Xiaomi Mi Note 10: 5 objektivů, rozlišení 108 mpx. Jak fotí? (recenze)

Nový Xiaomi Mi Note 10 má pět objektivů a snímač s neuvěřitelným rozlišením 108 megapixelů. A mně to prostě nedalo, mobil jsem si půjčil a dva týdny si s ním poctivě hrál. A zde je tedy má recenze.

Proč testovat Xiaomi Mi Note 10? Proč se tím zabývat? Jednak to je technologicky zajímavé, druhak Xiaomi Mi Note 10 musí patřit do mého přehledu nejlepších fotomobilů. Dle respektovaného webu dxomark.com mu (resp. jeho blízkému příbuznému) totiž patří druhé místo mezi nejlepšími mobily na světě.

Xiaomi Mi Note 10 fotoaparát
Xiaomi Mi Note 10 má celkem pět objektivů…

Pro vysvětlení: “Xiaomi Mi CC9 Pro Premium Edition” z jejich tabulky je v Evropě prodáván právě pod značkou Xiaomi Mi Note 10 Pro. A já testoval verzi bez onoho Pro, která se však liší pouze nepatrně, v jedné čočce jednoho objektivu navíc.

No a třetí důvod, proč jsem si tento fotomobil půjčil, je obecný: zkrátka mě hodně zajímá, jak špičkové mobily mění (a ještě měnit budou) svět fotografování. Je to změna rychlá, dramatická a napínavá. Plus: doslova každý půlrok přináší nějaký významný technologický posun, který mnohdy popře něco, co jsme si mysleli dlouhá léta (například to, že mobil prostě nikdy “neuvidí” do dálky).

K čemuž možná ještě dodejme, že osobně fotím (krom pořádných foťáků) na iPhony, mám je rád, pořád je považuje za špičku. Ale zároveň mě stále více štve, že Apple není ochoten více experimentovat a nabídnout mnohé technologické hračky, které jsou stále běžnější a “normálnější” právě díky firmám jako Huawei, Samsung nebo právě Xiaomi. (Viz například iPhone 11 Pro mě zklamal, Applu ve focení ujíždí vlak.)

Xiaomi Mi Note 10
Xiaomi Mi Note 10 v akci aneb ultraširokoúhlý objektiv se hodí. Fotka bez úprav v plné velikosti.

Nový Xiaomi Mi Note 10: 5 objektivů a snímačů

Čím nás tedy má nový Xiaomi Mi Note 10 zaujmout? To je zjevné na první pohled – pět objektivů a pět snímačů přece jen není běžná věc. A rozlišení jednoho z nich je 108 mpx, tedy výsledné fotky mají velikosti 12032 na 9024 pixelů, což je opravdu neuvěřitelné až mírně šílené.

Xiaomi Mi Note 10 fotoaparát
Pět objektivů, pět snímačů… Ilustrace: Xiaomi.com

Čímž pádem se ona klasická recenzentova otázka (“Jak ten stroj fotí?”) chtě nechtě musí proměnit na “Jak ten stroj fotí a do jaké míry jsou ony parametry reklamním tlacháním?”

Než to prozkoumáme podrobněji, shrňme si oněch pět objektivů.

1. 108 mpx (cca 24 mm) – Klíčovým je právě onen s rozlišením 108 mpx, protože kromě oněch “ultra” fotek z něj pochází i onen klíčový “běžný provoz” základního a nejpoužívanějšího objektivu – Lightroom mi ukazuje, že v přepočtu na full frame odpovídá zhruba 24 mm se světelností 1.7. Pokud Xiaomi Mi Note 10 vysloveně nepožádáme o obrovské rozlišení, fotky mají kolem 25 mpx. Za zmínku stojí, že jde o snímač relativně velký (rozměr 1/1.33″), což je na výsledcích mnohdy opravdu vidět.

Vlárský průsmyk
Zde jsem už poměrně hodně zoomovat, což je lepší nedělat, výsledky jsou ale velmi slušné – algoritmy nesporně používají i data z hlavního „velkého“ snímače. Neupravená fotka v plné velikosti.

2. 12 mpx (cca 41 mm) portrétní – druhý zásadní objektiv je určený na pořizování portrétů a má 12 mpx. Xiaomi uvádí, že disponuje dvojnásobným optickým přiblížením, což asi tak nějak bude, dle dat v Exifu má ohnisko 41 mm a světelnost 2.

