Jaký Canon si koupit? Který model nabízí nejlepší výkony, nebo poměr cena/výkon? V posledních dvou letech jsem podrobně otestoval všechny foťáky této značky, tedy bezzrcadlovky řady R. A zde je můj pohled na to, co stojí za to si koupit v různých situacích a pro různá využití.
Canon v posledním roce a půl představil rekordní počet foťáků, celkem šest modelů řady R. A začínající i pokročilejší fotografové tam mají opravdu překvapivě široký výběr novinek od nejlevnějšího Canonu R100 po nadupaný Canon R6 Mark II. A je pravda, že je tím pádem poměrně snadné se v tom všem tak trochu ztratit…
Všechny tyhle foťáky jsem podrobně otestoval, ke všem sepsal recenze a natočil video, a protože se mě vcelku logicky stále někdo ptá, co si má koupit, rozhodl jsem se sepsat tento článek. Cíl je vlastně jednoduchý: shrnout relativně stručně, co se mi po těch týdnech testování honí hlavou. A co říkám těm, kteří se ptají.
Video: Který Canon vybrat? Podrobné srovnání foťáků řady R – 15 minut v 4K
Na čem opravdu záleží při výběru foťáku
Samozřejmě, každý uživatel bude mít trochu jiné nároky na svůj vysněný stroj, v reálném životě má však dle mého smysl při výběru započítat několik klíčových parametrů. A to jak o foťáku, tak i o jeho budoucím majiteli.
– co reálně potřebuji a co budu fotit (aneb: potřebuji rychlost?) Tohle je zcela klíčová věc, protože jedním z klíčových technických parametrů je rychlost snímání a kdo potřebuje pravidelně fotit třeba své sportující děti, ocení jiný stroj než ten, kdo z 99 % pořizuje fotky měst a krajin.
– opravdu dokáži ocenit full frame? Otázka “Potřebuji full frame, nebo stačí foťák s menším snímačem?” je oblíbené téma hádek fotografů. Obecně platí, že z full framu zkušený fotograf vždy vytáhne lepší výsledky. Z čehož nicméně existuje nespočet výjimek. A vážně to je důležité.
– jak moc je pro mě zásadní pohodlí při ovládání? Krom rychlosti snímání a rozdílů mezi full framem a foťáky s menšími snímači je právě ochota ke kompromisům v pohodlnosti ovládání dost zásadní – protože rozdíly mezi třídami jsou často právě v tom, jak snadno se něco nastaví.
– jak moc umím fotit a jak moc jsem ochoten se tomu věnovat. Tohle je zásadní a přehlížená otázka. Pořádnější foťák opravdu naplno využijí jen zkušenější fotografové a opravdu neplatí, že čím dražší foťák, tím přece fotky budou vždy lepší
– kolik jsem ochoten investovat? Otázka ceny je, zcela upřímně, zkrátka opravdu zásadní. Kdo má neomezené zdroje, koupí si prostě foťáky z vrcholu pyramidy – tedy Canon R5 nebo Canon R3. Umění je dokázat vydefinovat, co má smysl právě pro konkrétní kapsu.
– jaké objektivy mám, jaké plánuji/potřebuji koupit? Tohle je další zcela zásadní bod – ono totiž na těle nakonec zase tak nesejde, za pár let ho vyměníte. Klíčové jsou objektivy. Jaké máte nyní? Jaké potřebujete koupit? Tušíte dopředu, co dobré objektivy udělají s cenou celého nákupu? Ano, zní to banálně, ale často se setkávám s tím, že právě tohle lidé podceňují… A pak je zle.
Vrcholek pyramidy: Canon R5 a R3
Rada, co si koupit, je vlastně hrozně jednoduchá. Kdo na to má a potřebuje maximální výkony, koupí si Canon R3. Kdo chce menší tělo, koupí si Canon R5 (nebo spíš jeho nástupce, který se možná objeví v roce 2024). Dlouho předpovídaný superstroj všech supestrojů Canon R1 zatím nechme stranou.
Vážně to je takto jednoduché a vlastně to platilo i v minulosti – jedním z nejslavnějších foťáků posledních desítek let je nesporně legendární řada Canon 5D, která – s mírnou nadsázkou řečeno – dávala náročným nadšencům i méně náročným profíkům do ruky to nejlepší, co zrovna bylo, jen v kompaktnějším těle (sám mám doma Canon 5D mark i 5D Mark iii a nenechám na ně dopustit).
Občas potkám někoho, kdo kroutí hlavou nad tím, co lidé pořád řeší. “Ať si koupí R5, a mají po starostech,” praví zámožný fotograf. Jenže tak jednoduché to není – stále platí, že vstup do světa focení s R5 by stálo nejméně 150 000 Kč. A hlavně, viz výše, pro mnohé typy fotografů je to prostě zbytečné. Plus platí, že druhá generace R5 je nejspíš za rohem – o důvod více zatím prozkoumat novinky posledních dvou let.
