Jak najít fotografa v Praze? Trochu jsem hledal a zjistil, že to je těžší, než se může zdát. A tedy jsem se rozhodl si trochu hrát a sestavil přehled padesáti pražských (více méně) portrétních fotografů. Proč? Protože to je zajímavý pohled na to, jak dnes vypadá to staré dobré fotografické řemeslo.
Tenhle mikročlánek se může jevit trochu nudným – je o jedné jediné věci, která vám možná nepřijde zásadně zajímavá. Prostě jsem se se rozhodl prozkoumat, co se stane, pokud zatoužíte v Praze po portrétním fotografovi, anebo – jinými slovy – se budete zkrátka nechat chtít vyfotit nebo nechat zdokumentovat svoji rodinu.
Pokud vás má pátrání moc nezajímají, klidně skočte níž na to podstatné: na seznam padesáti fotografů v Praze – a můžete tak zkoumat sami.
A mimopražským se omlouvám za jistou dávku pragocentrismu – v budoucnu proklepnu i další města, to se ví…
Fotograf a Praha – prastará historie
Toto zhruba dvoudenní pátrání (= hledání na internetu) jsem se rozhodl provést ze dvou důvodů.
První důvod: můj praprastrýc (bratr mého prapradědečka) byl na konci 19. století věhlasným pražským fotografem s ateliérem u jedné ze zdí Františkánské zahrady (napravo od dnešního vstupu do zahrady z pasáže Světozor, v místech dnešních přízemním obchůdků). Vždy mě fascinovalo prohlížet jeho fotky, a tak jsem si tedy řekl, že by bylo zajímavé prozkoumat jeho následovníky, tedy fotografy v Praze.
Druhý důvod byl méně poetický – neustále se mě totiž někdo ptá, kde najít fotografa, a já vždy doporučil pár známých, nebo konstatoval “na internetu jsou jich jen v Praze stovky”.
Jenže, jak jsem zjistil, to není úplně pravda, stovky jich tam nejsou – zkuste to sami, začněte v Googlu či na Seznamu hledat “fotograf Praha, fotograf v Praze, fotografové v Praze”, nebo něco podobného… Nejprve budete mít pocit, že jich je nepočítatě, po pár minutách zjistíte to, co já: že není snadný úkol najít jich i padesát.
Abych vás nenapínal, seznam (demokraticky abecední) je zde:
Fotograf a Praha – velký přehled
Kolik je fotografů v Praze?
V Praze, tipl bych si, určitě intenzivně fotí tisíce, spíše desetitisíce lidí… Část z nich by se označila za fotografy, fotografování je jejich koníček, fotí rodinu, svá putování po světě i české krajině. Jistá část z nich si alespoň příležitostně focením i přivydělá.
Kolik z nich je možné označit nálepkou profesionální fotograf, tedy nálepkou toho, pro nějž je focení zdrojem alespoň části příjmů? Těžko říct, ale stovky to určitě budou – přičemž část z nich jsou fotografové v médiích nebo různých institucích (kteří nás pro tento seznam nezajímají).
A kolik z fotografů provozuje to staré dobré řemeslo, kdy (převážně ve vlastním či vypůjčeném ateliéru) dokáží zvládnout vyfotit portréty, rodinu, případně svatbu nebo firemní akci?
Jak můžete prozkoumat v mém seznamu, dohledat se jich dá pár desítek – upřímně řečeno mi trochu došly zdroje nových jmen někde na počtu 40, ale do padesátky jsem to dotáhl. Jistě, určitě jsem mnohá jména nenašel, mnoho fotí více méně příležitostně, mnozí prostě nejsou na internetu…
Ale i tak mě vlastně překvapilo, že v době, kdy “každý přece fotí”, zase tolik možností není…
Fotografové v Praze a internet
Pokud se dáte do hledání, na první pohled to bude vypadat hodně nadějně – Google dokonce nabízí při zadání “fotograf Praha” speciální formát zobrazení výsledků, kdy ukáže krásnou mapu a (dle toho, z jaké části Prahy hledáte) i hezké body na mapě…
Seznam bude vypadat též slibně – fotografové představují hojně zaplněnou část jeho adresáře na serveru Firmy.cz
Jakmile se ovšem do hledání ponoříte, zjistíte, že kromě několika prvních pozic jsou další výsledky ne zcela užitečné – mnoho informací je zastaralých, odkazy nefungují, adresy jsou často zcela nerelevantní, a hledající tak brzy začne mírně zuřit.
Proč nejsou data aktuální? Není v silách vyhledavačů zjistit, zda někdo, kdo se zaregistroval před dávnými lety, ještě avizované řemeslo provozuje… Já sám jsem se trochu vyděsil, jak zastaralé jsou informace, které jsem kdysi naklepal pro své jiné aktivy do adresářů na Seznam.cz (a jsou i po letech dost vysoko ve výsledcích vyhledávání).
50 fotografů v jednom katalogu
V rámci mého hraní si jsem tedy do Excelu (a následně do mé databáze fotografů) naklepal jména a webové stránky oněch padesáti fotografů v Praze, u nichž je opravdu možné “pro lidi z ulice” zadat nějaké fotografické práce.
Jak jsem rozhodoval o tom, koho zařadit? Kritéria byla jednoduchá: fotograf by měl být snadno oslovitelný, měl by mít ateliér či alespoň nějaký zaběhnutý způsob fotografování (třeba v ulicích Prahy) a měl by vykazovat známky života (třeba aktivní Facebook).
Zkrátka, prozkoumejte onen seznam. Fotografové jsou v něm řazeni “demokraticky” dle abecedy, tedy pro celkový dojem je třeba proklikat reprezentativní vzorek…
Průzkum a případná hodnocení už nechávám zcela na vás…
K čemuž možná přece jen ještě jedna poznámka: je snadné říct si u některých fotografů ze seznamu, že úroveň jejich fotek vskutku není uhrančivá.
Já si nic takového ale neříkám – v době, kdy “fotit přece umí úplně každý”, upřímně obdivuji kohokoliv, kdo se tím krásným starým řemeslem dokáže (alespoň částečně) živit… Tedy klobouk dolů, tak jako tak…
A tu je tedy ještě jednou link na do oné sekce:
Fotograf a Praha – velký přehled
[social-bio]
Tak hodně fotografů fotí nekomerční formou, tak se špatně hledají, plno jich je třeba na Fotopatracka.cz.