Fujifilm X-T2 – opravdu pořádná bezzrcadlovka (recenze)

Fujifilm X-T2 je nesporně jedním z nejlepších “malých foťáků” na současném trhu a recenze se dá shrnout velmi snadno: posouvá opět o něco dál to, co je možné od bezzrcadlovek čekat. Navíc, je to opravdu krásný a na první pohled sympatický stroj, což se počítá víc, než se může zdát. Jen ta cena, ta cena…

Fujifilm X-T2
Fujiflm X-T2 na oficiálním snímku. Je to prostě krásný foťák, řekl bych…Foto: Fujifilm.cz

Všechny mé recenze foťáků od Fujifilmu na Fotoguru.cz dříve či později obsahují poznámku, že Fujiflm je zkrátka kultovní značka, a to v zásadě zaslouženě. Profesionálové obtěžkaní zrcadlovkami je používají jako spolehlivé záložní stroje. A segmentu pokročilých nadšenců dává Fujiflm něco, v čem jiné značky více méně tápou: malé, šikovné a v neposlední řadě hezké foťáky, které “umí” skvělé fotky.

Což samo o sobě je více, než se může na první pohled zdát. Přiznávám, i já, ač člověk k módním trendům imunní, mám tyhle věcičky opravdu rád. Například Fujfilm X-E2 a Fujifilm X-E2s považuji dlouhodobě za jednu z mála možných odpovědí na otázku: Co si koupit, když chci něco malého, skvělého za rozumné peníze? (Cca 26 000 Kč v tomto případě.)

Fujifilm X-T2, představený v létě 2016, má v hierarchii Fujifilmů pevné místo, je to jedna ze dvou vlajkových lodí mířících na nejnáročnější segment uživatelů – tedy profesionálů, nebo náročných nadšenců.

Klasická role Fujifilmů: reportážní (= rodinná / cestovatelská) fotka. Barvy zajímavé jako vždy (zde mírně odbarvovací "filtr" Classic Chrome) a má naštvaná dcera. Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Klasická role Fujifilmů: reportážní (= rodinná / cestovatelská) fotka. Barvy zajímavé jako vždy (zde mírně odbarvovací „filtr“ Classic Chrome) a má naštvaná dcera. Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Fujifilm X-T2 – pro koho je a pro koho není

A pokud si chcete ušetřit čas a dále nečíst, recenze se dá opravdu vměstnat do dvou vět.

1. Je to skvělý stroj, kterým Fujifilm celý tento segment posouvá někam dál, foťák, o němž jako o velmi malé části foťáků popisovaných na tomhle webu, mohu s čistým svědomím říct: Tohle bych tedy chtěl…

2. Druhá věta nás ovšem trochu vrátí na zem – nejsem sice přízemní, ale cena těla 45 000 Kč a základního setu kolem 54 000 Kč tu rovnici trochu zašmodrchá. Ano, je to skvělý foťák, ale cena mu dle mého prostě trochu podráží nohy…

Zkrátka: pokud chceme foťák zkoumat, nechme cenu stranou… A pak je opravdu snazší foťák chválit, což si v zásadě opravdu zaslouží.

Fujifilm X-T2
Fujiflm X-T2 má opravdu povedený design, který navíc funguje i při focení… Foto: Fujifilm.cz

Jak jsem už zmínil, je tu i pohled čistě designový: tenhle foťák mi prostě přišel opravdu hodně sympatický – dle mého to je jeden z nejhezčích foťáků, které jsem měl v ruce za poslední roky. Není snadné najít jiné kandidáty hlásící se k módnímu retrostylu, kteří by nepůsobili trochu samoúčelně…

Ale hlavně: ta “krása” není jen v designu, ale i ve velmi příjemném ovládání – což je další úhel pohledu, jimž je možné foťák zhodnotit: pro zkušené fotografy má Fujifilm X-T2 vše, co by mohli od ovládání foťáků chtít.

Fujifilm X-T2 – opravdu vyladěný foťák

Mně osobně padl Fujifilm X-T2 do oka i kvůli tomu, že jsme si úplně nerozuměli s druhou vlajkovou lodí, kterou firma představila na počátku letošního roku, a to s Fujifilm X-Pro2 (recenze zde). Právě v ovládání mě tam poměrně hodně věcí dost lezlo na nervy, především kolečko nastavení ISO bylo schované v kolečku nastavujícím čas. Což je kombinace, která je opravdu na hraně: při rychlých akcích za horšího světla prostě skoro nešlo nastavovat ISO, nebylo nic vidět.