Canon R100 – opravdu základní model
Klíčové parametry: 24,1 Mpx, APS-C, 6,5 snímků za sekundu
Přibližná cena (tělo): 13 000 Kč (aktuální cena viz Heureka.cz)
Co umí a pro koho je: Canon R100 je opravdu základní model mířící na nenáročné uživatele. V šikovných rukách nabízí velmi slušné výsledky, ale obecně platí, že řada kompromisů je na hraně – při použití kontinuálního ostření zvládne jen 3,5 snímků za vteřinu, nemá výklopný displej ani pokročilejší módy ostření. A je celkově trochu líný. Ne že by bez toho nešlo žít, ale jen o něco dražší model R50 nabízí dramaticky víc, a Canon R100 mi prostě moc smysl nedává.
Podrobněji: Canon R100 – Recenze
Canon R50 – skvělý poměr cena výkon pro začátečníky
Klíčové parametry: 24,2 Mpx, APS-C, až 15 snímků za vteřinu
Přibližná cena (tělo): 16 500 Kč (aktuální cena viz Heureka.cz)
Co umí a pro koho je: Canon R50 je sympatický foťák, protože tak trochu navazuje na slavné řady začátečnických zrcadlovek, které za rozumné peníze nabízely opravdu velmi solidní výkony. Je to stroj malý, skladný a slušně rychlý jak ve focení tak i v ostření. K čemuž tedy ale dodejme, že lépe vybavený Canon R10 stojí skoro stejně, což mu trochu na kráse ubírá. Plus poměrně striktní doporučení: je dobré vyhnout se setu s RF-S 18-45 mm, a raději pořídit výrazně kvalitnější a univerzální Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM.
Podrobněji: Canon R50 – Recenze
Canon R10 – rychlý a skvěle ovladatelný
Klíčové parametry: 24,2 Mpx, APS-C, až 23 snímků za vteřinu
Přibližná cena (tělo): 17 400 Kč (aktuální cena viz Heureka.cz)
Co umí a pro koho je: Canon R10 je, stručně řečeno, “pořádnější” foťák než výše zmíněný Canon R50. Je o něco starší a větší, ale nabízí lepší ovládání, včetně “joysticku” pro ovládání ostřících bodů, což se opravdu hodí dost zásadně, stejně jako i fakt, že umí až 23 snímků za vteřinu. V jeho prospěch mluví i již zmíněný fakt, že stojí jen o málo více než R50… Zkrátka, je to foťák pro trochu ambicióznější použití.
Podrobněji: Canon R10 – Recenze
Canon R7 – 32 Mpx a 30 snímků za vteřinu
Klíčové parametry: 32,5 Mpx, APS-C, až 30 snímků za vteřinu
Přibližná cena (tělo): 30 900 Kč (aktuální cena viz Heureka.cz)
Co umí a pro koho je: Canon R7 je stroj s menším APS-C snímačem, který míří na náročnější uživatele. Svým způsobem navazuje na slavnou zrcadlovku Canon 7D, kterou měli rádi například fotografové divoké přírody. Z řady svých příbuzných vyčnívá vyšším rozlišením snímače (32,5 Mpx) i skvělou rychlostí (30 snímků za vteřinu). Navíc má i IBIS, tedy stabilizaci v těle, zkrátka, pro určitý typ použití je to oblíbená varianta. Cenou za vyšší počet pixelů je relativně nízké maximální ISO (32 000, případně H1, tedy 51 200).
Podrobněji: Canon R7 – Recenze
Canon R8 – nejlevnější full frame široko daleko
Klíčové parametry: 24,2 Mpx, full frame, až 40 snímků za vteřinu
Přibližná cena (tělo): 35 900 Kč (aktuální cena viz Heureka.cz)
Co umí a pro koho je: Canon R8 má jednu zásadní roli: být cenově dostupným full framem. Za opravdu slušnou cenu je díky němu možné vstoupit do světa větších snímačů, které opravdu v šikovných rukách znamenají jinu třídu fotek. “Ořezanost” vůči dražším modelům je pro nenáročné použití snesitelná, byť citelná: především zde chybí ovladač ostřích bodů, baterie moc nevydrží a chybí i IBIS – v tomto smyslu je tedy dál i Canon R7, byť s menším snímačem. Mimochodem, R8 je dle logiky číslování na úrovni pod R7. Na straně druhé je rychlost úctyhodná: až 40 snímků za vteřinu a osobně tento model považuji za vcelku rozumnou variantu, která může dobře sloužit. (Byť připomeňme, viz výše, že nakonec vše bude záležet na objektivech.).
