Štvou vás na mobilu rozmazané fotky? Naučte se nastavit ISO a čas

Víte, jakou fotku téměř vždy pokazí i sebedražší mobil? Takovou, kdy chcete zachytit pohyb ve slabším světle – když na vás dítě mává v přítmí kavárny, nebo pes běží v podvečer deštěm. Ta fotka prostě bude rozmazaná. A co s tím? Naučte se i na mobilu používat čas a ISO. Obdiv zaručen!

Když chtějí ostřílení fotografové oslnit běžného smrtelníka s mobilem v ruce, naučí ho zachránit jeho rozmazané fotky ve slabším světle. Jen je potřeba ponořit se do hlubin nastavení a uvěřit, že i foťák na mobilu je pořád foťák. A že i mobilní fotka podléhá fyzikálním zákonům – tedy její výslednou podobu ovlivňují staré známé hodnoty expozičního času a citlivosti (ISO).

Cyklista a mobil
Mobily toho umí hodně – špatně ale zvládají pohyb v méně intenzivním světle, prostě se to rozmazává. Pak je potřeba použít staré dobré postupy z klasických foťáků a nastavit ISO i čas. Ilustrace: Depositphotos

Foťák je hloupý – smiřte se s tím

Abych vás moc nepopletl, o čem že to tady mluvím? O nejspíš nejčastější situaci, kdy u mobilů nestačí jen cvakat. Protože i mírně rychlejší pohyb způsobí, že fotka prostě bude rozmazaná.

Příklad: hned první den, kdy jsem si zakoupil zbrusu nový iPhone, jsem vyrazil na večírek do kamarádovy kavárny. Tak trochu jsem si říkal, že když něco stojí tak šílené peníze, přece jen by to už pohyb mohlo zvládnout. Leč kdepak, to byla opravdu naivní představa. 80 % fotek z onoho nepříliš nasvíceného prostoru bylo prostě špatných – místo lidí se tam komíhaly jen jejich více či méně rozmazané siluety.

Proč to? Protože foťák je hloupý – neumí poznat, co přesně fotí a klíčová nastavení vždy bude brát více méně odhadem. Což přesně v těchto situacích prostě nemůže dopadnout dobře – málokdy se trefí, aby dokázal pohyb přibrzdit.

K čemuž dodejme, že do budoucna se to mobily nejspíš naučí – jejich schopnost detekovat obsah scény je stále dokonalejší a i mě tedy dokáže mnohdy ohromit. Ale zatím tam nejsme.

tramvaj v dešti
V přítmí prudké bouře nemá mobil sám od sebe šanci pohyb zbrdit – nedokáže trefit dostatečně krátký čas. Pravda, zrovna tady to možná tak nevadí, ale většinou nás mázlý pohyb štve. Foto: Fotoguru.cz

Kapka teorie, bez níž to nejde (ale klidně ji přeskočte)

Vyslovení slova “teorie” i oněch tří magických zaříkadel “čas / ISO / clona” dokáže na mých kurzech focení s iPhonem vyvolat až nervózní reakce – ne pro každého je snadné smířit se s tím, že mačkat spoušť prostě nestačí. A ISO a čas je prostě škoda nechápat. (Clonu tentokrát vynechme, u čoček mobilů je pevně dána a nedá se měnit.)

Tedy: chcete-li brzdit pohyb, ať na mobilu, nebo ostatně i na pořádném foťáku, musíme chápat, jak fotka vlastně vzniká. Pokud na to nemáte nervy, tento odstavec klidně přeskočte, a začněte si rovnou hrát. Ale je to škoda, protože to je vše prosté:

