Nikon Z5 patří k nejlevnějším full frame bezzrcadlovkám na trhu. Přesto si vydobyl pověst fotoaparátu se skvělým poměrem cena/výkon a rozumné volby pro cestovatelské a rodinné focení. Pojďme ho tedy vyzkoušet do Skotska.
Proč testovat full frame více než rok a půl od jeho představení? Protože doba se nezadržitelně přiklání k bezzrcadlovkám, ceny klesají a stále více fotografů si prostě říká: Tedy dobrá, koupím si bezzrcadlovku, a raději hned full frame.
Proto jsem si půjčil Nikon Z 5 a vzal ho s sebou na krátký výlet do Skotska. Testoval jsem ho se “setovým objektivem” Nikkor Z 24–50 mm f/4–6,3, díky němuž je kombinace tělo + objektiv neodolatelně skladná. Vše se mi vešlo do opravdu miniaturní brašny, v níž mám za normálních okolností můj oblíbený a opravdu skladný APS-C Fujifilm X-E3 + 2 objektivy.
Což je asi první definiční bod tohoto foťáku: kombinace tělo + objektiv je jednou z nejskladnějších kombinací, co jsem kdy měl ve světě full framů v ruce. Což je na cesty ideální. (Čímž neříkám, že to nemá mouchy, viz dále).
Druhou definicí toho foťáku je cena – a ta je prostě velmi lákavá (s ohledem na to, co vše umí)… Když se Nikon Z5 v červenci 2020 objevil, stál v setu s objektivem něco málo pod 50 000 Kč, nyní je oficiální cena kolem 43 000 Kč. Ba co více, v některých českých e-shopech jde koupit již za cenu kolem 37 000 Kč (což, dodejme, mohou být foťáky, které nepocházejí z oficiální české distribuce). Podstatné však je, že tento full frame je zkrátka možné koupit za cenu dříve typickou pro mírně lepší APS-C modely. Což je prostě zásadní věc.
Nikon Z5 – co od něj čekat
Jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl Nikon Z5 trochu opožděně vyzkoušet, byla moje nedávná zkušenost s Nikonem Z6 II (recenze zde), který mě opravdu hodně zaujal svými výkony. Z čehož vyplývá logická otázka, čeho se vlastně v případě Nikonu Z5 týkají ony kompromisy a jak si stojí ve srovnání s dražšími příbuznými.
Tou asi nejvýznamnější veličinou je rychlost: Nikon Z5 dokáže pořídit jen 4,5 snímku za vteřinu (Nikon Z6 II jich zvládne 14). A je pravda, že občas jsem při některých typech focení měl dojem, že trochu větší svižnost by se opravdu hodila. A to nejen při sériovém snímání, ale třeba i při ostření (což ovšem nejspíš souviselo s objektivem, tedy nechci bez důkazů obviňovat foťák).
Druhým zásadním rozdílem je jiný snímač, Nikon Z5 má starý dobrý CMOS (24 Mpx), tedy mírně starší generaci než právě třeba Z6 II. Formálně by neměl být rozdíl dramatický a celkové výsledky byly velmi dobré. Občas jsem tedy měl dojem, že by se hodilo o trochu více dynamického rozsahu – ale opět platí: jistě to nevím a srovnávat různé stroje v rozdílných situacích a časech je prostě ošidné.
Video: Jak fotí Nikon Z5 – recenze z cesty do Skotska (10 minut v 4K)
Kromě rychlosti a rozdílného snímače jsou další rozdíly vůči novějším generacím relativně nedůležité: chybí stavový displej (žádné drama), systém ostření je však velmi sofistikovaný a přesný (včetně ostření na oči), obdobné parametry jako dražší příbuzní mají u Nikonu Z5i displej s hledáčkem.
V jedné větě řečeno: pokud nepotřebujete velkou rychlost snímání, kompromisy jsou v případě těla velmi snesitelné až zanedbatelné.
Trochu méně ovací si nicméně zaslouží onen setový objektiv Nikkor Z 24–50 mm f/4–6,3. Jeho fantastickou výhodou je skladnost – jde navíc o “skládací objektiv”, u nějž je po focení možné zasunout jeho přední část, což se pro transport opravdu hodí. Světelnost, jak je zřejmé, není hvězdná, což se ale projeví až ve slabším světle. Kresba je solidní, byť v některých situacích bych doporučoval vyhýbat se focení na nejnižší clony, mírné přiclonění přece jen kresbě pomáhalo. Což není myšleno vysloveně kriticky, jen spíš jako konstatování, že v případě objektivu jsou kompromisy dle mého větší než už těla.
