Olympus OM-D E-M5 Mark II – blesková recenze

Olympus OM-D E-M5 Mark II má být dalším trumfem ve “válečném tažení” přesvědčujícím majitele zrcadlovek, že i s malými fotoaparáty se dají dělat velké věci. Jak dopadlo rychlé testování v náročných podmínkách? Posuďte sami z pokusných obrázků…

Olympus OM-D E-M5 Mark II
Olympus OM-D E-M5 Mark II velmi dobře zvládá i složité světelné podmínky. Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Olympus OM-D E-M5 Mark II je představitel relativně nepočetné kategorie fotoaparátů: těch, které míří na poměrně pokročilé  a ambiciózní uživatele ochotné zaplatit vyšší sumy za kvalitu zabalenou do co nejmenšího prostoru.

Startovní cena nového Olympusu E-M5 Mark II bude necelých 31 000 Kč za tělo. Je to hodně, je to málo? Na to patrně odpoví až sami zákazníci. Můj zběžný dojem ze zhruba dvouhodinového testování je velmi dobrý, být dobrý však v marketingu nestačí – klíčový bude i další vývoj trhu a to, jak rychle se bude “menším” foťákům opravdu dařit ukrajovat podíl patřící zrcadlovkám.

Olympus OM-D E-M5 Mark II opravdu skvěle padne do ruky. Foto: Olympus.cz
Olympus OM-D E-M5 Mark II opravdu skvěle padne do ruky. Foto: Olympus.cz

Na jednu stranu je jisté, že existuje obrovská poptávka po malých a schopných fotoaparátech, na stranu druhou je to segment velmi obsazený a prakticky každá velká značka dokáže nabídnout něco více méně velmi dobrého v cenové kategorii 15 – 25 000 Kč.

Ostatně, i Olympus je toho důkazem, jeho oblíbený fotoaparát Olympus OM-D E-M10 (recenze zde) nabízí velmi dobré výsledky za výrazně nižší cenu. Nemám tedy pochyb, že tento segment čeká nejedna těžká bitva.

Olympus E-M5 Mark II a kvalitní stabilizace

Olympus OM-D E-M5 Mark II
I při dlouhých časech se dalo obstojně „zoomovat“ – stabilizace tedy zjevně dobře funguje. Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Co má tedy přesvědčit fotografy, že právě E-M5 Mark II stojí za větší investici? Prvním je technické provedení – foťák je opravdu “poctivý kus”, a ne jen skořápka z plastu (ne že by ten plast u některých foťáků zase tak vadil). Dle oficiálních informací je skvěle odolný proti nepřízni počasí a je vybaven tzv. pětiosou stabilizací obrazu.

Jak ukazují snímky z testovacího focení, stabilizace se v takto poměrně složitých světelných podmínkách opravdu hodila.

Najdete v e-shopech
od
V některých případech jsem fotografoval i “zazoomované” scény s velmi dlouhým časem (á la 1/15 vteřiny), a dopadalo to velmi dobře – systematicky jsem to tedy nezkoumal, ale vcelku nemám pochyb, že stabiliazce patří k opravdu silným stránkám Olympusu OM-D EM-5 Mark II.

Pro pořádek dodejme, že k zajímavých specifikacím patří i nové pokročilé schopnosti v oblasti natáčení videa a to i ve velmi “nestabilních” podmínkách při točení z ruky. Přiznávám, tuto kategorie nejsem schopen kvalifikovaně posoudit, tedy video zde tak trochu záměrně opomíjím…

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

A co obrazová kvalita?

Olympus OM-D E-M5 Mark II
Složité scény zvláda tento Olympus velmi dobře. Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Vyřknout zodpovědný verdikt v otázce nejdůležitější, tedy “a jak to vlastně fotí?” si netroufám, to by vyžadovalo mnohem více testovacích obrázků, a to i ze světelně výrazně jiných prostředí.

Tedy posouzení ponechávám na vás, fotografie zde na stránce jsou v plném rozlišení, tedy je můžete prozkoumat sami… Na každý pád to jsou výsledky výborné na to, jak malý jde fotoaparát (s relativně malým čipem). Obrazova kvalita je nesporně srovnatelná se zrcadlovkami, můj (možná subjektivní) názor nicméně je, že v přímém souboji a ve srovnání kvality by u tohoto náročného focení zrcadlovky začátečnických a středních řad (tedy s čipem APS-C) přece jen o chlup vyhrály: velikost čipu zkrátka nadále zůstává ve složitějších podmínkách poměrně zásadní výhodou.

K čemuž rychle dodávám: pokud víte, že ve starých čističkách odpadních vod modelky fotit nebudete, v lepších podmínkách rozdíl opravdu nezaznamenáte a kvalita některých produktů je opravdu dechberoucí (prohlédněte si například fotografie pořízené levnějšími Olympusy, na které jsem nasadil objektiv opravdu fantastický…)

Olympus E-M5 Mark II a multishot

Multishot Olympus OM-D E-M5 Mark II
Tato scénka byla požízena pomocí funkce Multishot a je poskládaná z osmi obrázků. Má tedy zhruba 40 MP, prohlédnout si ji můžete v plném rozlišení, stačí klinout, teprve pak uvidíte opravdu jemné detaily – jen pozor, soubor má 17 MB. Pro srovnání: zde je obyčejná, tedy neskládaná fotka téhož

Přiznávám, dost často výrobcům fotoaparátů v duchu vyčítám neustálou snahu chlubit se vlastnostmi fotoaparátu, které v zásadě k ničemu nejsou, jen vypadají lákavě.