  • světlo dopadá na snímač po určitý časový úsek, může to být vteřina, nebo také tisícina vteřiny, tomuto časovému úseku se říká čas, expoziční čas, neboli rychlost závěrky
  • pokud je pohyb na obrázku rozmazaný, stala se jednoduchá věc: onen čas byl prostě moc dlouhý, pokud by byl například 1/10 vteřiny, běžící dítě za tu dobu třeba urazí 30 cm – a bude mázlé
  • cílem je tedy jednoduchá věc: zkrátit čas tak, aby dokázal onen pohyb zmrazit – pokud bychom ono dítě cvakli například časem 1/500, rozmazání zmizí (nejspíš by stačil i čas á la 1/200)
  • a teď: chceme-li zkrátit čas, musíme se smířit s existencí pojmu ISO, což je ošklivá zkratka znamenající obecně “norma”. Ve fotografování tato norma znamená citlivost
  • pokud na foťáku/mobilu zvedneme ISO, říkáme mu vlastně: nepotřebuj tolik času, zvládni vše za kratší čas. A on nás poslechne vyšší ISO = kratší čas = méně rozmazaných fotek
  • ale: v životě je vždy něco za něco a cenou za vyšší ISO je více tzv. šumu, prostě fotka je méně kvalitní. A ISO je třeba zvedat s rozmyslem, aby fotka prostě nebyla ošklivá.
  • stručněji to už nejde – a pokud se ztrácíte, žádné obavy, trocha praxe to napraví…

Jak si začít hrát: iPhone potřebuje aplikaci, Android ne

A jak si začít se vším rychle hrát? Je to jednoduché – je prostě jen třeba přinutit váš mobil, aby vám umožnil ISO a čas nastavovat.

U každého typu mobilu to může být trochu jiné, ale obecně platí: u 95 % mobilů s Androidem, které jsem kdy měl v ruce, byly tyhle pokročilé funkce zabudované přímo v defaultním foťáku. Obvykle se skrývají někde pod možností PRO, nebo je třeba se ponořit do nastavení, zkusit někam “swipnout” a zapnout pokročilé funkce. Dost možná při tom zahlédnete bezpočet možností, o nichž jste ani netušili, že existují.

Tramvaj v dešti 2
Na tomhle snímku jsem tramvaj dokázal s iPhonem X „zastavit“ – čas jsem zkrátil na 1/640 vteřiny, ISO zvedl na 2000. Cena za to však není malá – celková kvalita fotky je už bídná, šumu už je tam hodně – ale jako ilustrace celého tohoto procesu to prostě funguje… V reálném životě je třeba pečlivě najít kompromis mezi šumem a dostatečně přibržděným pohybem. Foto: Fotoguru.cz

U iPhonů to takto prosté není – firma Apple stále razí přístup, že lidé mají mít právo jen mačkat a že prostě nastavovat nebudou / nechtějí nic. No nevím, to tady asi nevyřešíme, ale každopádně cesta je jen jedna: stáhnout si nějakou aplikaci, která tato nastavení umožní.

Variant, v čem ISO a čas nastavit, je bezpočet – pokud jste si kdykoliv stáhli nějakou free nebo placenou foto aplikaci, nejspíš tam tyhle funkce budou. Pokud ne, pro potřeby rychlého otestování si to můžete zkusit třeba na aplikaci Lightroom (celým jménem Adobe Lightroom: Photo Editor). Je zcela zdarma, jen je myslím třeba vytvoření účtu, každopádně jde o jednu z nejlepších aplikací svého druhu, tedy se bude téměř jistě hodit i na jiné věci.

A mimochodem, funguje i pro mobily s Androidem a i tam stojí za vyzkoušení – nenechte se splést tím, že Lightroom znáte jako program na úpravu fotek v počítači. To ano, ale tato mobilní aplikace prostě má i velmi dobrý foťák.

Jdeme na to: brzdíme pohyb

Tedy dobrá, pojďme si to vše zkusit. Ukažme si to právě na Lightroomu, princip bude velmi podobný i v čemkoliv jiném, rozdíly budou v drobnostech – na iPhonu to půjde v každé trochu lepší fotoaplikaci (já třeba nedám dopustit na ProCameru), na Androidech, viz výše, obvykle ani žádnou aplikaci potřebovat nebudete, vše zvládne přímo ta defaultní kamera.

Lightroom App
Jak si vše zkusit v aplikaci Lightroom (zdarma pro iPhone i mobily s Androidem). Pomocí „šoupátek“ jsme schopni nastavit čas i ISO. Buď zcela manuálně, anebo můžete ISO nastavit na automatiku, které reaguje na to, jak regulujeme čas. Hodnoty jsou zde čistě ukázkové – tak krátký čas obvykle nepotřebujeme a tak vysoké ISO už prostě obrázek pokazí. Foto: Fotoguru.cz

Co je tedy dobré vědět:

1. Ona podstata zní: zvedám ISO, tím zkracuji čas, ale myslím při tom na to, abych zvyšování nepřehnal a obrázek nebyl plný šumu.