Reklama
Jak Nikon Z5 fotí na cestách
A jak Nikon Z5 fotí? Co od něj čekat při rodinném a cestovatelském focení? To nejlépe zahlédnete z ukázkových fotek v tomto článku i galerii níže. Foťák jsem velmi intenzivně testoval v různých situacích při několikadenním výletu do Skotska a byl velmi spokojený.
Jak už jsem zmínil, zcela fantastická výhoda je skladnost testované kombinace tělo + setový objektiv. Je to stále ještě ta velikost, na kterou je možné zapomenout a foťák mít celé dny na krku nebo v nějakém nevelkém zavazadle (včetně cestovního batůžku)… Což už není tak prosté u “pořádnějších” kombinací tělo + dražší univerzální objektivy á la Nikon Z6 II. Tam už to “pohození” do batohu není tak prostorově snadné (byť též jde).
Jak vyplývá z ukázkových fotek, foťák nabízí přesně to, co od této kombinace čekáme: full framovou kvalitu ve skladném těle. Krom typických scén nakvétajících barevných parků solidně zvládal i výrazně těžší úkol: hezky zachytit ještě stále zimně šedivou přírodu Skotské vysočiny v nevábném počasí. Plus za zmínku nesporně stojí i solidní výkony při vyšších hodnotách ISO – šum je poměrně zanedbatelný i u hodnot kolem 6 400 (byť jasně, záleží to na osobním “prahu bolesti”), rozšířit se dá až na 102 400 (kde už tedy šumu bude samozřejmě hodně).
Zkoušel jsem ho ráno i v noci, ve městech i v přírodně, na krajině a lidech. A ano, je to prostě sympatický foťák, na který je možné se spolehnout.
Velkou pochvalu si zaslouží také za snadnost ovládání: pokročilé ostření (včetně ostření na oči) jsem už zmínil, ale šikovná je též možnost definovat funkční tlačítka a nastavit ovládání přesně dle gusta majitele. Pravda tedy je, že mi trvalo docela dlouho, než si mé poměrně velké ruce zvykly na ovládání tlačítek ISO a korekce expozice, ale nesporně jde jen o otázku cviku. Stejně tak pochvalme tento model za dva sloty pro kartu – což není u této cenové kategorie zcela samozřejmé.
Ve videu se příliš nevyznám, tedy se ho zdráhám nějak výrazně hodnotit, ale alespoň konstatujme, že zvládá záznam až do 4K (30 fps), ale jen v “oříznuté” variantě, tedy s širokoúhlými záběry nejde v tomto maximálním rozlišení počítat.
Pro koho je Nikon Z5 určen
Na koho tedy vlastně Nikon Z5 cílí? Intuitivní odpověď je poměrně prostá: na ty, kteří touží vstoupit do světa full framů a chtějí tak učinit za relativně solidní cenu – v tom smyslu je Nikon Z5 jako takový zcela určitě nezklame. Trochu váhavěji bych doporučoval zmíněný setový objektiv, který celkový výkon této dvojice přece jen trochu sráží dolů. Nabídka kvalitnějších objektivů se však neustále rozšiřuje, tedy funkce “startovacího bodu” je nesporně důležitá.
Stejně tak se Nikon Z5 může dle mého stát skvělou “přestupní stanicí” pro ty, kteří se chystají opustit svět zrcadlovek a je jim líto zbavit se starých dobrých objektivů – pomocí adaptéru, který bývá někdy i součástí balíčků s tělem, je možné život starších objektivů výrazně prodloužit.
Nikon Z5 – shrnutí ve dvou větách
Nikon Z5 patří k nejlevnějším full frame bezzrcadlovkám na trhu, navzdory ceně však nabízí velmi dobré funkce i obrazové výkony, to vše v relativně malém těle. Jistým limitem je rychlost, ta však není problém pro hlavní oblasti, v nichž tento foťák dává smysl: tedy pro rodinné a cestovatelské focení.
Nikon Z5 – cena
Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.
A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Nikon Z5 na Alza.cz
(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Nikon mi pouze bezplatně zapůjčila tento foťák, za což jí děkuji.)
Další fotografie z testu:
Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a zadat do prohlížeče www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg
Shrnutí recenze:
Nikon Z5 (recenze z cest) - jak fotí levný full frame? - FotoGuru.cz
Nikon Z5 patří k nejlevnějším full frame bezzrcadlovkám na trhu, navzdory ceně však nabízí velmi dobré funkce i obrazové výkony, to vše v relativně malém těle. Jistým limitem je rychlost, ta však není problém pro hlavní oblasti, v nichž tento foťák dává smysl: tedy pro rodinné a cestovatelské focení.
