iPhone 11 Pro mě zklamal, Applu ve focení ujíždí vlak (recenze)

Kdo od iPhonu 11 Pro čekal pokoření nových hranic mobilního focení, bude zklamán. Applu se sice povedlo dohnat konkurenci v nočním focení i širokoúhlém objektivu, celkově však ve srovnání se současnou špičkou působí místy až bolestně zastarale a zaostale. Fotím iPhony mnoho let, mám je rád, tohle je však vážně průšvih. iPhone 11 Pro je tedy pro mě – a bojím se, i pro mnohé jiné – docela velké zklamaní.

Tahle recenze se mi nepíše snadno – mám jablečné produkty hodně rád, užívám je mnoho let a vždy jsem byl nadšený, že s každým kouskem přichází něco nového a skvělého. Plus pro mé kurzy focení klasického, mobilního i onlineového byly iPhony vždy zásadním kouskem výbavy, ukazující, kam se vše v technologiích posouvá.

iPhone 11 Pro
Od premiéry tří objektivů se čekalo něco průlomového, to se však v kontextu současné světové špičky nestalo. Foto: Apple.com

iPhone 11 Pro jsem si tedy koupil se stejným očekáváním, jako ostatní: že s tradiční applovskou rozvahou a perfekcionismem dotáhne androidí konkurenty, tradičně dodá něco nového a revolučního. A vše v mobilním focení tak posune zase o kousek dál.

Jenže to se nestalo. Samozřejmě, pořád to je skvělý mobil se skvělým fotografickým systémem, který potěší a nadche majitele předchozích modelů. A i já u něj zůstanu, to se ví…

Ale tomu, kdo sleduje revoluce v mobilních technologiích posledních dvou let (viz rubrika Nejlepší fotomobily) a čekal návrat iPhonu na špičku, tam prostě chybí opravdu hodně.

Reklama

Skvělý noční režim – konkurence dohnána

Začněme tím opravdu zásadním a pozitivním. Tzv. noční režim u nových iPhonů funguje opravdu skvěle a dělá přesně to, co dělat má: posouvá hranice toho, co od iPhonů čekat. Výsledky jsou pozoruhodné – mobil několik vteřin snímá temnou scénu a nakombinuje výsledný obrázek. Je to skvělá hračka, která funguje i mimo noční focení (třeba na detaily v méně intenzivním světle).

iPhone 11 Pro recenze
Noční režim funguje opravdu skvěle, a to i ve složitých situacích. Neupravená fotka v plné velikosti (převedená do jpg).

 

Pokud vás zajímají detaily, tu je moje krátké video.

Video: iPhone 11 Pro – noční režim (recenze)

Tedy sláva, toto iPhonům chybělo, a pokud chcete zásadní důvod, proč si tento mobil koupit, noční režim vás nadchne. Ale: konkurence tohle umí rok, spíše rok a půl, ale to nám nemusí vadit – hleďme na to pozitivně a řekněte třeba, že nám tedy spadl kámen ze srdce a můžeme si odškrtnout, že konkurence byla naší oblíbenou značkou dohnána.

Ultraširokoúhlý objektiv – konkurence dohnána

Druhou zásadní novinkou, která je na hraní též skvělá, je ultraširokoúhlý objektiv, který se skvěle hodí na focení krajin, neobejdou se bez něj milovníci interiérů a obecně otevírá nové možnosti kreativního focení. Tedy hurá, i tu už konečně nabízí iPhone to, co je již delší dobou výbavou mobilů za pár tisíc – což zní možná trochu jízlivě, ale není to tak myšleno, tahle věc prostě do mobilu patří a navíc má i zásadní využití i pro “tradiční fotografy” jako jsem já.

Ultraširokoúhlý objektiv je opravdu skvělá hračka, která otevírá nové možnosti… Fotka z aplikace ProCamera v plné velikosti.

