NVIDIA a video: vyšší výkony a nová kouzla umělé inteligence

Co nového přináší do světa tvůrců videoobsahu kombinace vyšších výkonů hardwaru a nových generací softwaru s umělou inteligencí? Pojďme to trochu prozkoumat.

Před pár týdny jsem sepsal přehled toho, co nového přinášejí nové technologie do úprav fotek – a to přes příběh firmy NVIDIA, jejíž grafické karty a procesory se staly jedním ze symbolů této revoluce. Viz článek NVIDIA dobývá svět svět AI i špičkových úprav fotek.

A možná zopakujme, proč to je opravdu zajímavé: dá se to celé shrnout jednou jedinou větou britské BBC: “Hardware této firmy pohání většinu aplikací AI, a podle jednoho odhadu ovládá až 95 procent trhu pro strojové učení”.

NVIDIA ilustrace
Takto si tohle téma představuje „umělá inteligence“, konkrétně Midjourney. Zobrazená technika samozřejmě neodpovídá realitě. Zdroj: Midjourney.

Zkrátka, je to opravdu napínavé sledovat – a tentokrát jsem se rozhodl prozkoumat kapitolu střihu videa. Přiznávám, jako uživatel Macu používám nástroje Applu, konkrétně software Final Cut Pro – viz můj kanál na YouTube. Občas si ale hraji i s DaVinci Resolve, zkrátka, zajímá mě, co vše už je možné – a co bude v blízké budoucnosti ještě snazší. A to právě díky kombinaci vyšších hardwarových výkonů a nových kouzel umělé inteligence.

Pojďme se nyní podívat na klíčové funkce, které dostávají díky novým technologiím lepší funkčnost a snazší využití, a to podle klíčových programů.

Adobe Premiere Pro: Auto Reframe a Unsharp mask

Pochopitelně, pro mnoho uživatelů je hlavní výhodou onen “prostý” fakt, že vše bude rychlejší – a editování videa bude příjemnější a efektivnější, včetně například zrychlení závěrečného exportu videa (to by se dle oficiálních specifikací mělo zrychlit až pětkrát).

Podobně jako u fotografování však i zde platí, že některé dílčí funkce prostě budou fungovat mnohem lépe.

Auto Reframe (Automatický poměr snímků)

Tahle funkce, která nyní dostává novou dynamiku, rychlost a díky “umělé inteligenci” i přesnost, nabízí jednoduchou, ale opravdu hodně šikovnou funkci. Noční můrou tvůrců videa jsou dílčí exporty pro různé sociální sítě, tedy exporty v různých poměrech stran. V tradičním procesu natáčení je prakticky nemožné uhlídat, aby při výrazném ořezu v záběru zůstalo to hlavní. A to nyní nabízejí zautomatizované algoritmy – při střihu se nyní pak dá nastavit, jak se výsledný klip bude chovat.

Auto Reframe
Auto Reframe umožňuje připravit export videa v různých formátech – aby například ve videu na výšku nezmizelo to podstatné. Zdroj: NVIDIA

Nejlépe to je vidět na oficiální ilustraci: Adobe Premiere Pro prostě dokáže podle zvoleného poměru stran automaticky pohlídat, aby to podstatné ze záběru bylo vidět i při ořezu – a nebyla tam například prázdná krajina, ale snowboardistka, které na původním širokoúhlém záběru zkrátka zajela příliš ke kraji.

Unsharp mask (Maska rozostření)

Unsharp mask je pojem, který patří i do světa úprav fotografií a fotografům je tedy dobře znám, protože odpradávna patří ke klíčovým postupům pro zostření fotek. (Ano, název může být na první pohled trochu podivný – to “rozostření” souvisí s podstatou procesu, kdy se opravdu používala rozostřená maska toho, co jsme chtěli nakonec mít ostřejší – a to dokonce v dobách temných komor).

Stejně to funguje i při střihu a úpravách videa, kdy je důležité mít nástroj pro zostření částí videa. Anebo prostě možnost zachránit sekvence, které jsme natočili špatně – podobně jako u focení se tímto postupem (dnes už samozřejmě zcela automatickým) dají dělat velké věci.

DaVinci Resolve – celkové zrychlení a vylepšení funkcí

DaVinci Resolve je asi zbytečné přestavovat, je dnes jednou z hlavních možností pro ty, kteří chtějí stříhat videa na opravdu vysoké úrovni. (Taktéž s ním občas pracuji, byť jak už jsem zmínil, se svým Macem jsem nakonec zakotvil u applovského řešení Final Cut Pro).

