Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ patří do střední třídy, vybočuje z ní však snímačem s 200 Mpx. Co od něj čekat při fotografování? Pojďme to prozkoumat v podrobné recenzi.
Proč vznikl tento článek? Protože mě zkrátka stále více zajímá, co se děje z hlediska fotografování ve “střední třídě” mobilů – tedy zhruba v cenové hladině 8-12 000 Kč.
Snažím se pro moji specializovanou rubriku Nejlepší fotomobily pečlivě testovat vlajkové lodi významných značek, abych zkrátka tušil, kam se tento napínavý svět posouvá. Pořádně otestovat levnější modely proto obvykle nestíhám. Vloni mě opravdu mile překvapil Samsung Galaxy A53 5G (recenze zde), a tak jsem se rozhodl, že otestuji podobný model – a to Xiaomi Redmi Note 12 Pro+.
A tak jako vždy se mi pár týdnů “povaloval” v kapse v různých prázdninových destinacích a testoval jsem ho v běžném a poměrně intenzivním nasazení od valašských kopců po soutěsky Slovenského ráje.
Pro jistotu dodejme, že ho neumím porovnat s dalšími modely této kategorie, protože jsem je zkrátka neměl v ruce. Což je však v tomto případě jedno – opravdu zajímavé je, co z hlediska fotografování umí a co od něj čekat.
Řada Xiaomi Redmi Note 12 – cena:
Není v mých silách průběžně sledovat ceny, tedy sem dávám průběžně aktualizovaný přehled přímo z Heuréky a link na Alza.cz (která do Heuréky své ceny obvykle neposílá).
Srovnání cen na Heureka.cz
Ceny na Alza.cz
Mohou partneři ovlivňovat vyznění této tabulky? Rozhodně ne! Dlouhodobě spolupracujeme se srovnávacím portálem Heureka.cz a velkými e-shopy včetně Alza.cz. Od Heureky dostáváme nevelkou provizi za vaši návštěvu, od Alzy případně za nákup. Cena pro vás však samozřejmě vždy zůstává stejná a vždy platí: recenze na Fotoguru jsou a budou zcela nezávislé.
Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ a foťák s 200 Mpx
Přehlédnout hlavní “lákadlo” tohoto modelu se moc nedá – ano, ač patří do střední třídy, nabízí snímač s obrovským rozlišením 200 megapixelů. A jak moc to je opravdu výhoda?
Mobily a foťáky recenzuji skoro deset let a vždy platilo: když se výrobce chlubí mnoha pixely, většinou budou výsledky spíše bídné. Protože více pixelů zejména u foťáků s menšími snímači znamenalo vyšší šum, tedy fotky spíše horší, ne lepší.
Podobně to bylo i u mobilů – ale v poslední době se to přece jen mění. U mobilů jsou snímače s vyšším rozlišením obvykle cestou k slušnějším výkonům v některých speciálnějších situacích: zejména při zoomování.
Mobily dokáží nabídnout výrazně slušnější výsledky při přibližování – a přesně tak to funguje i tady. Samozřejmě, zázraky se v této kategorii čekat nedají, ale podstatné je, že těch 200 mpx není jen a pouze reklamní trik.
Není to sice něco, co by bylo klíčové při běžném rodinném a cestovatelském focení, ale kdo chce, může díky tomuto snímači přece jen z mobilu vytáhnout zajímavější výsledky: ať už při zmíněném přibližování, anebo i v případě, že si bude hrát přímo s focením do 200 Mpx – z výsledné fotky je zkrátka možné vytáhnout mnohem více detailů, což se může hodit v různých situacích.
A fotka nevypadá při běžném prohlížení tak nějak vyumělkovaně, což se dělo dříve – systém měl prostě problém se zobrazením tolika pixelů. To už nyní neplatí.
Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ – fotoaparát
Abychom se v tom neztratili, pojďme si nyní foťák tohoto mobilu podrobněji rozebrat. Objektivy/snímače jsou zde tři, byť opravdu zásadní je jen ten hlavní.