3. 5 mpx teleobjektiv – dle Xiaomi má desetinásobný “hybridní” zoom, což je novotvar znamenající “už je to tak trochu zoom digitální, ale ještě pořád solidní” a padesátinásobný zoom digitální. Důležitý detail: fotky o této velikosti se mi mezi výsledky nepodařilo zahlédnout – mé testovací fotky, které jsem hodně přiblížil, měly 12 mpx, tedy tento údaj je třeba brát s rezervou.

4. 20 mpx ultraširokoúhlý objektiv (cca 16 mm) – dnes již téměř povinnou výbavou pokročilejších mobilů je právě hodně širokoúhlý objektivy, zde se světelností 2,2.

5. 2 mpx makro objektiv – tohle je spíše doplněk, jednoduchý objektiv a malý snímač určený pro makrofotky, dle Exifu má ohnisko 24 mm a světelnost 2,4

Makro
Objektiv na makro je jednoznačně nejslabší, ale s trochou štěstí lze i s ním pořídit hezké detaily. Neupravená fotka v plné velikosti.

K tomu všemu je však třeba doplnit, že výsledné fotky u těchto typů mobilů často vznikají kombinací dat z několika snímačů. V případě Xiaomi Mi Note 10 jsem sice konkrétní údaje nedohledal, ale dá se vcelku bezpečně spekulovat, že velkou roli i v “zoomovaných” snímcích hraje onen velký základní snímač, který je schopen poskytnout data do jiných ohniskových vzdáleností… Ale svým způsobem to je jedno.

Xiaomi Mi Note 10: fotka 12032 na 9024 pixelů

Jak zásadní/zbytečné je tedy ono obrovské rozlišení 108 mpx? Má cenu z mobilu opravdu tahat fotku o velikosti cca 30 MB a rozměrech 12032 na 9024 pixelů?

Odpovím oklikou: když jsem si Xiaomi Mi Note 10 půjčoval, by jsem si jist, že to je opravdu nesmyslná snaha zaujmout zcela šílenými parametry. A byl jsem pak vlastně mile překvapený, že úroveň detailů, kterou je možné z mobilu vytáhnout, je skvělá a místy opravdu neuvěřitelná.

Jak příklad níže ukazuje, z obrázku je opravdu možné vytáhnout mnoho – původní rozlišení ilustračního obrázku je 12032 na 9024 pixelů. Dole pod předním sklem je malý symbol ostřikovače – který je možné bez obtíží přiblížit…

Xiaomi Mi Note 10 ukázka
Ukázková fotka z Xiaomi Mi Note 10 vyfocená snímačem s rozlišením 108 mxp… Po rozkliknutí se otevře fotka v plné velikosti, pozor, má 30 MB!
A toto je výřez z hodní fotky, tahle malůvka je dole po oknem onoho stroje, detail je opravdu pozoruhodný…

Samozřejmě, neumím si úplně představit využití tak velkého rozlišení v reálném životě, u tohoto konkrétního příkladu takovou úroveň detailů opravu nepotřebujeme. Když jsem si pak hrál s touto velikostí třeba ve městě nebo v krajině, přiznávám, prostě mě to bavilo. A možnost vylovit přímo na displeji tak nepatrné podrobnosti mně přišla pozoruhodná.

K čemuž dodejme, že tento model má opravdu skvělý displej, který ony detaily přímo na místě dokáže ukázat (jak se ostatně při zobrazení náhledu chlubí) přímo v HD, což se prostě hodí.

Na druhou stranu: fotit do takto velkých souborů v běžném provozu nemá smysl – detaily často nepotřebujeme a nedá se ani říci, že by fotka byla na pohled lepší (mnohdy při zběžném pohledu působí spíše hůř). Tedy pokud si s mobilem budete hrát delší dobu, skoro bych se vsadil, že po obrovském rozlišení sáhnete opravdu jen v nějakém speciálním případě, kdy bude mít smysl ony detaily lovit například pro úpravy. Tedy v tomto smyslu ano, je to trochu hračka i reklamní trik. Ale zajímavý, a ne zcela nesmyslný…

Hrad
Právě v takovýchto situacích se hodí schopnost zachytit slušně i poměrně hodně vzdálené objekty. Neupravená fotka v plné velikosti.