1. průšvih: Hodně chybí makro režim – konkurence je dál

Osobně mě makro u klasických foťáků moc (přesněji řečeno: vůbec) nebaví, ale u mobilů to je jiné: právě hraní si s focením detailů je u nich jednou z nejzábavnějších věcí. Andoidí konkurence to umí u špičkových modelů velmi dobře. A opravdu se to hodí i při náročnějším využití, třeba při focení jídla či produktů. Popravdě, byl jsem si jist, že makro do iPhonu dorazí spolu s novým objektivem a vůbec mě napadlo, že by to mohlo být jinak. Ale nestalo se. Nechápu, tohle je jeden z opravdu velkých nedostatků.

Kaštan
KONKURENCE: Jasně, makro režim jsou tak trochu na hraní, ale otevírají zcela nové světy a hodí se i pro focení produktů. Tohle iPhony prostě dost nepochopitelně neumí. Zde Huawei Mate 20 Pro (2018). Neupravená fotka v plné velikosti.

2. průšvih: Mizerný portrétní režim (rozmazávání pozadí) – konkurence je dál

Tohle je dle mého druhý zásadní průšvih nového iPhonu. Portrétní režim (kdy mobil v reálném čase rozostří pozadí) funguje velmi hezky u… ano, portrétů. Ale funguje pořád zcela stejně (či skoro stejně, abychom se nehádali) jako ve svém premiérovém vydání u iPhonu 7 Plus nebo u mého dva roky starého iPhonu X.

mobilní fotka
KONKURENCE: Tahle testovací fotka ze spíš průměrného modelu Xiaomi MI 9 vypadá banálně, ale není. Hračka je poměrně malá, a přesto mobil velmi dobře dokáže rozmazat pozadí, což je důležité pro mnoho kategorií fotek. iPhony tohle nezvládnout, skvěle umí portréty, ale cokoliv menšího jim dělá velké problémy. Neupravená fotka v plné velikosti.

Na lidi to funguje skvěle, ba patrně lépe než dříve. A na cokoliv v oné cca metrové vzdálenosti více méně též. Ale pokud chcete rozmazat pozadí třeba u něčeho menšího, to je vždy boj. Nu a ano, u konkurenčních strojů je prostě tohle už opravdu dávno standardní věc, cvaknete, rozmažete, nastavíte, hurá… A opět platí: není to hračka, vážně se to hodí při focení produktů, jídla, detailů, ledasčeho. Tam všude se práce s rozmazaností opravdu hodí a je to vlastně něco, co už tak nějak automaticky čekáme. Ale u iPhonu 11 Pro to prostě (skoro vůbec) nejde u věcí malých, u větších to je boj. Nechápu.

Opravdu iPhonu odpustím mnohé, ale podobné banality by opravu měl zvládnout. Zde nějak umělé rozostření popletl a aplikoval ho na všechny okraje. Neupravená fotka v plné velikosti (převedena do jpg).

Budiž odpuštěno: Chybí teleobjektiv (ale konkurence ho má)

Přiblížit něco z dálky se dlouho jevilo jako technologicky nemožné – všichni jsme si mysleli, že nacpat do malého mobilu soustavu čoček vidících detaily v dálce, to prostě nejde. No, ale Huawey to zvládl a kdo to vyzkoušel, prostě mu to u ostatních telefonů bude chybět. Zrovna tohle jsem ochotný iPhonu odpustit, zrovna tady si říkám, že není dobré to uspěchat. Ale musím říct, že párkrát jsem si při testování v pálavské krajině říkal, achjo, proč to tam nedali už nyní, tak by se to hodilo!!

měsíc mobilem
KONKURENCE: Huawei P30 PRO má v sobě zabudovaný pětinásobný optický teleobjektiv. A dokáže vyfotit i Měsíc na 1343 mm, což je prostě mírně neuvěřitelné. Neupravená fotka v plné velikosti.
Vidět na Měsíc po iPhonu nechci, ale to přibližování by se přece jen někdy hodilo, zde už je kvalita opravdu bídná. Byť, viz výše, budiž odpuštěno. Neupravená fotka v plné velikosti (převedena do jpg).

Žádné/mizerné využití umělé inteligence – konkurence je mnohem dál

Až donedávna jsem byl háklivý na sousloví Umělá inteligence – až donedávna totiž platilo, že to byl spíše reklamní trik, který měl uživatele šokovat ukázkou toho, že mobil pozná (třeba) focení vodopádu a rozmaže vodu.

