Canon EOS 760D – nejlepší zrcadlovka pro začátečníky? (recenze)

Canon EOS 760D se dá zhodnotit poměrně snadno: je to zkrátka opravdu pořádná a nabušená zrcadlovka, která je svým způsobem průlomová: má některé prvky, které byly až dosud výsadou foťáků výrazně vyšších řad. Což v kombinaci se skvělou obrazovou kvalitou znamená, že to je dle mého nejlepší zrcadlovka pro začátečníky i poměrně pokročilé na současném trhu…

Canon EOS 760D recenze
Canon 760D je opravdu nabušená zrcadlovka, ideální pro rodinné či cestovatelské focení… Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Pokud si právě říkáte, že to je nějak moc pochvalný začátek, rychle dodejme, že Canon EOS 760D je “nejlepší zrcadlovka” ve smyslu svých funkcí a kvality – nic lepšího a “nabušenějšího” v klíčové kategorii 15 – 25 000 Kč prostě není.

Pokud byste se mě ptali na “nejlepší zrcadlovku” ve smyslu nejrozumnější volby pro začátečníky a poměru cena/výkon, seznam vhodných kandidátů se nám o něco rozšíří – je na něm především stále skvělý Canon EOS 100D, starší “bratr” Canon EOS 700D nebo samozřejmě i velmi povedené stroje Nikon D5500 a Nikon D3300.

Canon EOS 760D
Se setovými objektivy toho zvládne opravdu hodně… Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Ty všechny pro sváteční i relativně sofistikované focení udělají co se kvality fotek týče obdobně dobrou službu jako Canon EOS 760D… Ten toho jen, marná sláva, v některých situacích zvládne víc… Pojďme nyní trochu rozebrat mé dojmy z více než týdenního intenzivního testování… (Fotil jsem se “obyčejnými” setovými objektivy 18-55mm IS STM, 55-250mm IS STM a občas i novým Canon EF 50mm f/1,8 STM).

Canon EOS 760D, nebo Canon EOS 750D?

Canon EOS 760D
Obrazová kvalita je prostě skvělá… Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Canon 760D vlastně (s nadsázkou řečeno) doporučuji již skoro 10 let – tehdy kdysi v dávných dobách si má žena koupila jeho prapředka s pořadovým číslem 400D… To já ještě jezdil po světě se starými dobrými “filmovými zrcadlovkami” a byl přesvědčený, že digitál je spíš taková hračka… No pak jsem si onen stroj jednou od ní půjčil a zjistil, že je vlastně skvělý (fotky z něj se objevily i v mých knížkách a dodnes jich pár žije na mých fotokurzech)… Zkrátka, mám tuhle řadu rád, a jsem rád, že Canon 760D mě prostě nezklamal.

Najdete v e-shopech
od
Canon ho do světa vypustil poměrně netypicky spolu s dvojčetem zvaným Canon EOS 750D – a častou otázkou dalších měsíců i let tedy asi bude: “Mám si koupit Canon 760D, nebo 750D, který má trochu méně funkcí?”

Kategorickou odpověď si dát netroufnu, onen druhý foťák jsem zatím v ruce neměl, poměrně bezpečně se nicméně dá předpokládat, že pro svátečního fotografa bude stačit i ta nižší a a o chlup levnější verze.

Rozdíly nejsou pro většinu uživatelů zase tak dramatické (podrobněji o nich níže) a kvalita fotek bude nesporně stejná. Na stranu druhou cenový rozdíl není tak velký, cca 2000 Kč v cenách těl (červen 2015), z čehož plyne: pokud můžete, kupte spíš Canon 760D, za tu těch “pár” korun navíc to stojí…

Byť poměrně zásadním limitem tohoto foťáku je fakt, že z nepochopitelných důvodů je – na rozdíl od jiných podobných strojů Canonu i konkurence – těžké koupit rozumný set tělo + 2 objektivy.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Canon 760D – displej a kolečko navíc

Canon EOS 760D
Žádný jiný foťák této kategorie nenabízí horní displej plus rychloovladač, tedy to kolečko na zadní straně, které výrazně usnadňuje focení… Foto: Canon.co.uk

V čem je tedy ona průlomovost? Pro mě osobně především v tom, že Canon 760D má o kolečko navíc – oficiálně se nazývá rychloovladač. To je takové to kolečko na zadní straně, které se opravdu hodně hodí pro rychlé korekce expozice – tedy: jedním letmým pohybem prostě můžeme říct foťáku: chci světlejší nebo tmavší fotku, než chceš ty. Což se prostě opravdu hodně hodí a patří ke klíčovému prvku zkušeného focení…

Že vám to přijde prkotina? Vůbec ne – pokud se nepletu, je to první zrcadlovka této kategorie, která má toto kolečko (jinak patřící do domény vyšších a dražších strojů…)… Nu a většina fotografů tedy musela pro rychlé korekce používat dvouhmat (zmáčknout čudlík a točit jiným, menším kolečkem), což bylo nepraktické, až nepoužitelné… V tom je pro mě tenhle foťák opravdu průlomový – zkuste, a dáte mi za pravdu…

Canon 760D recenze
Detaily zvládne velmi dobře i s obyčejným seťákem… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Nu a ano, na první pohled si všimnete dalšího zásadního “kroku vpřed” – opět poprvé v této kategorii má tenhle foťák horní displej, který se dost hodí pro rychlé přepínání některých klíčových nastavení… Jistě, je to docela šikovné, foťák to opticky i funkčně posouvá kamsi výš – na druhou stranu, úplně upřímně, žít se bez toho klidně dá. Jinými slovy: není o tolik náročnější (časově a energetiky) ona nastavení přepínat v menu na hlavním zadním displeji nebo nějakým mačkáním čudlíků… Zkrátka: je to pěkné, ale není to dle mého zdaleka tak zásadní jako ono kolečko navíc…

Mimochodem: právě tyto dvě vymoženosti (kolečko a horní displej) jsou de facto jedinými rozdíly oproti “nižší verzí” Canon 750D… Stojí za to si za ně připlatit? Skoro bych řekl, že ano… (Ještě dodejme, že pokud chcete hodně natáčet video, je tam rozdíl ještě v jedné relativně podstatné věci: sedmsetšedesátka umí používat Servo AF v živém náhledu, což přeloženo do češtiny znamená, že můžete při natáčení automaticky přeostřovat na pohyblivé cíle – což se může též dost hodit.)