I zde platí to podstatné, že některé funkcionality mají “nový život”, celkově se vše zrychluje, a to i díky hardwarovému enkodéru a dekodéru. Mezi dalšími zásadními funkcemi, kde uživatelé budou cítit rozdíl, výrobce zmiňuje barevné korekce, úpravu videí a barevné škály akcelerované grafickou kartou.

AI Rotoscoping

Jde o schopnost něco vybrat v záběru, upravit to a nechat “fungovat” napříč celým záběrem (jako například sluchátka, která má DJ na hlavě). V dobách ne zase tak dávných bylo tohle třeba dělat manuálně políčko za políčkem (Manual Rotoscoping), nyní je možné toho dosáhnout v podstatě reálném čase, a to i díky funkci zvané Object Select Mask. Jak uvádí NVIDIA, s novými grafickým procesory řady GeForce RTX 40 je vše o zhruba 70 % rychlejší než o generaci dříve.

AI Rotoscoping
AI Rotoscoping umožňuje automatizovaně vkládat upravené části záběrů, zde například sluchátka. Zdroj: NVIDIA

Surface Tracking

Pod tímto názvem se skrývá možnost vybrat určitou pohyblivou plochu v záběru a upravovat ji (například vložení obrazce na záda muzikanta).

Nvidia a video
Surface Tracking dokáže „sledovat“ v záběru vybranou plochu a například do ní něco vložit. Ilustrace: NVIDIA

Depth Map Generation

Software umí i další šikovnou věc – má schopnost vybrat dynamicky se měnící plochu v záběru, jako například jeviště, což se hodí pro další úpravy.

Depth Map Generation
Depth Map Generation vytváří prostorovou „mapu“ v záběru, zde dokáže například vybrat prostor s diváky. Zdroj: NVIDIA

Navíc dle oficiálních specifikací v mnoha případech prostě již nebude nutné pracovat s generováním proxy záběrů, nové systémy DaVinci Resolve a Adobe Premiere Pro zvládnou práci s “hrubým” materiálem ve vysokém rozlišení. (Což, přiznávám, by se mi na mém mírně starším MacBooku Pro dost hodilo).

Video: Funkce v DaVinci Resolve (zdroj: NVIDIA)

Vegas Pro – vylepšení funkcí AI

Vegas Pro sice patří mezi méně používané nástroje, ale NVIDIA ho uvádí jako zajímavý příklad prudkého vylepšení funkcí: uvádí, že poslední update Vegas 20 vylepšil “výkonnost” procesů o více než 200 %. A to v takových oblastech jako je například kolorování záběrů, upscaling atp.

Je to příklad poměrně důležitý – podobně jako u úprav fotografií i v editování videa platí, že jsou samozřejmě důležité nové funkce, ale často je stejně zásadní i “prosté” zrychlení těch starších. Protože prostě najednou dávají větší smysl…

Klíčové funkce podle programů – přehled

Pro pořádek zde ještě shrnuji přehled funkcí podle jednotlivých nástrojů, jak je má na webu (viz zde) NVIDIA.

Adobe Premiere Pro

  • Kódování akcelerované grafickou kartou (NVENC) umožňuje zrychlení exportu videí (až 5x).
  • Dekódování akcelerované grafickou kartou (NVDEC) umožňuje plynulé přehrávání a čištění videí s vysokým rozlišením a multistreamových videí.
  • Efekty akcelerované grafickou kartou a funkce umělé inteligence, jako jsou funkce Auto
  • Reframe (Automatický poměr snímků) a Unsharp Mask (Maska rozostření) pro rychlejší úpravy videí v reálném čase.

DaVinciResolve

  • Barevné korekce, úprava videí a barevné škály akcelerované grafickou kartou.
  • Hardwarový encoder a decoder zrychluje transkódování videí.
  • Funkce umělé inteligence akcelerované RTX, včetně rozpoznávání obličeje pro automatické označování snímků a sledování efektů
  • SpeedWarp pro plynulé zpomalení videa a bezproblémové super rozlišení videa.

Vegas Pro

  • Rychlejší efekty videa díky akceleraci GPU.
  • Rychlejší kódování s encoderem NVIDIA (NVENC).