Samsung Galaxy S10+
KONKURENCE: Samsung Galaxy S10+ zde poznal, že jsem v zeleni, a mírně ji zvýraznil. Je to funkce nenápadná, ale zásadní, prostě v mnoha případech dokáže hodně pomoci. iPhone to, zdá se, zatím neumí, na výsledcích to je každopádně vidět. Fotka v původní velikosti bez úprav.

Jenže doby se mění a pokročilé funkce jako analýza obrazu a následné úpravy nastavení focení i fotky jako takové jsou asi největší revolucí ve focení posledních let. A hlavně: ono to totiž dává stále větší smysl. Na úrovni zcela základní se hodí, když mobil pozná (třeba) focení zeleně a mírně a decentně barvy zvýrazní. Na úrovních vyšších do budoucna míříme k ještě složitějším postupům, kdy třeba bude vážně možné jen cvakat, ale foťáky to vše nějak zvládnou. Sám o to nijak nestojím, ale tak nějak to bude.

U konkurence je možné tyhle režimy vypínat i zapínat, zkrátka s trochu cviku přesně určovat, jak výsledná fotka dopadne, či ne. U nového iPhonu ne, tam je možné jen cvakat, a podle toho vypadá i výsledek.

A dělá to Deep Fusion? Zatím netuším

Čímž se dostáváme k tajuplné zkratce Deep Fusion, která dle Applu má být tou tajnou zbraní zpracování obrazu nových generací využívající právě míchání obrazů řízených umělou inteligencí.

Pokud nahlédneme do oficiálních specifikace Applu, dočteme se, že:

“Systém Deep Fusion… využívá technologii A13 Bionic Neural Engine k pořízení několika fotek při různých nastaveních expozice, které pak pixel po pixelu analyzuje a nejkvalitnější části fotek sloučí do jedné fotky s nesrovnatelně lepším prokreslením textur a detailů a potlačením vad obrazu zvlášť v prostředích s průměrným nebo slabým osvětlením.“

To zní skvěle (bez ironie), problém je, že je velmi obtížné až nemožné to zahlédnout v akci. Zatím vše testuji pár dní (verze iOS 13.2 dorazila později než mobil jako takový), tedy nechci vyřknout žádný kategorický soud – potřebuji více času. Dosud mám ale spíš dojem, že výsledky jsou poněkud nepřesvědčivé: občas je možné zahlédnout mírně lepší kresbu, ale rozhodně ne dramatický posun.

S verdiktem tedy počkejem, ale zdá se, že ani zde se revoluce nekoná.

Mimochodem, kde ten efekt vlastně najít, když žádný oficiální „vypínač“ v nastavení není? Snadné to není, po mnoha dnech pátrání se řešení nakonec v kruzích jablíčkářů objevilo: Deep Fusion zjevně není aktivní v situaci, kdy je v Nastavení/Fotoaparát zapnuta volba „Na fotkách zachycovat okolí snímků“. Když ji vypnete, ve slabším světle se dá ten „zázrak“ zahlédnout.

Zahlédnout Deep Fusion je hodně těžké, mě se to povedlo až asi na dvacáté, zde to ale opravdu vidět je – tu je fotka v mizerném světle bez tohoto efektu, je na ní opravdu méně detailů. Neupravená fotka v plné velikosti (převedena do jpg).
Na tomto obrázku byl proces Deep Fusion aktivní a detailů na květu je viditelně více… Jak moc to je zásadní? Uvidíme… Neupravená fotka v plné velikosti (převedena do jpg).

Pořádné HDR chybí v krajině – konkurence to umí lépe

HDR má ve světě klasického focení špatnou pověst, a oprávněně, funguje tam tradičně velmi špatně. U mobilů je mnohem zásadnější, díky mnohem lepšímu výpočetnímu výkonu procesorů, což je zásadní zejména v krajině, kde mobil “vyřeší” třeba přesvícené nebe. iPhony to umí skvěle již mnoho let ve své základní funkci – když je nebe moc světlé, prostě ho tam “vrátí”. Potud je vše zcela v pořádku a iPhone 11 Pro se svým Smart HDR dělá “základní práci” moc hezky.