Jak Xiaomi Mi Note 10 fotí

A jak si stojí Xiaomi Mi Note 10 v ostatních situacích? To asi nejlépe posoudíte z testovacích snímků na této stránce. Celkově jde o výsledky opravdu velmi solidní – obstál velmi dobře ve většině situací a k dobru mu přidejme, že testování ve více méně podmračeném prosinci není pro žádný foťák ani mobil výhra, barvy jsou prostě z podstaty nic moc.

Z hlediska obrazové kvality je nesporně nejslabším článkem markoobjektiv, čemuž ostatně napovídají i technické specifikace (jen 2 mpx, tři čočky), jako kdyby i Xiaomi tím naznačoval, že to je spíš takový doplněk. Což je trochu škoda.

Praha
Tajuplná atmosféra s trochou HDR. Neupravená fotka v plné velikosti.

Krom defaultního režimu Fotografování kamera nabízí řadu dalších možností, jejichž jména dobře odpovídají tomu, k čemu slouží: Zpomalení, Krátké video, Video, Fotografování, 108 mpx, Portrét, Noc, Panorama, Pro.

V režimu Pro je možné šikovně nastavovat klíčové parametry á la ISO, čas a vyvážení bíle, což se hodí více, než si mnozí uvědomují. Video jsem, přiznávám, nijak moc nezkoumal, protože ho neumím dobře vyhodnotit.

Detaily
I poměrně zásadní přiblížení zvládne mobil solidně. Neupravená fotka v plné velikosti.

Co stojí za zmínku je HDR, tedy schopnost fotoaparátu v reálném čase vytvářet fotografie s vysokým dynamickým rozsahem (tedy s velkým rozdílem mezi světly a stíny). To je pojem, který i u ostatních mobilů stále zásadněji rozhoduje o celkovým výsleku. Funguje vcelku solidně, byť je asi lepší ho nechat vypnutý a zapínat ho pouze v určitých situacích (krajina, město).

A samozřejmě, podobně jako u mnohých dalších chytrých telefonů, je tu i funkce Ai, tedy umělá inteligence. Co bylo dříve pouhou hračkou, se nyní stále více stává důležitou a nedílnou součástí nových generací zpracování obrazu. Mobil prostě v reálném čase pozná, co fotí a dle toho přizpůsobí parametry. Pozná třeba zeleň a mírně ji zvýrazní. Já tedy kolem Vánoc spíš vídával ikonky “sníh” a “jídlo”… I zda platí, v šikovných rukách to opravdu dokáže pomoct. Plus ano, noční režim funguje opravdu skvěle…

Staroměstské náměstí
Noční režim funguje velmi hezky. Neupravená fotka v plné velikosti.

Xiaomi Mi Note 10 – shrnutí ve dvou větách

Xiaomi Mi Note 10 patří k technologicky pozoruhodným mobilům, jehož 5 objektivů i obří rozlišení jsou sice dílem reklamním poutačem, v šikovných rukách však nabízejí zajímavé možnosti. Díky nižší ceně vůči konkurenci může být zajímavou volbou pro ty, kteří si krom focení chtějí také “hrát” a testovat nové dimenze fotografování.

Xiaomi Mi Note 10 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává)

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Agentura zastupující Xiaomi mi pouze bezplatně zapůjčila tento mobil, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

 

Shrnutí recenze:

 

Xiaomi Mi Note 10

Xiaomi Mi Note 10 patří k technologicky pozoruhodným mobilům, jehož 5 objektivů i obří rozlišení jsou sice dílem reklamním poutačem, v šikovných rukách však nabízejí zajímavé možnosti.

Hodnocení redakce:
7.7

Pros

  • velmi zajímavé technické parametry
  • obrovské rozlišení opravdu dokáže nabídnout pozoruhodné detaily
  • velmi dobrý displej a ovládání

Cons

  • slabý objektiv pro makro
  • zpracování obrazu někdy mírně zaostává za konkurencí
  • při zpracování velkých souborů je někdy trochu líný
Reklama

15 komentářů

  1. Ta recenzia rozhodne nevyzerá zle. Problém je že som podobne dobré recenzie čítal aj na xiaomi note 8T. Určite doba mierne pokročila ale jednoducho to stále bude humus a vy fotíte zámerne len bezproblémové veci. Potom človek klamlivo nadobudne dojem že je to dobrý foták.