AdobeAfter Effects

  • Klíčové efekty akcelerované grafickou kartou pro rychlejší renderování pomocí technologie NVIDIA CUDA.

Cyberlink Powerdirector

  • Odstranění zrnění ve videu umělou inteligencí akcelerované RTX odstraňuje zrnitost ze špatně osvětleného videa pomocí umělé inteligence.
  • Kódování akcelerované grafickou kartou (NVENC) umožňuje zrychlení exportu videí.
  • Dekódování akcelerované grafickou kartou (NVDEC) umožňuje plynulé přehrávání a čištění videí s vysokým rozlišením a multistreamových videí.

Notch

  • Funkce Face and Landmark Tracking and Face Mesh (Sledování obličeje a rysů a 3D model obličeje) je založena na umělé inteligenci, akcelerovaná RTX a poháněna knihovnou NVIDIA Maxine, která umožňuje sledování pohybu pomocí běžné webkamery.
  • Funkce umělé inteligence Odstranění pozadí videa akcelerovaná RTX umožňuje odstranit pozadí bez nutnosti klíčování zelené barvy.
  • Kódování akcelerované grafickou kartou (NVENC) umožňuje zrychlení exportu videí.

Redcine-X Pro

  • Dekódování, debayerizace a korekce primárních barev videí RED RAW akcelerované grafickou kartou umožňují přehrávání a úpravu videí v rozlišení až 8K v reálném čase bez nutnosti transkódování nebo vytváření zástupných souborů v nižší kvalitě.

Topaz Labs Video Enhance AI

  • Zvětšování videí umělou inteligencí akcelerované RTX při zachování vysoké věrnosti detailů a vysoké časové stability.

Patří budoucnost formátu AV1?

Tušíte, co je ve fotografování formát AVIF? Dost možné ne, ale není špatné tenhle formát hodně dobře sledovat – podle některých expertů je pravděpodobné, že v budoucnu bude zcela klíčový. A když někdo vyfotí svoji kočku, místo kocka.jpg nebo kocka.heic (u iPhonů), to bude prostě kocka.avif (nebo s nějakou podobnou příponou).

Střih videa
Střih videa podobně jako úpravy fotek čekají další velké revoluce. Zdroj ilustrace: Midjourney.com

A stejně tak se může stát, že ve videu bude budoucnost patřit formátu AV1 (zmíněný AVIF používá stejný typ komprese).

Proč to je tak zásadní? Protože jde o nové typy formátů, které jsou otevřené, tedy nikdo za ně na rozdíl od formátů tradičních (H.264 – AVC a H.265 – HEVC) nechce licenční poplatky – což je pro firmy z oboru poměrně nemalý problém (krom toho, že často jde o formáty zastaralé).

NVIDIA patří mezi zakladatele tzv. Alliance for Open Media, která formát AV1 vyvinula a patří nyní k jeho propagátorům. Nejnovější updaty nyní podporují i streamování v tomto formátu a podle stránek webu je logika použití zcela jasná: kvalita je vyšší a datový tok menší. AV1 například umožňuje streamování v 4K a 60 fps v rámci 10 Mbps uploadu, což by pro starší H.264 byl problém (tam by bylo třeba 20 megabitů za vteřinu)… Zkrátka, opravdu to může být změna dramatická. A to i v kombinaci s osmou generací NVENC (Nvidia Encoder), s nímž přišla právě řada GeForce RTX 40.

Střih videa
Hardwarový pokrok v představách „umělé inteligence“. Zdroj: Midjourney.

Nová generace laptopů GeForce RTX 4070, 4060 a 4050

Jak už jsem zmínil, NVIDIA je symbolem špičkových komponentů, přičemž poslední generací jsou laptopy řady 40, tedy GeForce RTX 4070, 4060 a 4050. Podle oficiálních specifikací nabízejí přesně to, co využijí špičkoví tvůrci obsahu.

V celkovém součtu tyto nové generace laptopů nabízejí až o téměř 40 % vyšší výkony než generace předešlé. Což samozřejmě neplatí jen pro video, ale i pro náročnější úpravy fotografií. A stále platí, viz výše, ty opravdu velké věci nás teprve čekají v příštích měsících a letech.

Pro zajímavost a srovnání, zde je například nabídka notebooků s certifikací NVIDIA Studio na Smarty.cz.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*