Podrobněji: Canon R8 – Recenze
Canon R6 Mark ii – rychlý, pohotový, vyladěný full frame
Klíčové parametry: 24,2 Mpx, full frame, až 40 snímků za vteřinu
Přibližná cena (tělo): 59 900 Kč (aktuální cena viz Heureka.cz)
Co umí a pro koho je: Canon R6 Mark II už je “pořádný full frame”, který splní očekávání už i hodně náročných uživatelů – ač formálně samozřejmě zůstává o stupínek níže než Canon R5. A míří tedy na ty, kteří přece jen nepotřebují nejvyšší třídy a přesto chtějí co nejméně kompromisů. Osobně bych spíš doporučil řídit se pravidlem “když už, tak už” a počkal na novou generaci R5, na stranu druhou, Canon R6 Mark II je nesporně skvělý foťák s rozumnou cenovkou.
Podrobněji: Canon R6 Mark II – recenze
Shrnutí: Co si tedy pořídit?
Jak už jsem zmínil, pro každého bude fungovat něco trochu jiného. Pokud bych to ale měl shrnout, zde je má rada.
– Canon R50 je velmi rozumnou volbou pro univerzální a skladný rodinný foťák, který nezklame ani náročnější uživatele
– Canon R10 je mírně pokročilejší verzí základního foťáku s pohotovějším ovládáním, vyšší rychlostí, ale zase trochu robustnějším tělem
– Canon R7 má smysl pro náročnější využití, kdy se majitelům může hodit vyšší počet pixelů případně stabilizace v těle
– Canon R8 dá smysl pro ty, kteří chtějí vstoupit do světa full framů a mají jen omezený rozpočet, kompromisy nejsou malé, ale obecně snesitelné
– Canon R6 Mark II už je pokročilý stroj pro náročnější využití, otázkou bude, kam se zařadí po příchodu nástupce Canonu R5
Chci se optat na Canon R10 koupil jsem na podzim loňského roku. Jsem relativně spokojený a viděl jsem určité výhody. Vyměnil jsem jej za Canon 80D a nyní používám stávající převážně Lkové objektivy přes redukci. Nedávno ještě dokoupil RF 18-150. Za sebe si říkám že jsem se možná unáhlil a měl připlatit na R7. Co mě trápí je jen utěsnění. Předchozí 80D utěsněná byla . Ale nedávno jsem se v nějaké cizí recenzi dočetl že i ta R10 utěsněná je ale nějak míň. Tak jak je to doopravdy?
Mám jí hned schovávat pod kabát když začne mrholit? Děkuji za nápovědu.
R10 (stejně jako RP a Bohužel i R8) POSTRÁDÁ JAKOUKOLI Water Resistance běžně označovanou jako Weather Sealing, takže Raději ANO.
..btw, Canon ve Specs všech Kamer – tedy vč. R3(!) – uvádí v bodu PROVOZNÍ PROSTŘEDÍ pouze Nechutně ALIBISTICKY: 0 až 40°C, vlhkost 85% nebo méně… 🙁
…takhle: pár malých kapek jistě snese, jako kde co včetně Papírového Dirkonu z ABC Blahé Paměti :))) – (..samo ideálně, pokud komplet zaláknut bezbarváčem 😉 – btw, na netu stále lze tuto MEGASLAVNOU vystřihovánku DÍRKOVKY stáhnout či rovnou koupit 🙂 – PROBLÉM NASTÁVÁ, SPOJÍ-LI SE DO VĚTŠÍ/CH + ZATEČE/OU-LI…
….to ZALÁKNUTÍ BEZBARVÁČEM JE MOŽNÉ / VHODNÉ / ROZUMNÉ SAMO JEN na Dirkonu 😉
Dobrý den, děkuji za Vaši snahu a pracovitost, pane Rybáři. Nicméně, koncem roku 2023 je stále v prodeji vynikající fotoaparát Canon EOS R6. Za caa. 40 000kč myslím si ,by si zasloužil alespoň zmíňku. Jedna se toťiž o fotoaparát naprosto špičkový, s hledem na cenu. Oproti fotoaparátům s menším snímačem Canon, nabízí možnost volby světelných objektivů. 16mm, 24mm, 35mm, 50mm, 85mm, 135mm. Většina z nich po přepočtu není tak zajímavá. Ty ubohé záklaďáky pro APS-C a nemožnost volby světelného objektivu zatím, a to zdůraňuji (zatím) tento systém dost znevýhodňují. Snad jen nový RF-S 10-18 a Canon RF 28mm F2.8 STM, případně RF 50mm F1.8 STM. Mám 3 letou osobní zkušenost s Canonem EOS RP. Není to vůbec špatný fotoaparát. Solidní snímač, (oproti konkurenci Sony, Nikon je dynamický rozsah slabší) . Ale má několik nedostatků. Např. není možné měnit citlivost ISO horním rolerem. Tím hlavím je výdrž baterie. To je problém bezzrcadlovek obecně. Ale RP se dokáže vybít i po 100 fotkách. Bráno uživatelem zrcadlovek, kdy při reportáži čekám na správný monent. A R8, byť má snímač výrazně lepší, na baterku bude dost podobná.