Tahle recenze měla smůlu na špatné počasí/světlo... Tedy jsem fotil hlavně po setmění... Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Tahle recenze měla smůlu na špatné počasí/světlo… Tedy jsem fotil hlavně po setmění… Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Rozdíl s X-T2 je v mém chápání potřeb fotografů zcela zásadní: ISO má vlastní velkorysé kolečko, stejně jako čas a korekce expozice. A foťák se tak dá ovládat opravdu parádně – v danou chvíli mě nenapadá žádný jiný foťák s APS-C čipem, který by to uměl lépe (jasně, o fullframech z vyšší kategorie nemluvím)….

Netřeba zmiňovat, že šikovné jsou, podobně jako na všech ostatních Fujifilmech, i všechna ta různá funkční tlačítka… Hledáček funguje skvěle a jeho poloha (“uprostřed” foťáku, ne na kraji jako u X-Pro2) mi je velmi sympatická, což samozřejmě nemusí být sympatie všeobecná.

To samé platí o výklopném displeji, který je pro mnoho fotografů věcí u dražších foťáků vlastně nepatřičnou, ale mně se prostě líbí hodně – je to skvělá pomůcka při nenápadném focení v davu lidí, malého foťáku “někde dole u pasu” si všimne málokdo.

A nyní jediných pět minut slunce z celého testování - zde dopadá na účastnici srazu milovníků fotoaparátů Fujifilm pořadaným zmíněním "fuji-guruem" Marcelem Konečným v jeho pražské X-foto Gallery. Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
A nyní jediných pět minut slunce z celého testování – zde dopadá na účastnici srazu milovníků fotoaparátů Fujifilm pořadaným zmíněním „fuji-guruem“ Marcelem Konečným v jeho pražské X-foto Gallery. Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Což je jeden z mnoha rozdílů mezi X-T2 a X-Pro2, který výklopný displej nemá vůbec. A mimochodem: v čem se vlastně tyhle stroje liší? Rozebírat to podrobně zde asi nemá smysl, pro zájemce o veškeré nuance doporučuji hezké srovnání na webu DP Review….

Řečeno stručně: to zásadní mají společné – jsou to špičkové stroje podobné ceny a podobného zaměření. X-Pro2 míří spíše (přinejmenším teoreticky) na tradičnější fotografy – není tu již zmíněný výklopný displej, hledáček je jiný, v rohu těla umístěný a tzv. hybridní (tedy je možné ho používat jak “analogově”, tak digitálně).

Fujifilm X-T2 se naopak liší zaměřením na to, v čem doposud Fujifilm moc neexceloval, tedy zaměřením na rychlost.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Konečně slušně rychlý Fujifilm

Kdykoliv jsem někomu doporučoval Fujiflm (konkrétně Fujifilm X-E2 nebo X-E2s), dodával jsem dvojí zásadní “ale”. Tím prvním je fakt, že pokud tento stroj někdo kupuje jako alternativu k zrcadlovce, musí se smířit s faktem, že dokupovat objektivy je hodně drahé.

Tím druhým “ale” bylo konstatování, že dokupovat další objektivy stejně nemá smysl, protože ostření je stejně bolestně pomalé a mnohdy prostě nepoužitelné. To samé platí o dalším limitu, které mi lezl na nervy například u jinak šikovného stroje Fujifilm X-T10 (recenze zde): hrozně pomalu se probouzel ze spánku, prostě nebylo snadné foťák přinutit k akci, což je například u pouličního focení problém opravdu fatální…

Nu ano, ostří to dobře! Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Nu ano, ostří to dobře! Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Zkrátka X-T2 byl ohlášen jako stroj, který přinese Fujifilmům opravdu novou dimenzi, a to rychlost. A opravdu, rychlost se změnila opravdu dramaticky. Foťák dokáže 14 snímků za vteřinu (s elektronickou závěrkou) a velmi dobrých 8 obrázků za vteřinu se závěrkou mechanickou. Foťák se probouzí rychle a bez problémů, téměř tak rychle, jako zrcadlovka. Autofokus prodělal též mnoho vylepšení a nabízí 325 ostřících bodů, z nichž 169 užívá přesnější a rychlejší fázovou detekci.