7.7
Pros
- velmi dobré obrazové výkony
- snesitelné kompromisy ve srovnání s dražšími modely
- nevelké rozměry
Cons
- rychlost snímání není omračující
- setový objektiv není oslnivý
- 4K video je “oříznuté”
Praktický poznatek z 10minutové osahání: LCD displej na první pohled má horší kvalitu (řekl bych menší kontrast a nebo jsem na něj koukal z jiného než kolmého úhlu – prostě to připomínalo návrat do éry TN)
materiál:
-plasty jsou použity na víc místech (detailně na zsystemuser.com review z5), „The bottom and back of the camera are not metal alloy, but composite.“)
dpreview :While it’s the same size and weight as the Z6, some of the Z5’s body components are plastic rather than magnesium alloy, including the back and base. But you’d be hard pressed to notice the difference, even with both cameras in front of you. And Nikon says the Z5 is dust and moisture-sealed to the same impressive standard as the Z6 and Z7.
Zdravim mám tento fotak s prave s 24-50 a k tomu som dokupil 40mm f2. Všetko je super male lahke, fotim vylety s detmi a krajinu. Rozmyslam, ze by som kupil 24-70 f4, uvidím podľa vás nejake zlepšenie fotiek pri tomto setovom objektíve. Mam uz nieco odofotene s D5100 a D7200 ale presiel som na FF, hlavne kvoli tomu,ze sa mi toto combo zdalo najlahsie a najspratnejšie
Dobrý den
Kdy bude ta slíbená recenze Nikon Z5 ? Již je to více než rok :-))
Ono se to sklo ještě neprodává, takže je bude mít k dispozici pár Nikon ambasador fotografů a na test si ještě pár dní počkáme. Ale je prostě nutné se k němu stavět jako k cestovnímu pankake zoom objektivu a tak jej přijmout. Pokud bude technická kvalita fotografií OK tak to bude fajn.
Jinka mimo téma, Nikon D7500 je super apsc fotoaparát a pokud Vám vyhovujete a uvažujete o přechodu na FF tak bych nyní šel do bazarové D750ky, skvělý FF za bezkonkurenční peníze :-). Pokud chcete bezzrcadlovku je to složitější, ale zrovna Nikon Z5, pokud bude, resp. je na focení jako Z6 bude skvělý (mám Nikon Z6 i D750, oba super, ale nyní mám D750 jako zálohu a vše fotím právě Z6).
Děkuji za tip na D750. Jít do FF pro mě znamená výměnu všech objektivů aby to mělo smysl. Proti tomu bude tělo FF jen zlomek ceny. D7500 má oproti Z50 čas 1/8000 a to je mechanická závěrka. Z50 pouze 1/4000. Pokud by vývojáři chtěli, neměl by být problém. A co Z5? V létě u moře a na horách je to použitelné. Vyzkoušeno.
Z6 je výborný stroj. K tomu budou odpovídající skla s f2. 8 ale zadarmo nebudou. Docela by mne zajímalo jak by světelné skla fungovali s filtry od VF foto.
Kupoval jsem ochranné s UV a polarizační. APS-C skla snesou cokoliv. I ultramizerne Soligory co jsem kdysi dostal.
DOBRÉ SVĚTLO
Ladislav
Právě clonové číslo je o světelnosti, kolik světla projde. Můžu tak nastavit kratší expoziční časy a snížit riziko rozmazání výsledné fotografie, je použitelný i večer a za zhoršených světelných podmínek. Pokud dokázali za rozumné peníze udělat f5,6 pro seťáky APS-C, tady by se mohli předvést a udělat pro FF lepší výsledek. Jde to klidně s f4,0 ale to by na skle neměli +25k.
Světelnost je daná typem a počtem optických členů + kvalita – čistota materiálu(skla). Docela by bylo zajímavé posoudit kvalitu podle kresby, ostrosti a bokehu. Každý upřednosňujeme něco. Já to sklo nemám a nikdy neměl. Podle světelnosti udávané výrobcem vím, že to nebude zázrak. Výsledek bude odpovídat ceně. Ceny jsou už známé.
https://digineff.cz/nikon-z5/
Za pár let budou plné bazary kvalitních skel z DSLR éry s F bajonetem. Adapter FtoZ se vyplatí si pořídit. Kvalitou odpovídající objektivy pro Z bajonet budou o poznání vyšší.