Canon EOS 760D a hodně pixelů

Canon 760D test
Dvě povídající si včely při maximálním zazoomování na 250 mm…(Plnou velikost zobrazíte kliknutím, fotka je bez úprav.)

Jako obvykle je třeba říct, že to opravdu zásadní pro hodnocení jakéhokoliv foťáku je zkrátka obrazová kvalita: jinými slovy odpověď na otázku: jak ten foťák vlastně fotí… Jak se můžete přesvědčit na této stránce, fotky umí opravdu skvělé, patří prostě k naprosté špičce fotoaparátů této velikosti čipu (tedy APS-C).

To vlastně není moc překvapivé, tak tomu prostě bylo i v minulosti… Za zmínku rozhodně stojí, že Canon s tímto foťákem výrazně poskočil v rozlišení. Minulý model (700D) měl “jen” 18 Mpx, Canon 760D skočil na 24 Mpx (což třeba Nikon udělal u srovnatelných strojů výrazně dřív)…

Canon 760D test
… a detail hodně drasticky vyříznutý z horní fotky… Kvalita je překvapivě vysoká. Inu, velké rozlišené se zde hodí…

Nu a ano, detaily tím pádem dokáží být opravdu hodně prokreslené – přiznávám, že mě samotného překvapilo, jaká “zvěrstva” se dají dělat: například ten detail včel je opravdu hodně velký výřez, a přesto je kresba detailů překvapivě dobrá…

Na stranu druhou si neodpustím jisté zamudrování – tedy řečnickou otázku, není už těch pixelů zbytečně moc? Obecně totiž neplatí, po čem často touží zákazníci: že čím více pixelů, tedy čím větší rozlišení čip má, tím lépe, tím kvalitnější fotky budou…

Je pravda, že při fotkách á la včely se rozlišení opravdu hodí, chyták ovšem je, že čím více pixelů, tím více šumu. Ten obecně zvládá Canon 760D velmi dobře, přesto mám dojem, že by ho tam místy vlastně mělo být ještě méně…

Pravda, jsem už asi hodně rozmazlený, ale při detailním zkoumání fotek focených na stále ještě zásadní ISO 1600 mě občas přítomnost relativně viditelného šumu při detailním zvětšení trochu překvapila… Což je jediná poměrně zásadní výtka – nikoho nenutím souhlasit, ale skoro si myslím, že těch pixelů tam už je prostě pro drtivou většinu situací prostě moc (pro zajímavost, de facto stejný počet pixelů mají i profesionální zrcadlovky typu Canon 5D mark iii, jen na výrazně větším full frame čipu…

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Kvalitní ostření, které se dá pochopit

Můj oblíbený houpačkový test ověřil, že autofokus zvládne i takového oříšky - tedy kontinuální "servo" ostřední v kombinaci s automatickými ostřícími body.... Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím...
Můj oblíbený houpačkový test ověřil, že autofokus zvládne i takovéto oříšky – tedy kontinuální „servo“ ostření v kombinaci s automatickými ostřícími body…. Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Ještě jedna věc vystupuje u tohoto foťáku z řady: Canon EOS 760D má opravdu pokročilý ostřící systém s 19 ostřícími body – to samo o sobě není zase tak výjimečné/zásadní. Co mně osobně udělalo radost mnohem větší, je přehlednost, jak jsout tyto možnosti uspořádány… Prostě mačkáte čudlík a v hledáčku se přepínají ony klíčové varianty ostření (středová body, zóny, automatický výběr z 19 bodů).

Co je na tom tak zásadního? Právě ona přehlednost. Totiž: nekonečným příběhem mých fotokurzů je zoufalá snaha začínajících fotografů pochopit, jak všechny ty nepříliš dobře popsané a nesnadno nastavitelné ostřící možnosti fungují. Což vede k tomu, že 85 procent majitelů zrcadlovek (opravdu tolik, jsem ochoten se vsadit) nikdy nevyzkouší všechny možnosti, prostě se v tom ztratí… Přehlednost (a navíc funkčnost, samozřejmě) je tady prostě hodně šikovná… Ještě by tedy chtělo zařídit, aby majitelé pochopili rozdíl mezi nastavením One Shot (namáčknu, zaostřím) a Servo (namáčknu, foťák stále přeostřuje na pohyblivý cíl)… Ale to třeba zase u další verze…

Canon EOS 760D – co se povedlo

Canon 760D
Canon 760D toho opravdu dokáže hodně…Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Výborná obrazová kvalita
Canon EOS 760D patří v kvalitě snímků k naprosté špičce klíčového segmentu foťáků za 15-20 000 Kč a je to jedna z nejlepších, ba možná vůbec nejlepší zrcadlovka pro začátečníky i relativně pokročilé (pro rodinné a cestovatelské užití).