Měl jsem silné podezření, že něčím podobných je právě funkce zvaná Multishot, která Olympusu OM-D E-M5 dovoluje vytvářet obrázky s rozlišením 40 megapixelů.
Jenže pochybnosti beru zpět, opravdu to funguje a opravdu to je něco, co mě velmi zaujalo.

O co jde? Původně jsem měl dojem, že to je obdoba vytváření panoramat v editačních programech, ale není. Funguje to tak, že fotoaparát ze stativu pořídí celkem osm snímků, které poté smontuje v jeden obrázek s opravdu úchvatným rozlišením…

Řečeno mírně nepřesně: každý z oněch fotografií je vůči předchozí posunutá o půl pixelu, čímž pádem poté výsledný snímek disponuje kresbou detailů opravdu pozoruhodnout (viz snímek na této stránce).
Nu ano, můžete se ptát, zda se to opravdu bude hodit pro praktické použití. To nevím, ale funguje to opravdu velmi dobře.

Olympus OM-D E-M5 Mark II – aktuální cena
Není v mých silách monitorovat změny v ceně tohoto foťáku, tedy sem dávám automaticky generovaný přehled z webu Heuréka.

Olympus E-M5 II lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>


(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text.)

Další (neupravené) fotografie z testu Olympus OM-D E-M5 Mark II

Katalogové shrnutí recenze

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Hodnocení: 8/10
Shrnutí recenze: "pořádný a poctivý" foťák s některými unikátními funkcemi. Datum: 13. února 2015

5 komentářů

  1. Myslíte si, že má ještě v dnešní době smysl uvažovat o koupi mark2?

  2. Jan Libich

    Ano, to je povedený kousek. Ten Multishot má sice omezené použití, ale je to opravdu dobrá funkce, jemné posunutí po pixelech vlastně nahradí holá místa klasické Bayerovy interpolace a získá se tak informace daného bodu i v jiných barvách a pak jde o skutečně vydařené zvětšení rozlišení. Klasické skládání na velké fotky jsem dělal už s Olympusem C-5060 WZ, který měl neskutečně dobrou kvalitu obrazu, tehdy šlo nastavit ISO 50, 5 Mpx a čip 1/1,8″, s tím vším šly ze 16 fotek složit krásné asi 24 Mpx snímky architektury, ale vyžadovalo to velmi kvalitně udělanou práci posunů nahoru a dolů. Dnes jsme zvyklí, že toto udělá už fotoaparát sám a postprodukci si ušetříme, ale pořád je někdy lepší si s tím vyhrát až dodatečně. Tady Olympus ukazuje, že má určitě co nabídnout a ani menší čip nemusí být vždy nevýhoda, i když je fakt, že na focení za horšího světla a nějakých velkých her s hloubkou ostrosti to nebude to pravé, ale zase větší hloubka ostrosti se hodí na makro nebo třeba fotky ptáků a tady bude určitě zajímavou volbou.

  3. Vlastním tento fotoaparát asi rok ( okrem zrkadloviek Canon, Nikon, Sony ) tak čo to som natestoval a môžem
    povedať že je výborný. Plane zrovnateľný zo zrkadlami, už základná SETOVÁ optika je tam výborná.
    Foťák ma nenormálne veľa nastavení…..to zrkadlovky sa nechytajú, ale tým aj to hlavné podrobné MENU u Olympusu je teda ďaleko náročnejšie…..
    V oblasti videa a hlavne stabilizácie NENORMÁLNY pokrok !!!
    Foťák je pritom malý optika tiež, proste veľmi skladné a kvalitné riešenie .FOTOGRAFOVANIA.
    Má to aj také chuťovky ako úplne tichá závierka ( aj v sérii 10.obr/s) výborné v kostoloch na svadbách – vôbec neruší….
    možnosť na akciách cez redukciu použiť úplne PLNOHODNOTNE !!! optiku Canon, foťák proste nekladie žiadne problémy s kompatibilitou, čo u Sony je napríklad stále problém – hlavne AF je veľký problém..
    Tu sa AF chytá bleskovo a ako magnet – na všetko ! atď…je toho veľa čo ma milo u tohto foťáku prekvapilo.
    Skrátené MENU je prehľadné a rýchle, samozrejme aj dotykové, display otočný takže v ničom technicky nezaostáva napríklad za zrkadlovkou Canon, Nikon. Tiež veľa tlačítok vyvedených na tele pre priame zásahy….atď….
    Som maximálne spokojný skladnosťou. výbavou, možnosťami aj univerzálnosťou prístroja. ( úplne plnohodnotná kamera aj na akcie )
    Jediná výtka – väčší šum v internom mikrofóne ( tiché pasáže ) , externý je na akcie nutnosť !!!
    Po dlhom čase – klobúk dole OLYMPUS !!!

    • Musím potvrdit.
      Vlastním více jak rok a půl, a stále je pro mě radost ho vzít do ruky. Jak píše i pan Rybář, není to „jen skořápka z plastu“, a je to prostě znát. Od dob krásných a poctivých fotoaparátů jsem nic takového neviděl (mám stříbrnou variantu, a ta je podle mě prostě super 🙂
      Takže ano – cena určitě není nízká, ale kvalita holt není levná a potěšení duše za to určitě stojí.

  4. Václav Burle

    Děkuji za zajímavý a důležitý článek. Takových nikdy není dost.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Reklama