Filtry

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #6176
      Tomáš
      Host

      Dobrý den, nedávno jsem se dočetl, že spousta lidí používá UV filtry nebo bezbarvé čiré filtry jako ochranu předního členu objektivu před „špínou“ a filtr tak prakticky vůbec nesundavají z objektivu. A na druhou stranu je zas spousta lidí, kteří tuhle metodu zásadně odmítají. Na internetu jsem našel několik bouřlivých diskuzí pro a proti. Protože jsem totální začátečník, tak mi jde z toho hlava kolem a nevím co si o tom myslet, takže by mě zajímal Váš názor. Díky.

    • #6177
      Jan Rybář
      Správce

      Tomáši, zdravím Vás… Jasně, to je jedna z prvních věcí, které je třeba udělat, když si koupíte objektiv – přikoupit si ono „sklíčko“, ať už zvané (obvykle) UV filtr nebo prostě jen ochranný filtr. Zkrátka lepší rozbít kus skla za pár stovek než objektiv za pár (či více) tisíc, mohl bych vyprávět…A ano, nechává se tam a sundává se maximálně ve chvíli, když ho třeba měníte za polarizační filtr…A skoro bych řekl, že kolem toho žádné moc velké debaty nejsou a ani být nemohou, prostě to tak činí každý už cca 50 let (plus minus)… JR

    • #6179
      MzM
      Host

      Zkusím argument proti. Cokoli přidáte světlu do cesty, vždy výsledek změní (zhorší?).
      UV filtr, který už nenadělá tolik škody začíná někde na 1000-1500 Kč.
      Pokud mám objektiv za 5000 Kč nebudu na něj dávat UV za 2000, to mi přijde jako vyhazování peněz. Pokud tam dám UV filtr za 300 Kč, vyrobí to s obrazem nehezké věci.

      Ale ano. Pokud mám objektiv za 20.000 Nebudu se zdráhat pořídit mu „ochranný“ filtr za 2000 i více.

    • #6180
      Jan Rybář
      Správce

      Ano, ano, to je samozřejmě pravda – všeho s mírou! JR

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
  • Téma ‚Filtry’ nepřijímá nové odpovědi.