Mimořádně snadné ovládání
V hierarchii zrcadlovek získal tento model opravdu zásadní funkci: rychloovladač, tedy kolečko na zadní stěně, které umožňují bleskové korekce expozice, to je dramatický posun k příjemnějšímu a “profesionálnějšímu” používání…

Skvělý systém ostření
Ač výrobci zrcadlovek se občas chlubí funkcemi autofokusu, které pak stejně nikdo nepoužívá, tady to neplatí. Systémy ostření jsou nejen dobře funkční, ale i přehledné a intuitivně použitelné, což je významnější plus, než se může zdát na první pohled.

Canon EOS 760D – na co pozor

Canon 760D
Pokud se chystáte (zcela chybně) jen mačkat a nic nenastavovat, je pro vás Canon 760D zbytečně sofistikovaný. Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Pokročilé funkce ocení je někteří
Při chválení je třeba zároveň konstatovat, že pokud se uživatel chystá v zásadě jen mačkat v plně automatickém režimu, ony klíčové funkce stejně moc nepoužije… Pokud jste odhodláni koupit si foťák a pak jen cvakat, je pro vás zbytečně sofistikovaný…

Není to nejlepší zrcadlovka v poměru cena/výkon
Nejlepší zrcadlovka to je svým pokročilým vybavením, pro nenáročné uživatele je a bude možné najít u Canonu i Nikonu i levnější alternativy poskytující podobně dobrou obrazovou kvalitu.

Šum i při relativně nízkých hodnotách ISO
V některých situacích je úroveň šumu již při ISO 1600 relativně nepřehlédnutelná, což je daň za hodně vysoké rozlišení (daň snesitelné, dlužno dodat).

Canon EOS 760D – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Canon EOS 760D lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další (neupravené) fotografie z testu:

Katalogové shrnutí recenze

Canon EOS 760D

Hodnocení: 9/10
Shrnutí recenze: Canon EOS 760D je svojí výbavou patrně nejlepší zrcadlovka na trhu v kategorii 15-25 000 Kč. Datum: 17. června 2015

56 komentářů

  1. Pingback: 7 rad, jak vybrat cestovatelský foťák | HedvabnaStezka.cz

  2. Jan Libich

    Canon 760D je konečně ergonomický fotoaparát, který může konkurovat i vyšším třídám, přitom v lehkém plastovém obalu. Myslím si, že lepší zrcadlovku v poměru ceny a výkonu Canon nenabízí, neb ty laciné mají vždy nějaké znatelné ústupky.

  3. Tomáš Bubeníček

    Dobrý den, chtěl bych se jen podělit se svým pohledem na 750D vs. 760D. Naprosto se vším souhlasím s recenzí, leč moje rozhodnutí padlo na 750D. Měl jsem doposud 400D a ovládání je pro mě dosti stejné, takže v pohodě. Cenový rozdíl před vánoci byl za holá těla 3000,-Kč a na 750D byl navíc cashback 1400,-Kč, který na 760D. nebyl. Rozdíl 4400,- ve mě vzbudil dojem, že mi toho o tolik víc nenabízí.

    • Jan Rybář

      Díky za komentář! A ano, pokud vysloveně netoužíte po obecně hodně šikovném zadním „kolečku“, rozdíl je více méně nepodstatný (horní dispej je u těchto foťáků spíš na okrasu)… Tak ať se daří… JR

  4. Dobrý den.Potřeboval bych poradit s výběrem fotoaparátu vhodného pro street foto.Uz spar let používám k focení profi kompakt Fuji X10.Na „běžné focení“ jako jhe dovolená,krajinka,portrét…..je to dostačující,ale chtěl bych zkusit trošku akčnější focení a moje „Fujina“ je dost líná hlavně při zapnutí.Zaujal mne právě EOS 760 a!e nový EOS 200 taky nevypadá špatně.Taky jsem uvažoval o apsc kompaktu s pevným sklem,ale tam už je vyšší cena a nižší univerzálnost přístroje.Můžete mi porosím doporučit nějaký vhodný foťák a jaký popřípadě pořídit objektiv pro můj záměr?Cenově max. 25.000.U toho objektivu bych dal přednost pevnému sklu přesto že doporučujete kupovat v setu ze zakladním objektivem.
    Závěrem Vám chci pděkovat za vaše stránky a popřát Vám mnoho úspěchů jak pracovních tak i osobních.
    S pozdravem Martin

    • Jan Rybář

      Martine, zdravím – 760D i 200D jsou rozumné možnosti, ale trochu bacha na jednu věc, na „závislost na Fuji“, ony ty fujiny umí některé věci, které Vám u zrcadlovek mohou trochu chybět. Nejnovější generace Fujin jsou navíc už vcelku rychlé, tedy případně mrkněte i na ně, byť ty ceny jsou tedy dosti vysoké, to ano – zrcadlovky jsou pořád s lepším poměrem cena/výkon…

  5. Josef Nasler

    Dobry den. Mam mozna pro vas primitivní dotaz ,ale vlastnim Olympis omd 10 markII velice mne sedi jeho ovládání a pořád si říkám ze s kvalitnim objektivem je srovnatelny se zrcadlovkou bohužel je objektivu ma micro 4/3 jak šafránu a pokukuji po prave recenzovanem Canonu. Nemel jste nahodou někdy na test tento fotoaparat a nedokazal by jste rici jak velky to muze byt kvalitativní rozdil ve fotografiich. Děkuji

