit nový (5600) model.
Díky za odpověď.
Vaclav
Dobrý den, díky za dotaz – já bych ho, obecně, asi spíše nekupoval a držel bych se přinejmenším pár měsíců u modelu D5500, on je opravdu v zásadě identický… Rozdíl, pokud jsem to pochopil dobře, je zejména v konektivitě do sítí (to jsem tedy nezkoušel), což obecně někomu bude asi spíš jedno… Jen nerozumím té poznámce o poloviční kapacitě obrázků, to jsem nikde nezahlédl… Myslíte kapacitu baterie? Nebo výdrž záběrky? JR
Dobrý den, v jednom z Vašich článků jsem narazil na “ Vyhněte se fotoaparátům “vyšší střední třídy” s tím, že tyto fotoaparáty nenabízejí o nic více než nižší třída Nikon D5500 ap. Znamená to tedy, že D5500 a třeba D7100 jsou na tom stejně a není mezi nimi žádný rozdíl ? Zaostřování, kvalita výstupu…. ? Děkuji.
Dobrý den, ono samozřejmě trochu záleží na úhlu pohledu, tahle nikonová řada mnoho zastánců, kteří oceňují, že to je pořádný foťák s mnoha nastaveními atp… Pro mě je důležité, jak to fotí a jak to je skladné (a kolik to stojí), proto spíš radím, držte se těch nižších řad. Ale to se týká srovnání například D5500 a Nikonu D7200. V případně D7100 vs D5600 budou obrázky, jsem si jist, hezčí z D5500, ne dramaticky, ale budou… JR
Dobrý den a děkuji za vyjádření, nic méně cituji “ V případně D7100 vs D5600 budou obrázky, jsem si jist, hezčí z D5500, ne dramaticky, ale budou… “ , znamená to tedy , že z těchto tří přístojů by jste dal přednost D5500 ? Děkuji.
S řadou 7XXX jsem donedávna fotil a jsem jejím příznivcem. V kvalitě fotek rozdíl není. Hlavní rozdíl je v celkové robustnosti těla, v ovládání a v možnostech nastavení. Řada 7xxx má několik technických výhod, ale jejich smysluplné využití je věcí preferencí každého fotografa, někdo se bez nich neobejde, jiný je nikdy nevyužije.
Zde jsou ty, které nejvíc oceňuji já- dva rolery (při focení v režimu M neocenitelné, bez nich se eMko nedá smysluplně používat), stavový displej (silně návykové, bez něj jsem bezradný), podstatně kvalitnější hledáček (stačí v obchodě pohlédnout, v horších světelných podmínkách je rozdíl již na první pohled markantní), podstatně vyšší výdrž na baterie (v létě 1100, v mrazu bez problém 800 snímků), možnost použití starých AF objektivů bez vlastního motorku (používám dva takové objektivy), předsklopení zrcadla (fotím ze stativu, výborná vlastnost), intervalové snímání (fotím hvězdnou oblohu, vynikají možnost), možnost korekce expozice pro jednotlivé metody měření (v celoplošném módu má snahu přeexponovávat, tímto se to vyřeší jednou pro vždy), větší počet AF bodů a vyšší rychlost sériového snímání (pro sport neocenitelné).
Zdravím, platí vše to co jste napsal i pro D7100 ? Děkuji.
Milane, úplně jistý si nejsem, mám 7200, ale řekl bych, že ano. Ty foťáky se až tak moc zásadně neliší.
P.S. řada D5xxx předsklopení zrcátka má také.
Hezký den, chci si udělat pod stromkem radost s D5600, ale pořád váhám jaké objektivy pořídit…ideálně bych rád aby mi stačily 2, ale pokud bude důvod, tak půjdu i do 3. Díky za radu. LB
Já obecně radím set s dvěma objektivy, 18-55 + 55-200 (cca), 5600vka se tuším prodává s 55-300, též dobré, byť docela už velké… Plus pevná padesátka (50 mm/1.8), cca 5500 kč… Držím palce, JR
Budu kupovat tenhle fotak, jen mam problem vybrat, ktery setak:
NIKON 18-140/3,5–5,6G ED VR
nebo
NIKON 18-55 mm f/3,5-5,6 G VR AF-P DX.
Je obrazova kvalita, ostrost a ostreni u obou v rozsahu 18-55mm srovnatelna? Tim by bylo vyhodne koupit 18-140mm, protoze je univerzalnejsi, v nekterych pripadech by se mi delsi ohnisko hodilo. Nevyhoda je velikost a vaha. Nebo ma 18-55 kvalitnejsi vystup? Rozsah 18-55 a jeho kvalita je pro mne dulezitejsi.
Diky moc za odpoved!
Dobrý den, tohle je otázka otázek, kterou si klade opravdu hodně lidí – tedy to, zda koupit objektivů víc, nebo něco univerzálnějšího (a obecně méně kvalitního)… Každý na to odpovídá trochu jinak, já vždy radím kupovat objektivy dva – a zrovna u tohoto foťáku to dle mého platí dvojnásob. Univerzální objektiv z nějak udělá stroj opravdu neohrabaný. A ano, ta 18-55 je opravdu dobré sklo, určitě lepší než onen univerzál – byť na druhou stranu neumím slíbit, že poznáte rozdíl na první pohled… Zdravím, JR
Diky za info. Taky bych cekal, ze 18-55 bude o neco obrazove kvalitnejsi, ale komentare nejsou jednoznacne. Napr. reakce z fotoskody:
„Rozhodně bych si vybral objektiv Nikon 18-140 mm. Nabídne kvalitnější zpracování, kovový bajonet a větší univerzálnost. Po stránce optické kvality budou oba objektivy podobné, zde chybu ani s jedním neuděláte.“
Ak chcete z Nikona 5600 aj dobré video, treba zobrať objektív 18-55 kôli označeniu AF-P na objektíve.