Není to tak jednoduché. Fyzika ošidit nejde a předvést „lepší výsledek na FF“ samozřejmě jde, ale na úkor velikosti. Takže pokud Vám nevadí velikost, světelnější skla již existují (byť na Z musíte pužít adaptér) a dají se koupit skoro za hubičku. Krom toho existuje Z 24-70/4 a a ta také není při porovnání s jinými výrobci drahá. Takže výběr je, sklo mají.
Znovu píšu, světelnost není známkou kvality. Existeje plno objektivů kdy měně světelná varianta je opticky kvalitnější (nebo na stejné cloně stejně kvalitní) než světelný ekvivalent (osobně beru např. Nikon 50/1.8 g lepší než 1.4 G – je to jen příklad toho, že světelnost není rozhodující).
Co se týče …dokázali za rozumné peníze udělat f5.6 pro seťáky APS-C… .. no jenže… apsc nepoužívá vůli menšímu čipu nepotřebuje „tak velké“ optické členy, resp. sklo pro ff na apcs „nepotřebuje“ kraje objektivu, proto se na apsc mohou dělat menší sklá, zároveň je brát třeba v potaz to, že s ohledem na velikost čipu je hloubka ostrosti menší na FF při 6.3 než na apcs 5.6, zároveň i kvalita obrazu bude i při stejných hodnotách času a clonu (a vyšším ISO) lepší. To je zárověň řešení i „mohu nastavit kratší časy“.. na FF zvýším ISO o 1EV, jsem na stejných časech a zároveň mám na FF lepší obraz.
Když se nad tím zamyslím tak na FF je rozdíl mezi 5.6 a 6.3 je ABOLUTNĚ zanedbatelný .. Jinak ted 6.3 na FF je podstatně lepší než 5.6 na apsc 🙂
Asi souhlasím, zní to logicky. Nemůžu srovnávat, nikdy jsem neměl FF od Nikonu ani jiné konkurence. První byl D40, potom D5200 před zdražením jsem koupil D7500. Moje poslední DSLR APS-C. „Z “ FF nejsou všechno, mají tam Z50 tuším má stejné setové sklo. A možná ještě nějaký APS-C model „low end“ co by odpovídal D3xxx přijde. Ono by to chtělo mít to sklo v ruce na pár dní a odzkoušet. Potom bychom byli chytřejší. Zatím nikoho neznám, kdo by tohle měl, bylo by také zajímavé vědět, kolik se toho v CZ prodalo. S cenou s f4.0 jsem se příliš nespletl. Je to jen o nějaké 3000,- více.
otazka je, jaky vyhody pak z FF jsou ? mne porad prijde pro bezny amatersky foceni APC vhodnejsi – levnejsi, objektivy prave proto ze pokryvaji mensi plochu snimace,mohou byt mensi nebo svetelnejsi a kvalitnejsi pri stejne nebo nizsi cene … Cely ten humbuk s FF je imho hlavne vyvolany tim, ze je to komercne zajimave …
Není to jen komerčně zajímavé. Výhody FF jsou jasné – možnost menší hloubky ostrosti (50/1.4 na ff bude vypadat jinak než 35/1.4 na apsc), větší dynamický rozsah, možnost vyššího ISO. To vše na první pohled a při porovnávání v testech vypadá jako zanedbatelné, v reálu je rozdíl markantnější (vyzkoušeno v praxi kdy jsem jednu dobu fotil D4kou a Nikonem D5100, ergonomii samozřejmě neberu v potaz, beru jen výsledné foto)
Nicméně souhlasím, že pro amatérské nebo rodinné focení je apsc úplně v pohodě.
Nikoni si mizerný černý skla s bídnou světelností na nejdelším rozsahu f6,3 prostě neodpustí ani u FF za 50k. Lépe kdyby snad ani žádné „setové“ nedodávali, než takovou „kvalitu“
O kvalitě se toho asi moc ještě neví.. Světelnost optickou kvalitu neurčuje a když chce někdo na dovolené fotit krajinky tak stejně bude clonit a ocení velikost (malost). Pokud bude obraz ostrý nic dalšího mi nebude vadit. Canon má také 24-105 s f7.1 na nejdelším ohnisku, byť je to delší sklo tak to není zrovna běžná světelnost – plus je delší ohnisko, mínus větší velikost. Pro mě tohle sklo také není, ale proč by nemohl Nikon nabídnout tento rozsah zoomu o této světelnosti a velikosti pro FF, kdo ho chce ten jej koupí, kdo chce lepší vybere si vyšší (jiný) model. Zajímalo by mě, co to je to černé sklo? Jinak Z5 s ohledem na aktuální cenu Z6 bude určitě i u nás o dost níž než 50k.