Jak to shrnuje můj kamarád, fotograf a známý propagátor této značky Marcel Konečný: “Řada fujifilmu byla dosud stavěna zejména pro tvůrčí fotografy, ovšem novinka X-T2 je ultra výkonný stroj, který rozšiřuje nabídku možností i pro fotografy zaměřující se na akční focení nebo video (4K).” Mimochodem, případně doporučuji se právě jeho optat na cokoliv kolem Fuji – tu je link do jeho labužnického e-shopu.

Zkrátka sláva, je to tak: Fujiflm už opravdu umí velmi slušně ostřit. A celý koncept Fujifilm X-T2 byl tomu přizpůsoben: na rozdíl od zmíněného X-Pro2 byl spolu s foťákem do světa vypuštěn i grip, řešící další z nepříjemných vlastností těchto foťáků: a to je značná žíznivost po energii, baterky toho zkrátka moc nevydrží. Navíc je to první model této značky umožňující natáčet video ve 4K, což mě osobně moc nezajímá, proto jsem to moc nezkoumal.

Tedy ano, při testovacím focení byl tenhle foťák schopen ostřit opravdu hezky, rychle a přesně, což je revoluce. Zároveň se ale nabízí otázka, zda opravdu mají tyhle foťáky praktické využití v té oblasti, o níž mluví marketingové prospekty firmy: tedy zejména ve sportovní fotografii nebo focení zvířat.

Opět klasické použití Fujifilmu - hezké barvy simulující dávný diák Velvia... Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím... (ISO jsem zapomněl na 1600, tedy jest přítomen i jistý šum...)
Opět klasické použití Fujifilmu – hezké barvy simulující dávný diák Velvia… Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím… (ISO jsem zapomněl na 1600, tedy jest přítomen i jistý šum…)

Každý by na tuhle otázku asi odpověděl trochu jinak, ale mně osobně to moc smysl nedává. Zaprvé, upřímně, rychlost je skvělá, ale je prostě nyní řádově srovnatelná s tím, co nabízejí zrcadlovky i nižších cenových kategorií, nebo též výrazně levnější modely značky Sony ostřící opravdu ďábelskou rychlostí.

Samozřejmě, rychlostně náročné použití určitě půjde, ale pořád si spíš myslím, že sportovní fotograf nadále sáhne po zrcadlovce či specializovaném stroji jiné značky. S Fujifilmem mi to pořád nějak nejde dohromady – jeho silná stránka je právě to, že je skvělý a tak trochu staromódní foťák pro klasické a neuspěchané focení.

Navíc: kdo by chtěl fotit sport, musí nasadit grip a nějaký pořádný objektiv, čímž pádem foťák přijde o další ze svých silných stránek: o malé rozměry.

Zkrátka: uvidíme, kde najde své místo, se svojí skepsí se mohu pochopitelně mýlit, prostě spíš tak nahlas přemýšlím…

A co obrazová kvalita? Výborná

Trochu netypicky až na konec jsem si nechal pár vět na povinné téma “jak ten foťák vlastně fotí?”. Je to téma vlastně trochu nudné, protože těžko k němu dodat něco víc, než že výborně.

K čemuž je důležitá poznámka: foťák jsem testoval v říjnu, který byl patrně nejšedivější řijen za mnoho let, tedy slunce jsem po dobu zkoušení zahlédl všeho všudy asi na pět minut. To proto nejsou fotky tak magicky zářivé jako u jiných recenzí Fujifilmů na těchto stránkách. Zkrátka, dobrému světlu se poručit nedá.

Czech Photo Centre
Socha Davida Černého se pne nad stovkami fotografů při slavnostním otevřením Czech Photo Centre (říjen 2016). Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Samozřejmě, opět jsem neodolal a občas fotil s “filtry”, tedy s režimy simulujícími barevné podání slavných filmů minulosti, zejména diáků Velvia proslulých v dávných analogových dobách svými mile sytými barvami. U jiných foťáků bych to nezkoušel, ale tady je pokušení příliš velké – kdo nezkusil, neuvěří.

Testoval jsem se setovým objektivem Fujinon XF 18-55/2.8-4, což je nesporně jeden z nejlepších seťáků široko daleko, plus část fotek pochází z pozoruhodné novinky Fujinon XF 23/2 a výborného zoomu Fujinon XF 50-140/2,8 (který, pravda, není zrovna levný – stojí 39 000 Kč).

