NVIDIA dobývá svět svět AI i špičkových úprav fotek

Umělá inteligence se postupně valí světem fotografování a s ní i příběh firmy NVIDIA, která je jedním ze symbolů této mohutné vlny… Proč je to celé zajímavé sledovat? Protože nejspíš opravdu stojíme před revoluční změnou v tom, co vlastně bude znamenat upravovat fotky.

NVIDIA jako motor strojového učení po celém světě

Americká technologická firma NVIDIA se před pár týdny dostala do popředí zpráv světových médií: její akcie zažily strmý vzestup a jejich tržní hodnota koncem května překročila miliardu dolarů – tedy snovou hranici největších technologických obrů.

Proč právě nyní? Protože NVIDIA obecně symbolizuje vývoj a výrobu špičkových grafických procesorů a grafických karet, které nyní pohánějí výraznou část světa umělé inteligence a strojového učení. Jak před pár týdny konstatoval web BBC, “hardware této firmy pohání většinu aplikací AI, a podle jednoho odhadu ovládá až 95 procent trhu pro strojové učení”.

NVIDIA a fotografování
Pro fotografování a zejména úpravu fotek přinesou nové generace procesorů a síla AI revoluci v tom, co od úprav čekat. Takto si to celé představuje nástroj Midjourney, který též nejspíš pohánějí procesory NVIDIA.

Jinými slovy, NVIDIA je prostě dodavatelem hardwaru pro bezmála vše, co nyní produkuje výstupy umělé inteligence. “ChatGPT, chatbot, které celou revoluci AI rozpoutal, byl trénován právě na 10 000 grafických procesorech NVIDIA spojených v superpočítači Microsoftu,” shrnuje BBC to, proč patří špičková technologie této firmy k motorům celé stávající revoluce.

Pokud si nyní trochu zmateně říkáte, že vám až doposud tohle jméno unikalo, důvod je prostý: jde – jak ostatně ilustruje i citát BBC – o výrobce komponent, což je možné přehlédnout. Ale mnoho let jsou procesory i grafické karty NVIDIA zcela zásadní pro špičkové počítače firem jako Dell, HP, Lenovo, Acer.

Stejně tak tahle firma odpradávna symbolizuje snové kombinace pro specializované použití, například pro špičkové herní počítače, střih videa a – samozřejmě – i úpravu fotek.

Jak AI zamíchá světem focení

Jak jste si možná všimli, ilustrace k tomuto článku jsem si nechal namalovat v Midjourney, tedy oblíbené AI hračce. A bylo by asi opravdu zbytečné znovu opakovat, že pro cokoliv grafického a fotografického budou dopady celé této proměny naprosto zásadní.

A v čem budou? To opravdu ukáže až budoucnost – máme za sebou jen pár měsíců, tedy velmi krátký start. Ty opravdu hluboké změny se ukáží až po letech.

NVIDIA a Lightroom
Ukázka vylepšení procesů výběru u Lightroomu – díky výpočetní síle a AI je nyní vše možné urychlit a například zpřesnit výběry i složitých oblastí včetně vlasů. Zdroj: video NVIDIA, viz též níže

Jisté jsou tři věci:

1. Revoluce: Zpracování obrazu – AI otevírá zcela nové možnosti pro to, co se stane od okamžiku pořízení záznamu (ve foťáku a mobilu) až po použití fotky – abych vás nepopletl, už nyní se zejména u mobilů po zmáčknutí spouště v reálném čase děje mírně neuvěřitelné množství operací, úprav a vylepšení. Běžný uživatel o nich neví, ale právě tohle je jedním z pilířů “mobilní revoluce”.

2. Úpravy fotek v obecné rovině – zatím si všichni hrajeme s “prompty” a učíme se ovládací fráze pro generování fotek, ale – upřímně – stále to je hraní. Ale velmi rychle nejspíš bude možné “stroji” říct, ať vymění pozadí, vyretušuje obličej nebo prostě fotku “nějak vylepší”. To bude opravdu konec mnoha postupů, jak je známe nyní. A začátek něčeho nového.

3. Úpravy fotek v technologické rovině – obrovská síla procesorů. Tohle vše je samozřejmě úzce spojené s oním klíčovým motorem: výpočetní sílou grafických procesorů, které nejen pohání celý ten kolotoč AI, ale otevírají zcela nové úrovně toho, co lze v oblasti úprav fotek provádět.

Což je možná jedním z klíčových bodů tohoto článku: právě díky technologických firmám jako je NVIDIA je – a teprve bude – možné posunout pojem “úprava fotek” do zcela nových dimenzí.

Video: AI Masking Tool (zdroj: NVIDIA)

Programy na úpravu fotek se chystají na revoluci

Co přesně čekat? To je jedno z velkých témat bezpočtu vášnivých debat fotografů. Jisté je, že nikdo z velkých hráčů v oblasti úprav fotek nechce zůstat pozadu a v příštích měsících se svět fotografování chystá na mnoho napínavých novinek.

Přičemž platí, že ne nutně to musí být příchod zcela nových postupů – ta revoluce dle mého nejprve nastane především v prudkém zdokonalení “starých dobrých” částí procesu editace. Tedy zejména ve výběrech různých objektů, v odstraňování pozadí, doplňování chybějících částí fotky, retuší a různých automatizací toho, co bylo ještě nedávno nesmírně časově i technicky náročné.