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to je zajímavá otázka – ten Olympus je opravdu skvěle ovladatelný a mile kompaktní, po čemž by se Vám možná stýskalo… Já ho recenzoval zde: https://www.fotoguru.cz/olympus-om-d-e-m10-mark-ii-recenze/
      Úplně obecně řečeno: v mnoha situacích budou výsledky fotek velmi podobné až stejne, v některých situacích ale bude mít zrcadlovka navrch, tedy bych Vám ji rozhodně nerozmlouval… JR

  6. Dobrý den.
    Také mám dilema a prosil bych popostrčit respektive se utvrdit ve svém rozhodnutí-Canon 760D nebo Pentax K-70 + DA 18-135mm WR + Objektiv Pentax DA 50/1,8,je teď v akci za 24800,-,co by ste mi doporučil na „takové to domácí focení“ .
    Děkuji za radu.
    Pavel

    • Jan Rybář

      Palve, zdravím, já žel ten Pentax netestoval, on se skoro nedá půjčit, tedy nechci moc kategoricky soudit – já nicméně tu 760D považuji za patrně vůbec nejrozumnější volbu, mj. kvůli opravdu hodně dobrému poměru cena/výkon. Tedy tím rozhdoně nic nepoazíte… JR

  7. Dobrý den, ráda bych vás poprosila o radu na mé dilema: Canon EOS 760D nebo 77D?
    Fotím x let Canonem 400D, převážně portréty, děti a rodiny, svatby, občas sport, teď se chci focení začít věnovat profesionálněji a rozhodla jsem se inovovat tělo, objektivy mám velmi dobré, takže set nepotřebuji.
    Děkuju za váš názor!

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to je těžká rada – ony ty foťáky jsou si hodně podobné, byť pokud by nebyl v ceně dramatický, tak ten novější je vždy vcelku rozumný nápad (ale ten starší zase výrazně lepšíp poměr cena/výkon), výsledky budou velmi podobné… Ale: určitě bych též inovoval objektivy, pokud máte ty setové od 400D, už by to chtělo obměnit… Pokud máte něco pořádnějšího, tak možná to nutné nebude, i když… Zdravím, JR

  8. Dobrý den,
    předem se omlouvám jestli můj dotaz bude znít trochu divně. Byl jsem už rozhodnut pro koupi canon 760D, ale dnes v obchodě mi nabízeli canon 70D za úplně stejnou cenu s tím, že je to vyšší (lepší) řada. Prý jsou oba v doprodeji. Jde mi pouze o to, že 70D má odolné a utěsněné tělo proti prachu a vodě. Jsem úplný začátečník co se zrcadlovek týče a chtěl bych se zeptat co to utěsnění a odolnost vlastně znamená. Mám to chápat tak, že třeba když začne pršet tak neutěsněný 760D se může zničit, nebo když chci udělat foto zimní krajiny tak nesmí být mráz…….. Musím foťák stále nosit v brašně, nebo ho mohu dát jen tak třeba do obyč. batohu. Pokud mi na toto dokážete odpovědět budu velice rád. Všude totiž berou odolnost jako velké plus a já už se skoro bojím, že neodolný fotoaparát při prvním dešti zničím a to bych chtěl aby mi pár let sloužil. A ještě se chci zeptat ohledně té výdrže baterie, pokud by mi nevyhovovala jde k foťáku dokoupit třeba nějakou výkonnější.

    Moc Vám děkuji za odpovědi i za vaše články

    • Jan Rybář

      Dobrý den, já bych z těchto dvou rozhodně doporučoval ten Canon 760D, umí toho více, tedy je lepší… Ta 70tka je už docela starý typ – ne tak drasticky (4 roky), ale pořád o tři starší než 760tka (ta je loňská)… Vyšší řada tady (i jinde) znamená pár funkcí navíc, ale neznamená horší fotky… Tak držím palce, JR

  9. Dobrý den,
    po dlouhém přemýšlení, čekání a přečtení mnoha recenzí napříč celým spektrem co do velikostí snímačů i typů a výrobců jsem jako nový rodinný fotoaparát pořídil právě tento Canon 760D (50 mm STM 1,8 + základní objektiv 18-55mm IS STM 3,5-5,6) .
    Děkuji všem diskutujícím za příspěvky, jak zde tak pod ostatními články SONY, FUJI atd. a v neposlední řadě také panu Rybáři.
    V porovnání s ostatními mě přesvědčilo:
    1/ velmi pohodlné ovládání (dva otočné voliče)
    2/ pro mě bezchybná ergonomie (mám větší ruku, což bylo rozhodující oproti Sony (A6000) a Fuji )
    3/ dotykový display
    4/ oproti 77D cena a pro rodinné účely nemusí být nutně poslední model

  10. Dana Klepalová

    Honzo, prosím o radu. Vybírám nový foťák místo svého Pentaxe Kr. Momentálně mám dva favority, a to Canon 760D nebo Nikon D5500. Oba bych ráda s objektivy budˇ 18-135 u Canona nabo 18-140 u Nikona + pevnou 50 a ve výhledu nějaký telezoom (70-300). Fotím převážně zvířata – psi, koně, takže potřebuji rychlý a přesný autofokus. Co poradíte? Děkuji. Dana

    • Jan Rybář

      Dano, zdravím – jasně, obé je velmi rozumná volba, tedy je to do jisté míry jedno, já bych asi mírně preferoval ten Canon, protože má přece jen šikovnější ovládání… Držím palce, JR