SHODNÁ ÚVAHA = 100 SOUHLAS :)))
Canony sú fajn sám vlastním okrem iných značiek aj M50 aj RP. Ostré fotky, výborný AF, dobré MENU ale čo my na canonoch vadí je šum.
Fotiek sa to ani netýcka a odšumenie je daleko jednoduchšie ako u videa, ale vo videu ich snímače brutálne šumia. Postprocess je potom veľmi zĺhavý a náročný na čas aj výpočet. Dokonca aj jednopalcový snímač Sony RX100 VI šumí vo videu ďaleko menej ako M50 a dokonca
subjektívne my šumí menej ako full frame RP. Všetci ( Sony, Olympus, Panasonic, Nikon atď…..) šumia menej ako Canon. Tu od času 11.50 min vo videu vidno ako ani Canon R6 MarkII ( čo je inak super stroj ) šumí omoc viac ako Panasonic S5 II.
Jj, Canony ŠUMÍ VÍCE, neb jsou VELMI POZADU za Sony, jenž UMÍ BSI-CMOS již od 2018 = A7III.
První a BOHUŽEL dosud i POSLEDNÍ Canon s BSI-CMOS (+ dokonce Stacked 🙂 ) je R3 (2021), neb i R6II (2022) má stále jen CMOS 🙁
Nasazení Stacked BSI-CMOS eR-Trojce nejen Šumově ROZHODNĚ POMOHLO, ačkoli na Sony TO STÁLE NEMÁ => CHCE TO VÝVOJOVĚ PŘITLAČIT NA PILU ! ..což UŽ se SNAD DĚJE, protože Canon si nedávno PATENTOVAL 3 VRSTVÝ SNÍMAČ 🙂 – viz. kupř. na Digimanie(tečka)cz – dal bych sem přímej link, ale Honzovi to nějak kazí Google skóre či co…
Ostatní ŠUMÍ MÉNĚ, neboť – čest nemnohým výjimkám – INSTALUJÍ Sony BSI-CMOSy 😉
..což ALE bohužel VEDE i k TOMU, že kromě Canonu prakticky NIKDO NEUMÍ POŘÁDNOU BĚLOŠSKOU PLEŤOVKU 🙁 nemluvě o CELKOVÉ NATURÁLNÍ BAREVNOSTI zejména pak ZELENĚ…
…btw, u R3 je VELMI SUTNÉ, že DOSUD pokud vím NEDOSTALA Lens Breathing Correction :/
SMUTNÉ, sakra 😉
HOUBELES až od 2018, Sony jede FF BSI-CMOS již od A7RII tj. 2015 !
..jj, KVĚTÁK mám(e) AŤ už TÍM či ONÍM furt PROŽRANĚJŠÍ 😉
ŠUM a zase ŠUM, ten p. Rychtář zcela opomenul. APS C šumí a to hodně. Mám Sony, přešel jsem na Sony avšak kvůli ŠUMU jsem si pořídil (bazarovou) R8, je to snad fotoaparát s nejniže položeným šumem (a R6 mark II). Má, méně šumí než např. Sony A7S verze první až poslední III s velikými pixely FF a jen 12 mega. Naproti tomu veškeré fotoaparáty Canon s APS C čipem 24 mega šumí stejně jako např. Sony řady plnýát řada R s čipem 61 mega, je třeba si uvědomit, že velikost pixelů je zhruba totožná. Canon R7 má vlastně nejmenší pixely ze všech fotoaparátů (pokud nevezmu v úvahu Fuji). Takže můj závěr je a týká se to hlavně R7, je to použitelné za dostatku světla, při ISO 100, max. ISO 600, jinak jsou fotografie zašumělé.
Canon R má iné objektívy ako boli používané napríklad na Canon 450-500-atď, alebo sú kompatibilné ? Ďakujem za vysvetlenie..
Dobrý den, ano, bohužel – objektivy ze starších zrcadlovek použít nejde. Přesněji řečeno: jde, ale s adaptérem, což ale zcela upřímně nemá u těch levnějších objektivů smysl…JR
Dobrý den, mohl byste v kostce shrnout recenzí na full frame bezzrcadlovku Canom R? O tom jediném nepadlo ani slovo. Dekuji.