Tento objektív má už plynulú clonu, dokáže rýchlo a bezhlučne preostrovať, – teda bude sa chovať videokamera,
čo objketívi bez označenia AF-P u Nikona nedokážu. ( skoková clona, cvakanie….a podobné neduhy pri videu )
Okrem toho je fakt skladný a teda zrkadlovku budete ľahko prenášať.
Univerál sklá s veľkým rozsahom – okrem toho že majú obrazové neduhy, sú aj totálne neskladné.
Zapomněl jste na to nejdůležitější. Na D5600 fungujou i jiné objektivy než seťáky. Jdou tam všechny i FX skla. Což je obrovský rozdíl oproti starším modelům
…
Hmm. To už tak bývá, že se na zrcadlovce dají použít i jiné objektivy, než seťáky. Žádný obrovský rozdíl oproti starším modelům se nekoná, FX objektivy odjakživa fungovaly i na tělech APC-C.
Dobrý den,
jak je to prosím u Nikonu se sw pro zpracování raw snímků a základní úpravy? Canon nabízí Digital Photo Professional, který je zdarma a naučil jsem se upravovat raw v něm. Když bych chtěl přejít na Nikon, existuje nějaký podobný sw (případně alternativa a za kolik)?
Díky
S každým Nikonem se pro převod RAW (u Nikonu NEF) zdarma dodává program Capture NX-D.
Dobrý den, Vaše stránky momentálně pročítám každý den. Už jsem byl rozhodnutý koupit Nikon 5500, ale včera mi to někdo rozmluvil, že stačí 5300. Rozdíl je, že 5500 má pouze dotykový display oproti 5300 a že to zato nestojí dávat o 6tis více. Co nabízí 5600 ? Nemám problém si připlatit za dražší tělo. Co myslíte ? Jsem amatér fotograf a focení chci na rodinu, přírodu, možná trochu na sport tenis. Děkuji Vám za radu
Dobrý den! Nikon D5300 už bych rozhodně nekupoval, rozdíl v kvalitě fotek i dalších parametrech ve srovnání s D5500 opravdu velmi zásadní (což ne vždy bývá pravidlem, ale tady ano…)… Zda je nějaký větší skok v mezi D5500 a D5600 se zatím bojím říci, foťák jsem si právě vypůjčil a zkoumám ho jen krátce, možná za pár dní, až dodělám recenzi, ale skoro bych řekl, že poměr cena výkon bude více mluvit pro Nikon D5500… JR
Len pekne treba ísť do Nikonu sú to jednoznačne lepšie koncipované prístroje ako Canon. Som vlastníkom oboch značiek a svoje postrehy som zhrnul tu:
http://www.fotoradce.cz/diskuse/tema/canon-vs-nikon-diskuse
je to dlhé čítanie, ale niekomu možno pomôže pri rozhodovaní.
S tým videom je ten canon ďalej STM systém je super, nikon to doháňa AF-P DX VR objektívmi, je to vpodstate to čo u canonu STM, ale ponúka zatiaľ menej typov s týmto pohonom ako canon.
Canon používam na video, Nikon na fotenie….
Inak 7000 tisícková rada Nikonov je výborná, hlavne 7200 pomer cena výkon, samozrejme novinka Nikon D500 je TOP v APSC snímačoch dokonca má už aj 4K video!!!, ale cenovo je to pre mnohých už za finančným limitom.
Fotil som aj s Nikon 5200 a bola to paráda – nič ma neobmedzovalo. Čo už potom Nikon 5500, 5600……
Pritom Nikon je v porovnaní s gigantom Canon vpodstate garážová firma – ale drží krok !!! Uff….a to som Canoňák, ale nemôžem si pomôcť, hovorím im to aj na Worshopoch naposledy v Banskej Bystrici…..
Kdybych si měl vybírat tak je lepší Canon 80D anebo Nikon D5600? Pokud beru poměr cena/výkon v oblasti focení (videa neřeším).
Pokud opravdu budete řešit striktně poměr cena/výkon, tak asi ten Nikon… (Asi píšu proto, že jsem ho neměl v ruce, tedy těžko k němu zatím něco psát)… Já obecně spíš lidem tu „mezikategorii“ á la Canon D80 nebo Nikon D7200 spíše rozmlouvám, protože stejné výsledky dostanou z papírově slabších foťáků (Nikon D5500, Canon 760D), což nic nemění na tom, že to jsou pořádné foťáky… JR
Díky moc. Asi si počkám na test a dojmy z praktického používání. Fakt tápu, co si pořídit, aby to určitou dobu vydrželo a neměl jsem potřebu třeba za tři roky měnit techniku. Focení mě neživí, ale ,,jen“ hodně baví, takže bych rád koupil něco za rozumnou cenu, co by vydrželo dlouho. Modelů je hodně, kategorií taktéž a trochu se v tom ztrácím, měl jsem za to, že řada EOS x0 D je právě konkurenten série 5×00 od Nikonu.
Pokud Vám jde zejména o odolnost a výdrž, tak se podívejte i na Janem nedoporučovaný Nikon D7200. To je opravdu „téměř nezničitelný“ foťák v kovovém těle. Za bytelnost se ovšem platí hmotností, s mým oblíbeným objektivem a battery gripem to váží přes 2 kg. Pokud jste „hračička“, tak Vás nadchne, na něm se dá nastavit (a totálně rozštelovat – vlastní zkušenost) snad úplně všechno.