  11. Karin Wernio

    Dobrý den pane Rybář,
    asi jako milion lidi prede mnou, prosím o radu s výběrem zrcadlovky. Nejdrive jsem uvazovala o Nikonu D5500/5600, ale nakonec jsem se na zaklade Vasich clanku a recenzí rozhodla ( doufam, ze dobře ) pro Canon i kvůli praktičtějšímu ovládání. Ale nemohu se rozhodnout zda Canon EOS 760 D, nebo 800 D. Má pro zacatecnika smysl investovat do dražší verze zrcadlovky ? Na druhou stranu, zrcadlovku si nebudu kupovat každý rok, tak aby mi holka vydrzela :-). Rozdíl se zakladnim setovým objektivem není až tak hrozný, ale přeci jen….
    Moc děkuji 🙂

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to je otázka poměrně zapeklitá, navíc to vše ještě komplikuje nový „brácha“ Canonu 760D, právě představený Canon 77D (recenzi chystám, je to stroj opradu šikovný), tomu bych asi kvůli lepší ceně dal přednost před 80D… Ale v žádném případně nic nepokazíte ani tou 760D, to je opravdu též skvělý stroj, tedy se tím příliš nestrestuje, všechno to jsou skvělé volby… JR

  12. Dobrý den, chtěla bych si pořídit Canon 760D a jelikož jsem nováček, tak potřebuji poradit s objektivy. Rozhodla jsem se pro Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM a Canon EF 50mm f/1.8 STM. Je to dobrá volba? Děkuji

    • Jan Rybář

      Dobrý den, aeno, to zní rozumně – do budoucna pak asi ale stejně neutečete něčemu delšímu, typu 55-250, ale pro začátek to je takto dostačující… JR

  13. 10 let fotím ultrazoomama, ted chci přejít na zrcadlo, chci asi i něco lepšího (tělo) cca do 20 000,- -na obyčejné focení beru seťák -tam neuvažuju nad ničím lepším, protože prostě nechci. ALE -) Pak budu fotit jeleny a na to chci lepší sklo (L 200/2,8) no a zajímalo by mě, zda k němu pořídit 100D, 760D nebo 70D – foťák bude v terénu (200km pěšky během 3 týdnů), hodilo by se něco odolnějšího, ale oplatí se investovat cca 3000 navíc do 70D nebo bude stačit 760D. Případně koupit trochu jeté 70D z druhé ruky, aby ta cena byla stejná jak 760D. Nebo nakonec koupit jen 100D a ušetřit peníze. -objektivy a případně tc 1,4 budu kupovat určitě z druhé ruky abych ušetřil. Předem dík za radu, ať už bude jakákoliv.

    • Jan Rybář

      Já bych z těchto foťáků zvolil tu 760tku, to je opravdu velmi šikovný foťák a jsem si skoro jist, že fotky z něj budou výrazně lepší než z 70D… JR

  14. Dobrý den pane Rybář. Loni jste mi dobře poradil, tak Vás prosím o radu i letos ???? Chci koupit zrcadlovku jako dárek pro úplného začátečníka a váhám už jen mezi Canonem 100D a 760D. Je v kvalitě výstupu se stejnými objektivy rozdíl? A co ovládání, hraje otočný display a druhé kolečko u 760D ve skutečnosti takovou roli? Propast asi devíti tisíc není likvidační, ale ani úplně zanedbatelná. Celkově se spíše kloním k 760D. Ovšem obdarovaným bude žena, takže v tomto případě pro 100D hraje jedna „nepodstatná“ věc – krásná bílá varianta. Díky! (omlouvám se za stejný dotaz jako u článku Nejlepší foťáky – podzim 2016, nevím jestli se správně uložil)

  15. Dobry den, jako kazdy se zabyvam vyberem nejlepsiho fotoaparatu pomer cena/vykon a zaujala me vase recenze a zde zminena diskuze. Canon 760D jsem mel v ruce a je to proste neco, co mi hned padlo do dlane. Puvodne jsem uvazoval o Nikonu 5500 ale s Canonem jsem si uz parkrat hral (zapujcene stroje typu 5D apod.) Do FF nechci jit z duvodu velkeho rozdilu v cene. „Usetrene“ penize bych radeji investoval do skel. Jaky je vas nazor kombinace Canon 760D + Canon EF 50mm F 1.4 USM + Canon EF 70-200mm F 4.0 L USM? Sice je cena skel 65% ceny zde uvedeneho „celku“, ale rikam si, clovek neni tak bohaty, aby si kupoval levne veci. Primarni foceni rodina & priroda. Predem dekuji za vas nazor. Treba nekdo resi obdobny problem a poradite nejednomu ctenari….

    • Jan Rybář

      Dobrý den, na to odpoví každý trochu jinak, já jsem v tomhle poměrně „extrémistický“ a lidem spíše radím držet se těch „obyčejných“ setových objektivů, ony jsou prostě výrazně lepší, než se může zdát. Každopádně neutečete něčemu typu 18-55 mm, bez širokoúhlých kousků se nedá moc fotit. 70-200/4 je skvělý objektiv, mám ho doma, poměr cena výkon je skvělý, ale opět: drastický rozdíl ve srovnání s něčím typu 55-250 mm tak není. Plus to samé: jasně, 50/1,4 je skvělý objektiv, ale moje nudná rada zní: 50/1.8 STM za 3300 kč udělá více méně stejnou službu… Mějte se! JR

  16. Kristyna H.

    Dobry den, jsem zacinajici food blogger a zvazuji o koupi zrcadlovky. Procitala jsem vase recenze a vubec se nemohu rozhodnout. Chtela bych do meho fotoaparatu investovat max 20 000 Kc, pak mozna dokoupit nejake dalsi prislusenstvi pozdeji. Mohl by jste mi prosim poradit s cim zacit ( fotoaparat + objektiv), kdyz chci fotit hlavne jidlo? Dekuji moc