Občas si rád hraji s podobnými divočinami. Andoidy je umí obvykle v základním foťáku, u iPhonů je potřeba používat speciální aplikace (zde ProCamera). Neupravená fotka přímo z aplikace.

Ale: krom toho je občas potřeba HDR použít ještě intenzivněji (v krajině, v interiéru), osobně to řeším speciální aplikací Vivid HDR v apce ProCamera, tedy mi to moc nevadí. Ale: konkurence na to často má speciální HDR režimy, které je možné nastavovat a dosáhnout solidnějšcíh výsledků. Právě ta zásadní možnost někdy něco ovlivnit prostě chybí (viz též dále)…

Žádná manuální / pokročilé kontrola – konkurence to má

Řečeno v jedné větě: žádný foťák, ani mobilní, ani tradiční zatím neumí fungovat sám od sebe a vždy vše nastavit dobře. Zkuste si, tak jak já, vyrazit třeba na večírek mé oblíbené kavárny, kde je málo skvětla a hodně pohybu. Jak to dopadne? Ano, 90 % fotek bude rozmazaných, tak to prostě je.

Důvod: mobil neví, že je tam pohyb, nastaví moc dlouhý čas. Řešení: dát mu pokyn, ať použije kratší čas (za cenu vyššího ISO). Jiným slovy, ano, tedy prostě bez lidského zásahu nemáte šanci. Je to jednoduché, jde do dělat v bezpočtu apek, ale na rozdíl od konkurence není v defaultním foťáku možnost manuální kontroly.

Samozřejmě, i u androidích strojů 85 procent uživatelů nikdy nezjistí, k čemu ty PRO režimy defaultního foťáku jsou, ale psychologicky jim ty tajuplné pojmy á la ISO, čas, vyvážení bíle alespoň naznačí, že s foťákem se dá dělat mnohem víc. iPhone odpradávna mírně arogantně naznačuje, že vše zvládne sám. Což nezvládne. Kdysi to bylo jedno, nyní však nároky na mobil stoupají. A iPhone by neměl stát stranou, protože zklamaných lidí s rozmazanými fotkami z večírků bude přibývat.

Ve slabším světle se toho bez speciálních aplikací moc nepodaří, to už je lepší počkat na tmu, kdy se aktivuje noční režim. Ten je opravdu fantastický a obrazová kvalita skvělá. Jen se má žena na halloweenském večírku nesměla moc hýbat. Neupravená fotka (převedeno do jpg).

Recenze iPhone 11 Pro – shrnutí ve dvou větách:

Pro milovníky produktů firmy Apple je iPhone 11 Pro skvělý pokračovatel předchozích modelů, ve srovnání se špičkou mobilních telefonů jiných značek však citelně zaostává – co jde u konkurence fotit zcela bez problémů, iPhone prostě nezvládne. Citelně chybí schopnost fotit v makro režimu, opravdu ostudný je portrétní režim, resp. neschopnost iPhonů rozmazávat pozadí u jiných objektů než je lidská tvář a taktéž absence rozumně aplikované “umělé inteligence”, což v celkovém součtu strhává Apple z čela světové špičky.

iPhone 11 Pro – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Apple iPhone 11 Pro 256GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

Shrnutí recenze:

iPhone 11 Pro

Pro milovníky produktů firmy Apple je iPhone 11 Pro skvělý pokračovatel předchozích modelů, ve srovnání se špičkou mobilních telefonů jiných značek však citelně zaostává – co jde u konkurence fotit zcela bez problémů, iPhone prostě nezvládne.

Hodnocení redakce:
7.8

Pros

  • skvělý noční režim
  • výborný ultraširokoúhlý objektiv
  • tradičně skvělá obrazová kvalita ve většině situací

Cons

  • v některých oblastech technologicky pozadu ve srovnání s konkurencí
  • krom nočního režimu a objektivu žádný výrazný posun vůči iPhonu X a novějším modelům
  • chybí rozumné použití umělé inteligence
  • chybí ambice přijít s čímkoliv přelomovým
Reklama

13 komentářů

  1. Zdravím. Zajímalo by mne, jaký telefon byste doporučil právě kvůli fotografii?
    (Upřímně, baví mne fotka na první dobrou a hlavně všedních momentů. Běhám s canonem, ale ve většině případů než ho vytáhnu, je ten správný moment ta tam. Plus někdy se o něj bojím, např. hodně písku ve větru / vlhko. Proto si pohrávám s myšlenkou přejít „zpět za opicemi“ a fotit telefonem, protože je to zkrátka pohotovější.)
    Děkuji předem za odpověď, velmi mne zajímá.