    Kúpil som si teda 8T. Ako prvé som fotil exterier. Bol slnečný deň. Fotil som záhradu s pokosenou trávou. Tá tráva mala tak hnusne prežiarené reflexné farby že ako žiadneho človeka aspoň s minimálnym zmyslom pre autentickosť to nemôže proste prekúsnuť…

    Potom som fotil niečo na pracovnej doske linky v interieri. Svetla bolo mierne menej ale prirodzeného zo slnka. Z tej dosky uplne zmyzla štruktúra povrchu a aj detaily fotenej veci uplne stratili všetky detaily. Stal sa z toho akýsi monolit podobný hrubému renderu…

    Dalej som fotil v miestnosti s kobercom pri umelom osvetlení. Redukcia šumu bola tak zásadná že uplne zmizli detaili. Proste humus.

    Potom so tiež fotil material MDF. Povrch je podobný kartnou, trochu výraznejší kontrast v štruktúre. Na každej fotke to vyhladil v jednu farbu a pri jednej fotke sa sekol a naopak štruktúru zvýraznil.

    To bol taký humus (obe varianty) že som ten telefon dal hneď na bazos. Bolo to horšie než môj starý samsung S5 a tak hnusné farby som nemal ani s S4 a S3 mini. Teda išiel som radšej do samsungu S8. Aj keď je to stále len blbý foták v telefone nie je to rozhodne ten nepozeratelný humus ako xiaomi…

    Takže keď vyfotíte fotku v exteriery a je oblačno jasné že fotka nemôže vyzerať zle. Fotíte len takéto veci zámerne? Ako fotograf už určite viete kde jednoducho mobil urobí dobrú fotku… Tá fotka traktora a podobne. Pri horšom osvetlení nebude ostrá ani do rozlíšenia 1920×1080. Inak oko trochu citlivého človeka si iste všimne že tieto hnusné a neprirodzené fotky rôzne po sociálnych sietach sú vždy z xiaomi. Asi ste zapredali svoju dušu. Píšte prosím viac objektívne.

  2. Dobrý den,

    zajímá mě, zda používáte při focení android mobily nějakou aplikaci na focení nad rámec již instalované (konkrétně Xiaomi). Zkouším fotit mobilem namísto zrcadlovkou a chybí mi např. manuální korekce expozice. Děkuji

  3. Mobil jsem si koupil, vyfotit s ním věc 5 cm, je nadlidský výkon…

    • Odpovím si sam sobě. Po prvním sklamání jsem přišel na to, že při foceni menších objektů. Je přiliš velky bokeh, lze upravit clonu a pak jsou fotky jak mají být. Po sklamání, nyní produkt foporučuji. Lepši foto než nikon d30. Hodnotim vystup cvak obrazek bez uprav. Kdo di chce hrat hodinu s fotkou v pc at si hraje, ja presel od zrcadlovek k mobilum…

  4. Dnešní mobily fotí stále lépe a lépe. Nicméně oněch 108Mpix mi připadá jak přejetých parním válcem. Povrch kůry stromu, listí na stromě i na zemi, tráva, absolutně vše nemá hloubku, je to prostě ploché, slité dohromady, kmeny a větve jsou jak ořezané skalpelem, čím je to dále je na tom patrné, jak mnoho dělá software uměle. Navíc by mne zajímalo, jestli je možné, aby relativně jednoduchá optika (3-5 čoček v jednom objektivu) dokázala vykreslit 108Mpix senzor. Podle mne je to jen marketing, ten čip nemá 108Mpix.

  5. Otázka pro Jana Rybáře.
    Vyplatí se vyměnit můj canon 100 d (se základním objektivem) za Xiaomi Mi Note 10. Jedná se mi hlavně o velikost. Využití je prěvážne na rodinné focení.Ma to cenu měnit?
    Děkuji za odpověd.

    • Pokud nechcete vrazet moc penez skvele foti p30 lite ma manzelka. Koupil jsem si mi 10 lite. A na fotky od 5 cm vyrobky po lidi predci v mnohem zrcadlo mam d30, 40 mm objektiv a teleobjektiv sigma. Pokud fotite jak ja stylem vyfotim podivam se v pc a chci peknou fotku, bez uprav. Je pro mne mobil mnohem lepsi. Pokud jste fanda uprav. Urcite ze zrcadla vytahnete vic. Ja chci pekne fotky si hrat v pc. Z ackveho samsungu nema smysl otevirat fotku v pc, to boli oci, ale mobily, co jsem zminil na 22 palcovem monitoru maji pekne fotky.

  6. Stanislav

    Škoda, že autor moc nevnímá rozdíl mezi předponami „mega“ a „mili“ („Mpx“ vs „mpx“). Milipixely opravdu neexistují.