    • Jan Rybář

      Dobrý den, ono hodně záleží na tom, jak moc „seriónzně“ chcete jídlo fotit, obecně to je jedna z nejtěžších disciplín fotografování. Pro vyšší levely to bez zrcadlovky nepůjde, ale 20 000 bude málo. Pokud si jen tak chcete hrát, kupte buď nějaký šikovný kapesní stroj typu Canon G7 X mark ii nebo jednoduchou zradlovku typu Canon 100D /Nikon D3300 a hned přikupte objektiv 50 mm /1.8. JR

  17. Roman Wagner

    Dobrý den, vybírám svoji první digitální zrcadlovku. Pročítal jsem různé Vaše recenze a vychází mi, že pro moje účely (amatér, začátečník v zrcadlovkách) doporučujete mj. Canon 760D. Četl jsem i recenzi na Canon 80D a po jejím přečtení mě napadla kombinace 760D a objektivu použitého v recenzi 80D, tedyCanon 18-135 f3.5-5.6 IS USM. Tato kombinace v dnešních cenách vychází zhruba na 33 400,-, což je o 3400,- více než je prodávaný set 760D + objektiv 18-135 IS STM. Má podle Vašeho názoru smysl si ty 3400,- připlatit? Děkuji předem za Váš názor.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, díky za dotaz, je zcela logický, ale neumím na něj věcně odpovědět, já ty dva objektivy vedle sebe netestoval, tuším, že i ten STM bude dobrý a rozdíl nebude dramatický. Na druhou stranu, ta USM verze je opravdu výborná… Tedy babo raď… Omlouvám se, že neumím říci více… JR

      • Roman Wagner

        Děkuji za rychlou odpověď. No já chápu, že Vy preferujete 2 objektivy než jeden univerzál, ale tak nějak jsem měl dojem, že tu USM verzi „berete na milost“. K vyměňování objektivů se možná časem taky propracuji. Tak teď zvolím kompromis a koupím kombinaci 760D + USM objektiv.

        • Jan Rybář

          Ano, přesně tak, obecně radím, držte se těch dvou a vyměňujte…. V případě toho USM (a možná i STM, to je nevím) už je ale kvalita opravdu velmi dobrá. Druhý argument pro 2 objektivy nicméně platí: tělo + 18-55 mm je prostě hodně skladný foťák, s univerzálním objektivem už ne… JR

  18. Zbyněk Procházka

    Dobrý den zajímal by mě váš názor na koupi Canonu 760D + Objektiv Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM (ne OEM verzi) + Objektiv Canon EF 50mm f/1.8 STM . Jsem absolutní začáteční, ale už chci něco s potenciálem na portét, Glamour, i exteriéry včetně krajin a sportu. Je lepší vzít 18-55 se zoomem nebo nižší ohnisko dostatečně pokryje pevné sklo 50mm ? Předem děkuji za názor

    • Jan Rybář

      Dobrý den, ano, obecně písmena STM znamemají ve většině případů, že to jsou ty nejnovější objektivy. Ale: bez toho nudného setového objektivu 18-55mm to moc nejde, nemohl byste vlastně moc fotit významnou část běžných věcí, tedy doporučuji si to koupit, nebo zvážit (což tedy spíše lidem rozmlouvám) takové ty univerzální typu 18-105 nebo tak něco… ale to je na hodně běžný provoz, ne na sofistikované hraní si…

      Držím palce,
      JR

  19. Dobrý den pane Rybář,
    jsem cestovatel a v současné době vybírám novou zrcadlovku v kategorii Canon 760D a nížší kategorie a Nikon D5500 a nižší kategorie. Nejvíce tedy uvažuji o těchto zmíněných. Jsem začínající fotograf na zrcadlovkách, fotil jsem zatím jen s kompakty s výměnami objektivy od Sony a rád bych přešel na lehce profesionálnější stroje, které mi umožní více pracovat s fotografiemi. Oba zmíněné stroje jsem měl již v rukou (v obchodě) a Vaše recenze jsem si taktéž přečetl. Canon má pro mě lepší ergonomii ale Nikon výrazně nižší váhu a lepší výdrž baterie. Dá se dle vašeho názoru říci říct, že Canon má o tolik zajímavější funkce a ovládání že toto převážejí.
    Často fotím ve velice náročných podmínkách v nejvyšších horách světa ale i pouštích a nejrůznějších městech takže potřebuji odolné tělo, které ovšem vždy nosím spolu s dalším cestovatelským vybavením, tudíž si hlídám i váhu. Na některé snímky hor a chrámů má hodně času ale na jiné jen prchavý okamžik takže ovladatelnost je nesmírně důležitá.
    Omlouvám se za takto dlouhý komentář, ale nesmírně mě zajímá Váš názor na „nejlepší“ cestovatelský fotoaparát pro člověka, který se dostává do míst kam málokdo a chce své fotografie prezentovat.
    Děkuji

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to je samozřejmě velmi logická a dobře položená otázka – která ovšem, jak asi tušíte, nemá snadnou odpověď. Co se výbavy týče, ano, horní displej a zadní „kolečko/roler je opravdu šikovné věc. Ale: displej je spíš frajeřina, to zadní kolečko třeba pro mě by hrálo roli dosti zásadní. Ale: zda to vyváží váhu či výdrž baterie (on ten rozdíl asi nebude velký, ale nevím samozřejmě takto z hlavy)? To už je na Vás…
      Navíc na Nikon spíše sežene dobrý set, na ten Canon ne, což je velká záhada letošního roku, proč to tak je… Já osobně bych byl 53:47 procent v prospěch Canonu, ale to samozřejmě tím, že Canonem fotím, a mám raději jeho mírně jiné podání barev.
      Ale v zásadě: pokud je Vám onen Nikon sympatičtější, je to samozřejmě skvělá volba… Držím palce, JR