    • Dobrý deň
      Mám štvrtý iphon v rade, teraz 11pro.
      Všetky fotili uspokojivo a postupne sa zlepšovali. A iphone 11pro ma skvele video. Naozaj. Ma vyborny hlavny objektiv a pri dobrom svetle robi slusne fotky. portretny a široky už kvalitou obrazu pokrivkavaju. Tiež používam procamera a keď sa pohram vytlčiem viac. Ale, dcere som po dlhom prezerani ponuky kupil v podstate uz vyjazdovy mobil huawei p20. A, spadla mi sánka. Foti fakt úžasne, snímky má ostrejšie, prekreslenejšie a farby, proste neveril by som, keby som nevidel na vlastne oči …. Za mňa foto mobil za v podstate smiešne peniaze huawei p20. Ak sa dá vôbec ešte zohnať …
      Pekny deň

  2. Jan Libich

    IPhone 11 Pro je výkonný telefon, který má pořád dost much a vysokou cenu, ale i tak si hodně kupců najde, přeci jen je to nakousnuté jablko. Pro fotografování ale jsou určitě lepší a navíc o dost levnější telefony. Přesto si myslím, že stále nanastala doba, kdy telefon nahradí pořádný fotoaparát, jednak ergonomie a často plastové čočky mají své limity, postprodukce a komprese je u nich znát a na větší zvětšenině a po výraznější úpravě se to projeví, tady stále pevná skla a větší čipy zrcadlovek a bezzrcadlovek budou na tom lépe zejména za horších světelných podmínek. Je ale pravda, že na web, facebook a instagram, kde se nezkoumají detaily a jde hlavně o rychlé prohlédnutí a zachycení reality nejlépe online, tak hrají mobily dnes nezastupitelnou hodnotu a časem možná i ta postprodukce, větší čipy a AI bude natolik dobrá, že běžné fotoaparáty budou mít velmi těžkou konkurenci, ale zatím ta doba nenastala, i když poklesy prodejů specializovaných fotoaparátů jsou velmi znát.

  3. Souhlasím se závěrem, ale ne příčinami. Největší problém iphonu 11pro vidím v pořád stejném zpracování obrazu od dob 6s/SE. Nejsem moc hračička…rádoby cool fotky obličeje se silným bokehem s ultrazoomem jsem nedělal ani se zrcadlovkou(no v začátcích vlastně ano). Ale na obličeje jsem vysasazený, protože to je to, co mobilem fotím nejvíc. A ty iPhone ještě pořád znatelně „maluje“. Po přiblížení je pořád vidět ten draw-efekt. S nadsázkou říkám, že iphone se skrz foťák podívá, co fotíte, skrz facebook co se vám líbí a z toho namaluje fotku tak, abyste byli spokojení. Mě iphone 8 kpo dvou letech strašně přepaloval kontrast – na první pohled bezva, ale v detailu hnus. Nicméně podává konzistentní výsledky a můžete se na něj spolehnout. Zkouším teď galaxy S9 a výsledky jsou jak kdy. Někdy lepší, někdy ne…

  4. Ja jsem velmi rad, ze v mobilech jsou uz fotaky relativne dobre pouzitelne. Porad to mam tak, ze na pekne foto zrcadlovka a na normalni foceni dnes uz mobil (drive kompakt). Fotak v mobilu zrcadlovku v nejblizsich letech nenahradi, ale to prece neni ani ucel.

