Canon PowerShot Zoom je fotoaparát, který je zároveň dalekohled. Nebo možná spíš kapesní dalekohled, který umí fotit. A do třetice také zkrátka hračka, bez níž sice určitě žít můžete, ale hraní s ní je prostě opravdu zábavné.
Když před nedávnem Canon vyslal do světa model Canon PowerShot Zoom, znalci fotografování tak trochu tápali, kam tento stroj zařadit. Je prostě zcela jiný, než na co jsme za léta zvyklí.
A proto jsem si novinku vzal na Slovensko do hor a kopců, abych v reálných podmínkách vyzkoušel to podstatné: jak fotí, k čemu se hodí i to, pro koho vlastně je.
Canon PowerShot Zoom vidí opravdu daleko
Je pravda, že označovat tento Canon za foťák může být pro mnohé k trochu na hraně – od foťáku přece jen čekáme, že můžeme vyfotit všechno možné, včetně “normálních” širokoúhlých záběrů běžného dne. Jenže širokoúhlost zde nečekejte, tohle je opravdu jen zoomovací stroj.
Pořádně “umí” jen dvě ohniskové vzdálenosti, a to 100 mm a 400 mm (po přepočtu). Třetí polohou je 800 mm, což už je však zoom digitální. To vše při světelnosti 5,6, resp. 6.3. V běžném cestovatelském nebo rodinné režimu “cvakání všeho kolem,” tedy nic moc blízkého, nevyfotíte, tento stroj je prostě určený jen a pouze pro přibližování.
Ono přibližování mu nicméně jde opravdu velmi dobře, jak je ostatně vidět z testovacích fotek na této stránce.
Jeho podstatnou vlastností jsou nevelké rozměry, což produktové fotky nemají šanci ukázat, chybí jim měřítko. Dle oficiálních specifikací měří 33.4 mm x 50.8 mm x 103.2 mm. Jinými slovy, delší hrana má o něco více než 10 cm, čímž pádem je bez problému možné nacpat foťák do kapsy u kalhot, o letmém pohození do prázdninového baťohu nemluvě. Moc vás nezatíží, jeho váha je pouze 145 g.
A ač to může na první poslech znít trochu jako nadsázka, jeho přirozenou rolí bude zkrátka i role dalekohledu. Při putování po slovenských kopcích jsem si hodně rychle zvykl na to, že bylo příjemné mít něco kapesního, čím je možné pátrat po krajině i tehdy, kdy není důvod fotit.
Canon PowerShot Zoom umí i video
Foťák se ovládá několika ovládacími knoflíky, případně jejich kombinací. Přiznávám, vše fungovalo tak zcela jinak než u všech ostatních foťáků, co jsem kdy držel v ruce. A trvalo mi pár dní, než jsem si zautomatizoval, co se jak pouští, mění, přibližuje.
Když už ale přes mačkání knoflíků doputujete do menu, které se zobrazuje v hledáčku, bude už vše jako vždy, staré dobré menu, v němž se dá nastavit vše potřebné.
Snímač má rozlišení 12,1 megapixelů při velikosti ⅓ palce, maximální ISO jde nastavit až na 3200, což – pravda – není, vzhledem k přibližování a světelnosti objektivu, nijak oslnivé, ale pro běžný provoz je to samozřejmě zcela dostatečné. Stejně jako oficiálně udávaných až 10 snímků za vteřinu sériového snímání. Stabilizace navíc funguje velmi slušně, tedy v dobrých světelných podmínkách půjde stroj použít i na sportovní akce.
Foťák umí i Full HD video, záznam snímků i videa probíhá na micro SD kartu, přičemž je možné vcelku bez větších problémů vše připojit na mobil přes aplikaci Camera Connect. Dobíjí se přes USB-C konektor, tedy samozřejmě není problém dobíjet z powerbanky přímo v terénu.
Jak Canon PowerShot Zoom fotí?
A jak tedy Canon PowerShot Zoom fotí? To nejlépe zahlédnete z testovacích fotek na této stránce – vzhledem k rozměrům i nijak závratné ceně (cca 8 000 Kč, nyní v létě 2021) mě kvalita fotek spíš překvapila. Trochu jsem se bál, že snímač o velikosti ⅓ palce i relativně malá velikost optického systému zkrátka “pořádnějším” foťákům moc konkurovat nemůže.
Ale, jak je vidět, výsledky z optického zoomu (tedy 100 mm a 400 mm) jsou v zásadě velmi dobré a plní zkrátka přesně to, co lze od foťáku/hračky této kategorie čekat: solidní výsledek v situaci, kdy prostě potřebujeme hodně přibližovat.
Trochu slabší jsou vcelku pochopitelně výsledky ze zoomu digitálního, kde je už úbytek kvality pro oko zkušených fotografů přece jen docela znát. Přičemž platí ono logické: nejlepší výsledky foťák zvládne za lepších světelných podmínek, kdy kontrastní a barevná krajina prostě hezkou fotku zvládne namalovat. Ve světle slabším a méně “výrazném” už onen úbytek kvality může být vidět poměrně citelně.
Jiným slovy: ono maximální přiblížení bude mít smysl opravdu jen ve specifických situacích, kdy bude důvod onu ztrátu kvality odpustit: kamzíka jsem tedy letos na Slovensku nepotkal, ale zrovna v takovém případě by se mi 800 mm hodilo. Volba mezi variantami “žádný kamzík” a “kamzík trochu rozpixelovaný” by dopadla jednoznačně.
Canon PowerShot Zoom – shrnutí ve dvou větách
Canon PowerShot Zoom je pozoruhodný přístroj na pomezí fotoaparátu, elektronického dalekohledu a sympatické hračky, kterou si kupujeme prostě proto, že je hezké hrát si a občas se prostě může hodit. V reálném životě tak bude mít smysl jako doplněk k foťákům nebo mobilům, kterým čas od času pomůže pořídit fotku něčeho vzdáleného a jinak nezachytitelného.
Canon PowerShot Zoom – cena
Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.
A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Canon PowerShot Zoom na Alza.cz
(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)
Další fotografie z testu:
Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a zadat do prohlížece www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg
Shrnutí recenze:
Canon PowerShot Zoom
Canon PowerShot Zoom je pozoruhodný přístroj na pomezí fotoaparátu, elektronického dalekohledu a sympatické hračky, kterou si kupujeme prostě proto, že je hezké hrát si a občas se prostě může hodit. V reálném životě tak bude mít smysl jako doplněk k foťákům nebo mobilům, kterým čas od času pomůže pořídit fotku něčeho vzdáleného a jinak nezachytitelného.
7.5
Pros
- malé rozměry
- solidní výkony na 100 a 400 mm
- použitelnost i jako dalekohled
Cons
- slabší výkony v digitálním zoomu (800 mm)
- úzká specializace
- neumí raw