  20. Rozmyslim se mezi canon700D, 760D,100D a nevim jaky piradite prosím? +jaky objektiv by byl nejlepší děkuji

    • Jan Rybář

      Mrkněte kdyžtak na seznam mých oblíbených foťáků, jsou tam i různé variatny objektivů… http://www.fotoguru.cz/nejlepsi-fotoaparaty/ Poměrně výrazně nejlepší je samozřejmě Canon 760D, ale neprodává se v rozumných setech, tedy je třeba sáhnout více do kapsy… Objěktivů by se nebál setových, nic moc jiného nemá smysl. JR

  21. Dobrý deň rád by som sa spýtal či daný fotoaparát obsahuje režim alebo program kde nie je obmedzená doba expozície. Mám pocit, že sa to volá niak bubl alebo tak niak a funguje to tak, že sa zmačkne spusť a exponuje dovtedy dokedy sa nezmáčkne znova spúšť. Rád by som si tento model kúpil ale budem fotiť nočné oblohy a hviezdy takže to potrebujem. Predom ďakujem za odpoveď.

    • Jan Rybář

      Zdravím, ano, jasně, je to Bulb, a dokud držte spoušť, či dokud máte zaaretovanou dálkovou spoušť, tak to fotí… Dloužno nicméně říct, že třeba na focení pohybu hvězd je lepší používat sérii půlminutových expozic http://www.fotoguru.cz/pohyb-hvezd/

      Mějte se, JR

  22. Dobrý den,
    rád bych si po delší době pořídil zrcadlovku a hodně se mi líbí EOS 760D. Doma mám ještě ze starší zrcadlovky objektiv Canon EF 28-105mm f/3.5-4.5 II USM. Chtěl bych se zeptat, jestli si bude tělo s objektivem rozumět? A jestli je to, alespoň pro začátek vhodná volba pro focení rodiny a krajiny, př. nějakého portrétu. Filmování neplánuji.
    Předem děkuji za Váš názor.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, sedět by měl, ale nejsem si jist, zda z něj opravdu vymáčknete maximum – na té širokoúhlé straně by se hodilo spíš 18 mm, chybějící širokoúhlost bude dost chybět… Navíc tyhle univerzální objektivy obvykle kreslí hůř, než ty cca 18-55… Ale pokud to je na začátek, tak proč asi ne… JR

  23. Mal by som záujem o kúpu Canon eos760D, chcel by som sa opýtať či je vhodné zakúpiť objektív CANON EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM ?

    Na stránke : http://www.canon.sk/for_home/product_finder/cameras/ef_lenses/lens-selector/
    Po zadaní tohto modelu objektívu k telu je s červeným krížkom označené :
    Efektívna ohnisková vzdialenosť pri upevnení na váš fotoaparát: nie je k dispozícii
    Efektívna ohnisková vzdialenosť (širokouhlá) pri upevnení na váš fotoaparát: 27 mm
    Čo to v praxi znamená ?
    Jedná sa o objektív staršieho vydania z roku 2006, oplatí sa do neho investovať alebo si počkať na nový model objektívu ?

    • Jan Rybář

      Dobrý den, hmm, to je divné co to tam píše, osobně ten objektiv znám jen z doslechu, v ruce jsem ho měl párkrát, ale nikdy ho systematicky nezkoušel… Nicméně obecně se netřeba bát, je to přesně typ objektivu na tento typ zrcadlovek. Otázka jiná je, zda to má smysl kupovat, na což by různí lidé odpověděli různě. Já občas zarytým zkumatelům techniky lezu na nervy tím, že spíš doporučuji držet se těch obyčejných zoomu 18-55, jasně, světelnost u nic moc, jasně, že ten Vámi zmiňovaný bude v některých situacích lepší, ale myslím, že rozdíl není dramaticky významný, aby stál za tak velký rozdíl v ceně… JR

  24. Dobrý den,
    to jste mi nasadil brouka do hlavy 🙂 Vybírám zrcadlovku do 20tis bez DPH (takže strop kolem 25tis) včetně nějakého univerzálního skla a dosud jsem měl vybraný Nikon D5500 + 18-105 VR Nikkor… teď ale lehce váhám (a to mi to celé komplikuje i Nikon D7100 nebo Pentax K50 + 18-135 WR)… Fotím hlavně venku (opravdu hodně cestuju, dost jihovýchodní Asie, jižní Amerika…), především krajiny, ale i architekturu a v omezeném množství portréty místních, takže bych preferoval něco, co mi neurve ruku a zároveň to bude v rámci možností krapet odolnější, zásadní podmínkou to ale asi není. Můžete mi pomoci s výběrem? 🙂 Děkuji!

    • Jan Rybář

      Dobrý den, no jo, není to snadné – Canon 760 je dobrý stroj, ale zatím se, pokud vím, pořád neprodává v žádných rozumných setech, což jasně mluví pro Nikon, co jste vybral, to je opravdu povedený stroj… Jen možná zvažte ten objektiv – vím, že na cestách je lepší mít jeden univerzální, ale pokud to jen trochu jde, je lepší se držet objektivů dvou (cca 18-55 a 55-250 plus minus) a měnit… Buď jak buď, tím Nikonem rozhodně nic nepokazíte… Případně z jiného soudku přesně ve vaší relaci: Fujifilm X-E2, recenze též tu někde… Tak štastnou volbu… JR

      • Moc díky za bleskovou odpověď 🙂 ty objektivy jsou oříšek, ještě zkusím pátrat a uvidím… btw, super web, perfektně srozumitelné informace, dík za něj!