Hlavní širokoúhlý fotoaparát: 200 Mpx, 24mm, f/1.7, velikosti snímače 1/1.4″
Ultraširokoúhlý fotoaparát: 8 Mpx, 16mm, f/2.2, velikost snímače 1/4″
Makro fotoaparát: 2 Mpx, 24mm, f/2.4
Z tohoto rychlého přehledu vyplývá to podstatné: klíčovým nástrojem tohoto mobilu je hlavní snímač s 200 Mpx – přičemž výsledné fotky samozřejmě v běžném provozu tolik pixelů nemají a fotky budou mít zhruba 12 Mpx (4080 x 3060 px). Kdo chce, může samozřejmě pustit i režim HD, v němž jde fotit do 50 Mpx i velikosti zcela největší, tedy 200 Mpx – fotka má pak rozměr 16300 x 12240 px (ukázková fotka kočky je ke stažení zde).
Role dalších dvou objektivů je spíše doplňková, 8 Mpx u ultraširokoúhlého je stále ještě v kategorii použitelných parametrů, ale 2 Mpx u makra je už spíše “na hraní”, přesněji řečeno, striktně na prohlížení na mobilu, při tisku už by kvalita šla opravdu hodně dolů – na druhou stranu, jak můžete zahlédnout z ukázkových fotek, katastrofa to není.
Co dále je dobré vědět o fotoaparátu? Nabízí samozřejmě obvyklou podobu foťáku, v němž je možné přepínat mezi různými režimy – je tu samozřejmě portrét, noční focení i sekce PRO, kde je možné nastavovat i hodně sofistikované parametry. U videa je možné natáčet až do 4K s 30 snímky za vteřinu.
Jak fotí Xiaomi Redmi Note 12 Pro+
Jak Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ fotí? To asi nejlépe zahlédnete z ukázkových fotek zde na stránce – jde o fotky zcela bez úprav, tedy v podobně, jak jsem je stáhl přímo z mobilu (jsou pouze zmenšené pro web).
A jaký jsem měl tedy celkový dojem z pár týdnů testování? Že nabízí přesně to, co bychom čekali od této kategorie mobilu: velmi slušné výkony, které nenáročné uživatele nezklamou a a dají jim možnost pořizovat solidní fotky v bezpočtu situací každodenního focení.
Testoval jsem tento mobil pár týdnů poté, co jsem si poměrně dlouho hrát s dvěma modely z naprosté špičky světa Androidů, tedy Samsungem S23 Ultra (recenze zde), který má též 200 Mpx snímač, i Xiaomi 13 Pro (recenze zde), který disponuje poměrně velkým jednopalcovým snímačem. Přiznávám, tyhle mobily nabízejí zcela jiný svět a jinou úroveň kvality – to je prostě potřeba říct si zcela na rovinu. Ale za zhruba trojnásobnou cenu – a srovnávat je tedy nemá smysl.
A ač prostě logicky platí, že z vyšších modelů zkrátka dostaneme jinou úroveň kvality, nic to nemění na tom podstatném: i z tohoto mobilu je při troše snahy možné dostat velmi slušné výsledky.
Co se mi líbilo:
- velmi dobré výsledky v dobrých světelných podmínkách: jak už to bývá, když je hezké a intenzivní světlo, fotky se prostě budou dařit, a to tady nesporně funguje. Ranním sluncem zalité město s pár barevnými prvky vás zkrátka nezklame
- vyladěný portrétní mód: portrétní mód je jednou z věcí, která zde funguje velmi slušně – ano, rozmazávání pozadí je samozřejmě softwarové, ale na rozdíl od dob dřívější už lidé nevypadají jako počítačem upravené porcelánové panenky
- mile mě překvapil i noční režim, který bývá u levnějších modelů trochu kamenem úrazu – tady jsou výsledky velmi slušné
- fotky s 200 Mpx dávají smysl: jak už jsem zmínil, je možné fotit do 50 i 200 Mpx. Při běžném focení to smysl nemá, ale v některých situacích to rozhodně špatný nápad není, detailů se dá z fotky vylovit poměrně hodně
Na co pozor:
- celkové zpracování obrazu někdy trochu pokulhává: jak už jsem zmínil, pokud byste výstup srovnali třeba s trojnásobně drahým bratrancem Xiaomi 13 Pro, výsledky budou opravdu “někde jinde”, v mnoha situacích prostě výsledný obrázek není tak působivý, ale to je prostě součást hry
- AI úpravy to občas přeženou: mobil dokáže analyzovat scénu a poznat, že v záběru je třeba zeleň. A pokud mu to dovolíme, fotku trochu vylepší. Občas to poměrně hodně pomůže (barvy jsou živější), ale v některých situacích to právě u úprav v zeleni mobil trochu přežene. Tedy je dobré/nutné experimentovat a trochu vše hlídat.