Tahle kombinace mi umožnila zkusit mnohé, včetně šikovného ostření na různé poletující ptactvo v centru Prahy. A ano, opravdu to je radost zažít rychlý Fujifilm. I když nejspokojenější jsem byl asi s kompaktní kombinací tělo + 23/2…

Navíc pevný objektiv na povedeném retrotěle vypadá prostě opravdu skvěle, to je přesně kombinace, kterou si dokáži představit jako silnou zbraň zkušeného fotografa putující nalehko a nenápadně světem.

Ano, tohle je prostě přesně ta kombinace, s níž bych byl opravdu spokojený a nadšený. I když z druhé strany, velmi podobné, či spíš stejné výsledky nabídne i o polovinu levnější X-E2s, což je zásadní kousek úvahy o tom, kam tenhle foťák patří a pro koho je… Ta cena, jak jsem zmínil, to vše trochu komplikuje…

Kvalita je skvělá, občas mám ale dojem, že trochu chybí ona magie starších čipů... Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím...
Kvalita je skvělá, občas mám ale dojem, že trochu chybí ona magie starších čipů… Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Samozřejmě můžete namítnou: ale Fujiflm X-T2 má nový čip, výrazně větší rozlišení (24 MP) než nižší řady – ty mají jen zhruba 16 megapixelů. Otázka, zda to je rozdíl zásadní, je spíše do napínavé hospodské debaty. Pravda je, že těch 16 MP už dnes “psychologicky” nevypadá ve specifikacích foťáku dobře, ale v reálném životě rozdíl není dle mého zásadní. Ne každý by asi souhlasil, ale já bych i pro náročné cestovatelské focení s menším množstvím pixelů zcela vystačil.

Ba dokonce mám dojem, že ty starší čipy měly v sobě o chlup více magie – je to dojem zcela subjektivní, tedy ho neberte moc vážně, ale prostě mě při zkoušení X-T2 a ostatně i X-Pro2 (má stejný čip) napadlo, zda přece jen s novým čipem nevyprchá i kousek té fujifilmové legendy…

Fujifilm X-T2 – shrnutí ve dvou větách

Fujifilm X-T2 je špičková bezzrcadlovka, která dokáže i hodně náročným uživatelům nabídnout opravdu maximální výkon i výbornou obrazovou kvalitu v kompaktním těle, byť za poměrně vysokou cenu. Fujifilm by se s ní chtěl prolomit do nových sfér – hlavně sportovní fotografie, zda se to může podařit, ukáže až čas.

Fujifilm X-T2 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Fujifilm mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Další fotografie z testu:

 

Shrnutí recenze:

Fujifilm X-T2

Fujifilm X-T2 je špičková bezzrcadlovka, která dokáže i hodně náročným uživatelům nabídnout opravdu maximální výkon i výbornou obrazovou kvalitu v kompaktním těle, byť za poměrně vysokou cenu. Fujifilm by se s ní chtěl prolomit do nových sfér – hlavně sportovní fotografie, zda se to může podařit, ukáže až čas.

Hodnocení redakce:
8.6

Pros

  • Skvělá obrazová kvalita, špička mezi fotoaparáty s čipem velikosti APS-C
  • Výborné ovládání umožňující užití foťáků ve široké škále situací
  • Schopnost snímat až 14 snímků za vteřinu, což je velký krok vpřed
  • Slušná rychlost a přesnost ostření, která Fujifilm posunula výrazně vpřed
  • Špičkový design

Cons

  • Poměrně vysoká cena ve srovnání s podobně zdatnými zrcadlovkami
  • Při použití mimo sportovní fotografii neuhrančivý poměr cena výkon
  • Výdrž baterie by mohla být vyšší
Reklama

22 komentářů

  1. Reaguji sice s odstupem času, ale to na mém názoru nic nemění, právě jsem si dočetl hodnocení tohoto produktu, musm přiznat, že používám jinou značku, proto mě zajímalo jak je to u sousedů. Zarazilo mě, že jsem se fakticky nic nedozvěděl, nic konkrétního. Např.: jak je to při nízké hladině osvětlení? Jak je to se šumem? Výdrž baterie? A mnoho dalších otázek, odpovědi musím hledat jinde. Podle mě, článek o ničem. Potencionálnímu zájemci nedokáže podat základní informace.