  7. To jako vážně? Myslím tvrzení u fotografie jelenů: „I poměrně zásadní přiblížení zvládne mobil solidně“ je zjevně nesmysl i v náhledové velikosti -vždyť ta zvěř vypadá jak namalovaná vodovkami… Buď je autor recenze takový dobrák, že nechce urazit nebo má naprosto nízké nároky na solidnost nebo by si měl zajít k očnímu…Možnost, že byl na výsledku testu zainteresován neberu v potaz, to přece vylučuje sám 🙂

    • Jan Rybář

      Jiří, díky moc z komentář! Rád vysvětlím: u mobilů je obecně naprostý nesmysl zoomovat, výsledky jsou z mnoha důvodů téměř vždy šílené. A tahle fotka, naschvál přiblížená na nesmyslnou vzdálenost, opravdu vypadá překvapivě dobře (čímž samozřejmě neříkám, že to máte dělat)… Samozřejmě, pokud rozkliknete a přiblížíte, tak – jak píšete – ty „vodovky“ tam budou… Tedy doporučuji vždy pečlivě vyzkoušet, co Váš mobil pro konkrétní použití zvládne… Zdravím, JR

  8. Nechápu jak může mít absence výraznějšího pokroku ve fotoaparátu pozitivní vliv na podporu iphonů 🙂 Můj telefon s Androidem (galaxy S7) brzy oslaví 4 roky od uvedení na trh. Jediné omezení, které pozoruji, je snižující se kapacita baterie (zatím nijak zásadně). Výkon v pohodě, foťák stále solidní… nešiřme tedy hospodské řeči a přebírané spekulace.

    Jak koukám na fotky z Xioami, nejsem úplně nadšený. Přijde mi, že stará lumia 1020 / Nokia 808 měla na plné rozlišení fotky, které díky méně agresivnímu zpracování vypadaly přirozeněji a s méně artefakty (i oproti 28mpx výstupu z xiaomi). Ale OK, Xiaomi se musí prát s výrazně vyšším rozlišením a osobně myslím, že se jen samsung připravoval na svou galaxy S20 a má půlrok na vylepšení HW i SW… no, uvidí se. Každopádně je fajn, mít na trhu takovou alternativu jako Mi Note 10

  9. … fotky su ako keby upravene ai sliderom v luminary 🙂

    • apple robi dobre vybrane funkcie a na ostatne kasle :-).
      co je zaujimave, tak nocne foto z iphone 11 nema byt implementovatelne pomocou sw updatu do starsich iphonov, lebo stavia na novom senzore fotaku.
      na iphone 11 je (argument apple) pouzita zlozita korekcia pre sirokouhly objektiv, preto z neho nie su povolene raw (z hlavneho snimaca raw ide).
      a tak dalej by sa dalo pokracovat.

      spat k xiaomi:
      pixel binning nema taky kriticky vplyv na foto, ako sa nam snazia nahovorit vyrobcovia telefonov. iphone a pixel nemaju implementovany binning a nefotia horsie :-).

      dalo by sa spravit porovnanie pre mi note 10 jpeg vs raw?

  10. Chýbajúci progres iphonoch má aj pozitívny efekt – iPhony majú reálne v pohode 5 rokov podporu, Android má spravidla 2 až 3 roky. Takže áno, androidie mobily sú nositeľmi revolučných foto inovácií. Ale ako mobil ich po 3rokoch môžte zahodiť do koša.
    Klasický foťák vydrží v pohode 5 a viac rokov.

  11. Jan Libich

    108 Mpx je pěkná věc, ale na fotce je vidět, že JPEG komprese a malá čočka i čip na tak velkém rozlišení mají své limity, velké množství artefaktů, které je vidět zejména u větviček, ale na nějakých rozumnějších detailech může být použití zajímavé, ale asi při horším světle to bude jeden barevný rybník, proto ISOCELL a 27 Mpx fotografie bude rozumnější. Nový P40 Pro od Huaweie a Samsung S11 ho asi překonají a určitě i Realme bude mít 108 Mpx čip a další značky. Zkoušel jsem 64 Mpx čip a ten se nejeví nic moc, i když na focení třeba tabulí s textem a detaily je to fajn, občas se to velké rozlišení hodí, ale na běžné fotky a horší podmínky je zatím toto rozlišení nepoužitelné, ale to se dalo čekat.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*