- od přibližování není možné čekat zázraky: mobil nabízí v základním nastavení možnost dvojnásobného přiblížení, ale pokud majitel opravdu chce, lze přiblížit až desetinásobně.Kvalita jde dolu poměrně rychle a je prostě dobré vědět, že to dvojnásobné je už digitální, tento mobil nemá “přibližovací” objektiv. Byť, samozřejmě, s detaily pomáhá i velké rozlišení snímače.
- makro fotky jsou opravdu na hraně: od snímače s rozlišením 2 Mpx opravdu není možné čekat zázraky, a makro fotky jsou prostě na hraní, případně na nenáročné použití na sociálních sítích
Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ – shrnutí ve dvou větách
Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ nabízí velmi slušné obrazové výkony adekvátní své třídě – méně náročné uživatele nezklame, protože dokáže pořídit slušné fotografie v řadě běžných situací. Solidní výsledky je možné čekat i u portrétního módu, nočního focení i práce s 200 Mpx snímky, byť vždy bude platit, že střední třída je střední třída – a vlajkové lodi svými výkony plují opravdu výše.
Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ – cena
Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.
A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ na Alza.cz
Další fotografie z testu
Shrnutí recenze:
Xiaomi Redmi Note 12 Pro+
Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ nabízí velmi slušné obrazové výkony adekvátní své třídě – méně náročné uživatele nezklame, protože dokáže pořídit slušné fotografie v řadě běžných situací. Solidní výsledky je možné čekat i u portrétního módu, nočního focení i práce s 200 Mpx snímky, byť vždy bude platit, že střední třída je střední třída – a vlajkové lodi svými výkony plují opravdu výše.
7.5
Pros
- solidní výkony pro nenáročné použití
- dobrý portrétní i noční režim
- zajímavé výsledky při focení do 200 Mpx
Cons
- zpracování obrazu někdy trochu tápe
- od zoomu není možné čekat zázraky
- AI úpravy občas trochu přehánějí
Zdravim, dany model mam uz nejakou dobu a uprimne je to zavadejici reklama. 200mpx to v zadnem pripade neni, pouze digi prepocet pixelu, ponevadz mam zrcadlovku 20mpx a kvalita detailu na zrcadle je bych rekl o mnoho lepsi a bodu mene nez na redmi note 12 pro 200mpx (12k x16k) a verte, ze jsem zkousel ruzne varianty na mobilu i tech slavnych 50mpx. Opravdu se zamerte na stromy listi, vetve, peri kaceny ci labute a muzete zkouset i slavne hdr a bohuzel mi pripadalo jako znasilneny 16mpx chip. A k HDR jina znacka kompaktu stara 10 let udelala scenu proti slunci zelene listi a vykreslene mraky a to mel 5mpx chip… Tu u Note pro 12 snaha je, ale chybi mu hodne do kompaktu. Takze co je zac tato reklama? Tahak na prodej? Vedet to, tak koupim obyc 48mpx za levnejsi peniz, ale at fotka je skutecna pixel na pixel plnych detailu bez rozplzlych barev. A o zkousel jsem i bez UI i bez hdr i s hdr i na iso 200 ci na auto proti slunci i v slunci v zadech ci boku, odrazy aj.jak by byli nejlepsi fotky… Za me radeji jit s rozlisenim dolu nez mega plachty bez detailu.
Pred koupi doporucuji vyzkouset si vse a podivat se na detaily a zvazit zda si jej koupite… Je to o kazdem ja toho lituji.
Škoda, že není recenze na této úrovni také na POCO F5 Pro. Ono jde vlastně taky o telefon Redmi. Vaše recenze jsou kvalitní a fajn. Děkuji
Prijal by som návod a popis mobilu, ale pre klasické čítanie, nie cez lupu. Ďakujem.