  2. Jan Libich

    Za startovací cenu je to jen pro bláznivé fanoušky, ta cena 50 000 Kč je opravdu příšerná, dnes je tělo za 22 000 Kč a set za 30 000 Kč, to je už snesitelnější, ale za tu cenu člověk má Nikon D7500 s dvěma objektivy nebo plno dalších vyspělých foťáků, nebude to retro, nebude to Fuji a jeho zajímavé objektivy, ale pořád ta cena prostě tyto foťáky silně diskriminuje, drahé objektivy a omezené příslušenství také. Jinak fotky opravdu nevypadají moc úchvatněji než u těch starších, ale je to málo fotek na posouzení. U FujiFilmů mne vždycky fotky přišly zajímavé a jiné než u konkurence a to už v dobách řady S1-S5 zrcadlovek se Super CCD a u tohohle mi to opravdu trochu chybí. Ale s filtry kinofilmovými by to bylo zajímavé.

  3. Právě jsem si X-T2 objednal, ale když jsem si prohlédl uvedené snímky, tak mám skoro chuť tu objednávku zrušit. Za recenzi děkuji, jen si nejsem jist, jestli X-T2 prospěla.

    • Jan Rybář

      No jo, jak jsem (snad dost pečlivě) v článku a komentářích zmínil, spíš bych ty fotky „sváděl“ na mě – ono za tu krátkou dobu opravdu nic moc provést nešlo… Pokud bych testoval někdy v květnu, dopadlo by to – přinejmenším subjektivně – výrazně lépe. Zdravím! JR

      • Naštěstí jsem si následně prohlédl další recenze (naše i cizí) s perfektními snímky (i za špatného počasí), které neubližují aparátu. Proto bych doporučoval z Vaší recenze stáhnout všechny snímky, příp. celou recenzi odstranit.

        • Jan Rybář

          Tak to jsem rád, že už Vás jiné recenze uklidnily… Tyhle fotky jsou prostě tím, čím jsou – obrázky, které vypadnou za ne ideálních podmínek z tohoto foťáku v JPG, tedy jako reference mají v patřičném kontextu své místo… Tedy foťáku rozhodně neublíží… Držím palce, JR

  4. Ahoj Lidičky,
    pročetl jsem si recenzi a komentáře. Tak fotky tady mě také moc nepřesvědčili, to se mi tu ale stává častěji, tak žádné překvapení :-)). Zdá se mi, že barvy pleťovky jsou dost rozdílné, na 1. obrázku se mi líbí, ale pak už je to všechno do červena anebo do růžovofialova. Obdobně na tom jsou i některé portréty na webu DPREVIEW – tak tady – https://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-x-t2/9 , Myslím si ale, že to všechno bude nastavením fotoaparátu a experimenty odpovědných testujících. Posílám tedy odkaz na recenzi od někoho, kdo s tím umí opravdu fotit a neměl to jen 5 minut (no já vím, bylo to trochu déle) v ruce- tak tady – https://www.paladix.cz/clanky/fujifilm-x-t2-nejen-z-pohledu-fotografovani-prirody.html , a udělejte si obrázek sami. Myslím že budete překvapeni… Mějte se a ahoj, a nedělejte ukvapené závěry :-))

  5. Zajímavá recenze, díky. Už jsem viděl hodně recenzí na YT a prozkoumal poměrně dost ukázkových fotek, X-T2 mě dost láká, jsem jen krůček od nákupu. Chci nahradit Nikon D300, což není snadné rozhodnutí, dlouho jsem čekal na nástupce a D500 mě neoslovila, hlavně rozměry, velikostí a nakonec i cenou. Z toho důvodu také nepreferuji FF. Doufám, že výkon X-T2 ve slabším světle (např. koncerty) bude lepší. Foťák se mi líbí, nechci už tahat těžké vybavení, jako fotografický zápisník mám Sony RX100III, se kterou jsem spokojen, snad X-T2 bude mít ještě lepší iQ výsledky. Kontrolní snímky zde mě moc nepřesvědčily, souhlasím s ostatními, kteří zo zmínili.