Samozřejmě, mnohé z toho funguje již nyní ve stávajících programech, ale osobně doporučuji ještě vydržet a dál si spíš hrát, ty velké věci určené k opravdové práci teprve přijdou.

Hezky to je, mimochodem, vidět i ve videu v oficiálním kanálu NVIDIA. Například výběr vlasů a hlavy u portrétů prostě bude možné provádět mnohem přesněji a mnohem věrohodněji než kdykoliv v minulosti.

Pro laika to může znít vlastně nudně – ale kdo to zkusil, dobře ví, že právě tohle bývá kámen úrazu – a těší se, že si někdy na podzim stáhne nové verze Photoshopu a Lightroomu a “budou se dít velké věci”.

NVIDIA a fotografování
Nové generace grafických procesorů umožní například u Photoshopu až trojnásobné zrychlení procesů. Zdroj: NVIDIA

Přehled – co čekat u konkrétních programů díky nástrojům NVIDIA

A co konkrétního je možné čekat? Zde je přehled z webu NVIDIA.

Lightroom
– Zpracování fotek akcelerované grafickou kartou pro výrazně plynulejší úpravy, obzvlášť v případě monitorů s rozlišení 4K a vyšším
– Funkce umělé inteligence „Vylepšování detailů“ akcelerovaná RTX upravuje barevné detaily fotek ve formátu RAW a ve vysokém rozlišení.

Photoshop
– Neural Filters“ akcelerované RTX umožňují složité úpravy díky síle umělé inteligence (například filtr „Photo Restoration“ – Obnova fotografie). Filtr Smart Portrait (Chytrý portrét).
– Funkce „Super Resolution“ (Super rozlišení) akcelerovaná pomocí RTX používá umělou inteligenci k vylepšení rozlišení obrazu s vyšší kvalitou oproti tradičním metodám.
– Více než 30 funkcí akcelerovaných grafickou kartou, např. galerie nástroje Rozostření, výběr objektu, chytré zaostření nebo pokřivení perspektivy, umožňuje fotografům a umělcům plynule a rychle upravovat fotografie.

DxO PhotoLab
– Modely DEEPPrime akcelerované RTX zajišťují rychlé snížení šumu na obrázcích při zachování velmi věrných detailů.

Topaz Labs
– Funkce umělé inteligence akcelerované RTX zajišťují rychlé snížení šumu, zvětšení obrázků a doostření obrázků při zachování velmi věrných detailů.

NVIDIA a úprava fotek
Ještě jedna ilustrace vytvořená nástrojem Midjourney – fotograf a nová zbraň: výkonný procesor.

Co to je NVIDIA Studio

Abychom se v tom všem neztratili, jen pro jistotu vysvětlení některých pojmů.

Pojem Nvidia Studio (viz hlavní stránka) vás zpočátku může trochu zmást – nejde totiž o konkrétní software nebo hardware, ale zkrátka o pojem, jímž firma dává najevo, že v konkrétním počítači jsou opravdu dokonale vyladěné softwarové a hardwarové komponenty. Zkrátka: kdo si koupí stroj zahrnutý pod tuto “známku”, má zaručený maximální výkon a “spolupráci” zvolených částí.

NVIDIA Studio je tedy platforma tvořená: 1. certifikovaným hardwarem (určeným pro kreativní práci), 2. speciálními ovladači (pro stabilitu) a 3. softwarem (akcelerace specifických funkcí ve více kreativních programech atd.).

NVIDIA Studio
NVIDIA Studio na oficiální grafice – odlehčený obrázek má ilustrovat to podstatné: že jde o kombinaci několika součástí, které zvládnou i velmi komplexní úkoly. Zdroj: Nvidia.com

Nová generace laptopů GeForce RTX 4070, 4060 a 4050

Jak už jsem zmínil, NVIDIA je symbolem špičkových komponentů, přičemž poslední generací jsou laptopy řady 40, tedy GeForce RTX 4070, 4060 a 4050. Podle oficiálních specifikací nabízejí přesně to, co využijí špičkoví tvůrci obsahu.

V úpravách videa například výrazně usnadňují jinak nesmírně náročné procesy editování raw video záznamů v 6K nebo náročných procesů 3D modelování a animací například v DaVinci Resolve.

V celkovém součtu tyto nové generace laptopů nabízejí až o téměř 40 % vyšší výkony než generace předešlé. Což samozřejmě neplatí jen pro video, ale i pro náročnější úpravy fotografií. A stále platí, viz výše, ty opravdu velké věci nás teprve čekají v příštích měsících a letech.

Pro zajímavost a srovnání, zde je například nabídka notebooků s certifikací NVIDIA Studio na Smarty.cz.

3 komentářů

  1. Konec ryzí fotografie, počátek éry výroby obrázků na míru …

  2. Ai generovaný text?

    • Jirka z Brna

      Doufám, že ne – jinak by mě to nestálo za přečtení! Umělá inteligence je určitě dobrá věc, ale všeho moc škodí. O některé věci plně generované umělou inteligencí si myslím že nebude moc zájem, ale v určitých oblastech, průřezem všemi obory, může myslím pomoci k lepším výsledkům práce.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*