2. V praxi to znamená, že je třeba dosáhnout efektu spojených nádob: zkrátíme čas (třeba z 1/15 na 1/400 a aby fotka nebyla tmavá, musíme stejně zvednout i ISO.

3. Pokud si hrajete s aplikací Lightroom: přepněte se pod tlačítkem spouště z režimu AUTO do režimu PRO (Professional). Pak klikněte do nastavení ISO a se sliderem sjeďte zcela dolů, až se před hodnotou citlivosti objeví písmeno A – ISO se nyní bude automaticky přizpůsobovat nastavení času.

4. Ono klíčové kouzlo pro zbrždění pohybu je zkrátit čas – sliderem u času (zkratka Sec), čas zkracujte a opatrně sledujete, aby hodnoty ISO nerostly moc vysoko – fotka by pak byla plná šumu. A nyní prostě experimentujte a hledejte rozumný poměr mezi délkou času (aby pohyb nebyl rozmazaný) a hodnotou ISO (aby fotka šuměla snesitelně). A to je celé!

5. Poznámka pro labužníky: celé to je samozřejmě možné otočit a nastavit ISO na nějakou rozumně vysokou hodnotu a nechat čas v režimu Auto – tedy například na večírku se prostě rozhodneme, že maximální šum, který sneseme, je třeba 1000. A měnit se bude jen čas – buď to mobil zvládne, nebo prostě fotka nebude…

ISO na iPhonu
Pro zajímavost: výsledná fotka na extrémní ISO 3200 (iPhone 11 Pro)… Šum už je opravdu hodně citelný, tedy je třeba si vždy stanovit vlastní „hranici bolesti“. A vědět, kdy už nemá smysl extrémní hodnoty používat. Foto: Fotoguru.cz

6. Poznámka pro labužníky č. 2: moje osobní zkušenost z mnoha aplikací: nevěřte příliš oněm hodnotám času: mám dojem, že jsou tak trochu vycucané z prstu – tedy aplikace budou tvrdit, že je čas 1/200, ale v reálu bude třeba i dosti zásadněji jiný. Co má smysl sledovat je onen trend: čím kratší, tím méně rozmazanosti – to funguje…

7. Poznámka pro labužníky č. 3: na iPhonu 11 Pro mi Lightroom nejlépe fungoval při focení do raw – tedy do formátu DNG (viz printscreen výše)… při exportu pak proběhne konverze do JPG a pravděpodobně i – překvapivě účinná – úprava šumu.

8. Poznámka pro labužníky č. 4: pokud si budete hrát trochu déle, nejspíš si všimnete, že vše může fungovat i v čistě manuálním módu: prostě si přesně nastavíme ISO i čas. Manuální režim na mobilu, to zní vznosně!

Tedy vzhůru do brzdění pohybu! A možná jste si při objevování hlubin vašeho mobilu překvapeně všimli, že oněch funkcí z pořádných foťáků tam je víc: nejen ISO a čas, ale také třeba vyvážení bílé, manuální ostření, ba dokonce focení do rawu… To vše, věřte mi, stojí za průzkum!

 

 

 

——————–

Reklama

8 komentářů

  1. Mobil je super na cvakání point and shoot. Manuální nastavení je na hraní pěkné, ale než se cokoliv nastaví, je příležitost udělat zajímavou fotku pryč. Buď se člověk smíří s tím, že automatická fotka z mobilu je OK nebo se bude učit, jak fuguje expoziční trojúhelník a jak podle něj něco někde nastavit. Většině lidí stačí ta automatika – pro online sdílení je to fuk, případný malý tisk tak dopadne slušně. A s každou další generací mobilů je to lepší. Tak jako to bylo před 100 lety s brownie nebo před 40 lety s automatickými 35 mm foťáky.