    • Jan Rybář

      Jasně, tak přeji dobrou ruku – k těm obrázkům zde: jen pro jistotu opakuji, že prostě za tu krátkou dobu ve špatném počasí holt foťák neměl moc šancí něco ukázat… Byť ano, hlodá ve mně lehká pochybnost, že už ten čip není tak fascinující jako ty legendy dřívějších generací… JR

  6. Děkuji Vám za recenzi , která byla jako vždy perfektní. Jako vlastník staršího RX 100II se poohlížím po nové mašince. A jelikož jsem odkojený na klasických analogových zrcadlovkách, tak jsem pokukoval po X-T2, ale ted se na mne nezlobte nemyslím to nijak špatně, ale při ceně přístroje (tělo) 45000kč mne testovací fotka vůbec nenadchli. Jak už tu bylo psáno u toho racka je přepal jak prase, to by i moje stara RX100II udělala lepe. Noční snímky se mi zdaji méně ostré. Budu upřímný XT2 mne dost zklamala. Ještě jednou dík za perfektní recenzi. Ivan

    • Jan Rybář

      Dobrý den, díky za mail! Máte pravdu, i já to píšu v textu, že X-T2 měla opravdu smůlu na počasí, v těch pár dnech bylo opravdu pekelné počasí, tedy fotit více méně nemělo smysl… Tedy bych zrovna toto foťáku nevyčítal… Racek budiš mi prominut, ostřejší být mohl, to je moje chyba – přepal ale by nezvládl žádný foťák, bylo by třeba ho případně vylovit z rawu… Zdravím! JR

      • Nechci se s Vámi přít, ale musím reagovat. V mém příspěvku jsem se ani 1 nezmínil o špatném počasí. Je jasné , že fotky za špatného počasí budou vypadat jinak jak za slunného, ale za kazdého počasí musí byt zaostřeno a to je druhá věc, vůbec jsem se nezminoval o neostrosti racka ale o neostrosti nočních snímků. U racka jsem zmínil přepal jak prase a to pardon, takový přepal co udělá foták za 45000kč je hodně smutné, když dynamický rozsah u racka je minimální a neobstojí Vaše tvrzení že žádný foták by to nezvládl. Omyl, RX100II s takovým dynamickým rozsahem jakou ma fotka racka si poradi bez problému a to má 1 palcový čip. Vím jak fotily starší Fujiny a proto jsem jsem čekal na XT2 ale zatím u mne propadla. Takže zbýva předraženou novinku od Sny 6500, nebo novinkun Olympusu OMD M1II, ale zatim nevim jak je na tom s kvalitou.

        • Jan Rybář

          Jasně, rozumím – jen jak říkám, to, že ty fotky nejsem nic moc, bych spíš přičítal rychlosti, s jakou jsem to musel vyzkoušet, plus počasí (no a možná jsem se měl snažit více, to se ví, např. při tom nočním ostření….)… Jinak obé, co zmiňujete, je zajímavé. Já přepaly nikdy moc neřešil, přijdou mi součástí „života“, a samozřejmě, pokud bych s fotkou měl nějaké velkolepé záměry, dořešil bych z rawu. No a kvalita nového čipu u Fuji je velké téma, zatím to nikdo moc neřeší, ale já měl např. z PRO2 trochu rozpačitý dojem, v některých situacích to byl prostě jen „velmi slušný výkon“, nikoliv to, co lezlo z čipů starších typu X-E2…Zdravím, JR

          • Přesně jak říkáte. Starší Fujiny se mi zdají být lepší, tedy až na rychlost ostření, což je ted velmi vylepšeno, proto jsem čekal na XT2. Ale když se podívám jak jste testoval obyčejnou XA2, tak fotky perfektní. I noční snímky zaostřené, vice detailů. Nevím kde je problém , že nové dvě vlajkové lodě s novým čipem stojící k 50000kč jsou pro mě horší kvalitou jak staré modely. Nakonec snad vezmu RX 10III, která vybornou světelnost, video a zoom do 600. A nebudu řesit ádné objektivy. Zdravim Ivan

  7. Tie Fuji farby sú fakt pekné (páči sa mi pleťovka, najmä keď ju porovnám s tými vľavo).
    Mám síce Fujiny rád (už od čias F50FD), ale napriek tomu ma nelákajú (asi preto, lebo Olympus vždy ponúka niečo naviac, na čo som už navyknutý a chýbalo by mi, napríklad dotykové LCD a stabilizácia snímača)
    – – – –
    „nabízí 325 ostřících bodů, z nichž 169 užívá přesnější a rychlejší fázovou detekci.“
    => fázové ostrenie je v skutočonosti menej presné
    – – –
    „Zároveň se ale nabízí otázka, zda opravdu mají tyhle foťáky praktické využití v té oblasti, o níž mluví marketingové prospekty firmy: tedy zejména ve sportovní fotografii nebo focení zvířat.“
    => Kde o tom písali?
    Ja som len čítal, že výrazne zlepšili AF (keďže v ňom zaostávali).
    Inak: keďže vydali svetelný teleobjektív a „vtákový“ telezoom 100-400, tak to kľudne môže byť aj možné…

  8. Foťák je to pěkný, o tom žádná. Měl bych pouze drobnou připomínku k výběru ilustračních snímků. Ty dvě fotky racka bych si dovedl představit lépe zaostřené i exponované. Já vidím rovinu ostrosti na kládě, nikoliv na opeřencovi. Bílé peří vidím přepálené. Ale je možné, že už mě klame zrak nebo monitor (obé je již letité).