  5. Moc rád čtu recenze p. Rybáře, hlavně hodnocení foťáků-bez připomínek. Usnadňuje mně to zjednodušeně sledování pokroku v této oblasti.´, když jsem použil jeho hodnocení před „odborníky“, nikdy jsem si ostudu neudělal. Co se týká hodnocení Iphonu 11 Pro, nechce se mi jeho závěrům věřit. Od léta fotím na Iphone XS max, Fotky a videa v super kvalitě, oproti původního SE obrovský skok. Odfoceny dvě dovolené, všechny fotky super. Ano, nemá noční režim, ani makro, ale žádná fotka z večerních pochůzek není rozmazaná, spíš mám pocit, že pouze trefil s 11ctkou na špatný kus!

  6. Za mě super telefon, du do něj

  7. I přes tuhle recenzi asi do jedenáctky půjdu,
    Pro mě to bude velký posun, protože, dosud mám jen deset let stařičkého Samsunga s Androidem a s tím se vůbec fotit nedá.
    Pro mě je důvod ke koupi iPhone i to, že jsem během pár let přešel na Apple. Mám Mac MIni, iPad a Apple TV.
    Další důvod je, že se mě nechce čekat zase do září.

  8. Ladislav z Pardubic

    Nemůžu si pomoci ale telefon je na telefonování, psaní SMS, využití pár funkcí jako budík. A za tím účelem si to přeci pořizujeme.
    Fotoaparát je na focení. A to „sklo“ žádnou elektronikou nenahradíte, což jest u telefonu naprosto jednoznačné.
    Dobrá, když přistoupím na fotografování s mobilem, jsou propastné rozdíly v kvalitě, ale hlavně tomu neodpovídá cena.
    Xiami, Huawei , nabízejí lepší kvalitu za podstatně méně peněz než Apple, který žije snad ze slávy v minulosti. Osobně používám Huawei P30Pro. Jako fotozápisník to nemá chybu.

    • Omlouvám se, ale co píšete je zpátečnicky hloupé. Auto si kupujeme taky jen na cestování. Proto tam nemáte klimatizaci, na chlazení je přece lednička?
      Chytrý telefon je úžasný v tom kolik zařízení je v jednom těle.
      Telefon, budík, videopřehrávač, audiopřehrávač, tetris😀, webový prohlížeč, navigace, foťák, kamera, svítilna, úhloměr a v některých už i dálkoměr. A mnoho dalšího.

  9. Luboš H.

    Zdravím,
    Ten vývoj a skoky ve výkonu pomalu každého půl roku jsou úžasné. Už se těším na porovnání iPhone 11 Pro za cca 30tis.Kč s novinkou Xioami MI Note 10 za předpokládaných 12tis.Kč. Předběžné informace uvádějí špičkové foto výkony.
    Po dlouhém odmítání jsem se nechal unést a i na základě Vašeho testu koupil Xiaomi Mi 9. Jsem s výkonem foto velmi spokojen až v mnoha případech mile překvapen.
    Nelibě nesu, že se na mou zrcadlovku Canon EOS 100D se třemi objektivy a výborný kompakt Panasonic LX100, pomalu ukládá prach. Jestli to takhle půjde dál a určitě půjde, začne se ukládat prach i na fotovýbavu mnoha dalších lidí.
    A co horší i na výrobce Canon, Nikon…. Tenhle vlak už určitě nedohoní.

    • pre mna to ani niesu fotky,čo leze s mobilov,ak ti to ale stačí,tak v pohode,ušetríš kopu penez.

  10. Zdravím Vás, Jene! Napadla mě otázka: zkoušel jste někdy fotky z mobilu vytisknout? Přijde mi, že jsou „závislé na displeji“, tedy že jejich obrazové podání je kalibrované na podsvícenou obrazovku a že při vytištění a položené vedle fotek z klasického digitálu můžou projevit rozdíly, které přes obrazovku nevidíme. Můžu se mýlit, nikdy jsem to nezkoušel.
    Mimochodem, ta fotka Měsíce mi docela ukazuje, že „sklo ničím nenahradíš“. Troufnu si tvrdit, že třeba obstarožní bridge zoom Nikon P610 s vysmívaným malým čipem by to i bez velkého odborného úsilí trefil s řádově uspokojivější kresbou a prostínováním. U Huawei prominou…
    Díky, že se čím dál hloubavěji věnujete mobilům očima fotoprofesionála, pěkný večer.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*