  2. Jiří Praha

    Bezvadné opáčko, případně zjevení nových možností pro novice, díky moc, Honzo. Používám na mobilu různé fotoaplikace a můžu to vřele doporučit: každá appka má trochu jiná vývojářská řešení a možnosti a každá má svoje gusto, takže se člověk nenudí a podle nálady může přesedlávat. Za sebe bych asi jako dobře manuálně nastavitelnou doporučil Footej Cameru (Android), klidně už ve freeware zjednodušené verzi.
    Ještě dodám, že myslím není z více důvodů marné využívat na mobilech korekci expozice, která hodně často bývá udělaná jako plovoucí slider poblíž ostřícího bodu, se symbolem sluníčka (lidově „tmavší a světlejší“). Pro akční fotky je zajímavé, že na Footej při manuálním nastavení času a citlivosti tenhle slider nadále funguje – ponechává fixní čas a mění plynule ISO. Čili dívám se na záběr, táhnu prstem a obraz tmavne nebo se zesvětluje, přičemž mám jistotu, že čas se nemění. Pohodlné je to tím, že už nesleduji žádnou lištu s ovládacími prvky a čísly, ta je sbalená, a soustředím se na záběr.
    Přeji krásné léto všem.

    • Ladislav z Pardubic

      To máte pravdu, ale konzumní společnost požaduje „cvak nebo klik“ nad ničím hlavně moc nepřemýšlet.
      Přitom pokročilé funkce a nastavení si uživatelé zaplatí.
      Začíná to u přečtení si manuálu. Problém vidím v širokém „mediálním prostoru“ který dovoluje zveřejnit kde jakou matlaninu zdánlivě připomínající fotografii.

      • Jiří Praha

        To ano, Ladislave, já tomu říkám syndrom mekáč, kdy jsou lidi prefabrikovanými produkty vychováváni k lenosti .. a samozřejmě uniformitě. Ale tady jsme myslím v kroužku kutilů, kteří pořád koumají, co by se dalo udělat po svém a jinak. Jak jste dopadl s tím svým neostřícím mobilem? Zkusil jste si stáhnout do něj nějakou jinou fotoaplikaci, jestli by třeba neostřil v ní? Napadlo mě, že se Vám možná softwarově zasekla ta fotoaplikace, kterou výrobce dodává s foťákem. Objektiv na Huawei Mate9Pro předpokládám má složenou konstrukci a tedy interní pohyb jejích čoček při ostření, ale nemyslím, že by se tahle mechanika jen tak „hardwarově“ pokazila, leda byste prásknul s mobilem o chodník.
        Pěkný den Vám a ostatním.

        • Ladislav z Pardubic

          Jiří, děkuji za odpověď. Samozřejmě nemám ani jsem nikdy neměl prasklý displej. Huawei používají skla od Leicy.
          HW to je v pořádku a telefon jinak funguje k plné spokojenosti. Nepomohlo nic, ani tvrdý reset do továrního nastavení.
          Huawei servis mne dnes potvrdil že je nutné vyměnit celou soustavu čoček. A to již není k sehnání (obsolete)
          Takže se podívám po něčem jiném. Mám jisté požadavky. Klidně si připlatím za solidní fotomobil s podporou 5G a audio jackem 3,5mm TRRS. Displej alespoň 6,5″ Podporu google play nepotřebuji. Nechci telefon na rok.
          Když vytáhnu fotoaparát, koukají na mne lidi jako na exota. Nevědí kde je kvalita, stačí jim málo. A to je problém, protože výrobce nikdo netlačí. Nemají tak důvod k zlepšováním a inovacím. Potom se stane, že nabízejí i 5let staré modely.
          Hezký den Ladislav

          • Jiří Praha

            Zdravím Vás, Ladislave. Tak to je mrzuté, opravdu to vypadá, že se něco potento přímo s objektivem. Přeji Vám šťastnou ruku při výběru nového fotomobilu.

  3. Štvou vás na mobilu rozmazané fotky? Fotografujte fotoaparátem!

  4. Ladislav z Pardubic

    Huawei Mate9Pro a tak dlouho jsem fotografoval v režimu „PRO“ což jest plný manuál až mě odešla „čočka“ Selfie to ještě zvládne, ale nejde jakkoliv zaostřit. Provedl jsem zálohu kontaktů a SW (Huawei Suite) ani po resetu do továrního nastavení se nepodařilo problém napravit.
    Po výměně telefonu snad budu fotit na manuál.
    Dfm, že vaše mobily fotí OK :-)))
    Dobré světlo!

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*