    • Jan Rybář

      Dobrý den, ano ano, máte pravdu, že opeřencův zobák by mohl býti o chlup ostřejší, expozice se mi jeví v zásadě snesitelnou, jest to zvíře dosti kontrastní a v těch JPG ta horní část těla asi o moc lépe dopadnou nemůže, lovil bych případně z rawu… Inu, to mdlé říjnové počasí testování opravdu moc nepřeje… JR

  9. Gustáv Szabó

    Pán David,
    Podmienka APSC, je síce v poriadku, ide však o to, do akej veľkosti chcete tlačiť fotografie. Ja sa viem staviť že pri bežných formátoch nerozoznáte, či to bolo fotené cez mikro 4/3, APSC alebo dokonce FF. JA na bežné fotenie používam LEICA D-LUX s mikro 4/3 a to by ste neveril, čo Sto arrivando! stýmto fotoaparátom dá nafotiť. Gustáv Szabó

  10. Pisu jako novopečený majitel X-T1. Mam ho par dni a už ho miluju. Jediné dvě věci které mi na něm vadí je opravdu sot slabá baterie a nemožnost ji dobíjet přes USB a ta druha a mnohem zásadnější věc je ta, že jsem měl hned jít do X-T2. Ale jednoduše jsem se bál dávat hned tolik peněz. Přecházel jsem ze Sony Nex řady a nevěděl jsem jestli mi Fuji sedne. Zvažoval jsem Micro 4/3 ape nakonec si dal podmínku APSC čip a tim se vse rozhodlo.

    Cena X-T2 je vysoka, ale vím že příští rok si ji stejně koupím. Sony chce za sve vrcholné APSC mirrorless to stejné. Nova A6500 bude stát možná i víc.

    Fuji mě dostalo jednou hodně důležitou věcí. Je to foťák, kterému mužů věřit. Ještě jsem neměl stroj, který by tak dobře měřil expozici a vyhodnocoval vyvážení bílé. Prostě cvakám a většinu fotek mužů okamžite sdílet, aniž bych se za ně styděl.

    A je krásný. Asi jsem povrchní fotograf ale je to pro mne dulezite. Mám z něj radost a motivuje mne do foceni. A hodně mě baví. Není ideální, stabilizovaný čip by se hodil (ale ten asi nikdy nebude), ale dotykové obrazovky se snad jednou dočkáme – tady Fuji podle mne musí podlehnout tlaku uživatelů.

    Investice nelituji. I když vím, že si musím připravit ještě jednou tolik na výbavu skel – ale ty zase vydrží hodně dlouho a ať budu mít v budoucnu jakekoliv tělo tak mi zůstanou.

    Díky za recenzi a dobré světlo.

    • Jan Rybář

      Davide, díky za komentář, a držím Vám palce, ať se Fujifilmem daří – jsou to opravdu šikovné foťáky, které toho dokáží hodně (byť jasně, své mouchy též mají)… Zdravím a díky ještě jednou! JR

  11. Gustáv Szabó

    Ďakujem za recenciu Fujifilm X-T2. Je to jeden z dvoch fotoaparatov , ktorý si chcem zakúpiť. Čakám ešte na OLYMPUS OM E-D 1 mark ii, ktorý má byť v januáry . Budem Sto arrivando! medzi nimi dvoma rozhodovať. Verím, že aj tento fotoaparát budete recenzovať. Určite mi to pomôže pri rozhodovaní. Gustáv Szabó

    • Jan Rybář

      Dobrý den, ano ano, dříve či později nový Olympus otestuji, už jsem ho měl v ruce, ale jen přeproduční kus, z něhož se nesmějí tahat fotky… Uvídíme, co ukáže nový čip, pravda je, že – marná sláva – Olympusy trochu bojují s tím, že mají menší čipy než například právě Fujifilmy… JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*