    • pred rokem sem koupil Nikon D3300 + 18-200 VR…nejlepsi cestovni turistickej foto system.

      Mozna sem uz rozezranej z Canon 5D.2 a nejlepsiho tele objektivu na trhu Canon 70-200f/4L…Nikon je tragedie v turistickych foto systemech. Zlatej Canon. Nikdy sem nemel problemy s ostreni u treba supersrackoveho Canon 400D. NIkon uz nikdy vice, nepresvedcili me.

      Kdyz neumi vyrobit poradne bezne veci, jak asi vypada jejich profi rada???

      Pentax K-7 byl muj posledni foto system od Pentaxu…vyvazeni bile AWB = tragedie (mozna uz to zpravili, ale oproti beznym foto systemum to bylo silene). Nedostatek objektivu a neorigo objektivy, problemy s ostrenim. Napr Sigma 70-150 nebo coto bylo zac mela problemy peostrovala na jednom konci a podostrovala na druhem konci. I kdyz mel Pentax „AF tuning“, tohle nepoladis.

      Premyslim o tomto fotaku, ale jsou zvesti na netu s vadnyma senzorama. Uz mam komplet foto system od Canonu a chce to jen neco lehouckeho a hlavne FUNKCNIHO pro horolezecke ucely.

  25. Dobry den,
    musim rict, ze „houpackovy test“ me moc nepresvedcil. Na 18 mm (sice clona byla uplne otevrena) hloubka ostrosti neni ta nejmensi a ISO1600 ukazuje dost velky sum na to, abych mohl ocenit nakolik autofokus byl presny. Ja osobne rad fotim sve deti z vetsi dalky (aby si toho moc nevsimali) a tim padem vetsinu fotek mam nafoceno objektivem 70-200 f4L. A dost casto se stane, ze EOS 100D s tou ostrosti uplne netrefi :(. Nakolik je lepsi 760D v tomto smeru?

    • Jan Rybář

      Zdravím a díky za komentář! Ono to už o moc víc ostřejší být nemůže – obličej dítěte je natolik malý (a výřez velký), že v takovémto nevýrazném světle je to opravdu dle mého velmi slušný výkon… Pokud samozřejmě na dítě zazoomujete vaším objektivem, tak obličej bude působit vždy ostřeji (navíc 70-200/4 stojí skoro tolik, co tělo toho foťáku…) To samé platí o šumu – jasně, že je při přiblížení obličeje vidět i na 1600, je to trochu daň „za obchodní efekt“ – čím více pixelů, tím více to zákazníci (většinou) mají rádi… Ale právě šumu je tam, řekl bych, víc než třeba u 100Dčka, které jich mám o třetinu méně…Srovnat 100D objektivně s 760D si netroufnu, musel bych otestoval bok po boku – papírově lepší určitě je a storo bych se vsadil, že i nepapírově… Jen pozor: v podobné situaci jako ta houpačka bude výsledek velmi podobný… Mějte se! jR

  26. Zdravím a moc děkuji za článek! Na recenzi 760d jsem čekal už od prvních informací o modelu a jsem pro něj rozhodnutý, poradíte prosím jaké objektivy koupit na začátek? Zkušenost nemám prakticky žádnou, kompakty nepočítám. Nejde mi o práci, jen o focení pro radost. Canon EF 50mm f/1,8 STM je asi jasná volba, ale chtěl bych rovnou nějaký další a v obchodech zatím moc setů s objektivy není. Nebo existuje nějaký dobrý dostupný Tamron/Sigma?

    • Dobrý den, to je zatím žel dost nesnadná volba, on se totiž tenhle foťák, pokud vím, neprodává v žádných rozumných setech. Já obecně doporučuji držet se „obyčejných“ setových objektivů, co se prodávají třeba s 750D… (18-55, 55-250 nebo tak něco). Sice Vám to všichni budou rozmlouvat a nutit něco dražšího, ale radil bych spíš vyčkat, zda se sety nějak neobjeví v dohledné budoucnosti… S Tamrony ani Sigmou žel zkušenost nemám, tedy neumím poradit… JR

  27. Dobry den, naprosto souhlasim – 760D je (stejne jako 100D) od Canonu krok novym smerem, kdy prestavaji „osekavat“ nektere velmi zajimave a prinosne funkce z nizsich modelu. Coz je opravdu chvalyhodne (prestoze nejsem priznivec zadne konkretni znacky, ocenuji pristup).

    Dovolil bych si jen malou opravu. Dva rollery jsou uz davno standardem dokonce u zakladni DSLR rady Pentaxu, a to uz od K-10 (pet, cca sedm let zpatky). Ale u nich to az tak neprekvapi, ti vzdycky do svych zakladnich modelu ladovali ruzne funkce, ktere ostatni vyrobci nabizeli/ji az ve stredni.

  28. Dobrý den, rád bych se zeptal jaký je rozdíl u live view mezi 750D a 760D, když u 750D i 760D je psáno, že má AF se sledováním. 760D má potom dopsáno na stránkách Canonu, že má ještě AF servo.

    Jaký je tedy rozdíl mezi „AF se sledováním“ a „AF servo“?

    Děkuji

    • Tím myslím to samé – jen jsem se vyhl pojmu „AF servo“, který může být trochu matoucí… Prostě, pokud tomu dobře rozumím, můžete i v live view třeba ostřit na pohybujícího se cyklistu atp…
      JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Reklama