Canon PowerShot V10 – kapesní rozměry, jednopalcový snímač (recenze + video)

Canon PowerShot V10 je kapesní kamera s velkým jednopalcovým snímačem a opravdu širokoúhlým pevným objektivem. Co umí? A pro koho vlastně je? Pojďme to prozkoumat v rychlém testu.

Tohle je trochu netypický článek – na tomto webu obvykle zkoumám pořádné foťáky případně vlajkové lodi mobilů. Canon PowerShot V10 spadá do zcela jiné kategorie – je to víceúčelová kamera (která tedy samozřejmě umí i fotit). A míří spíše na uživatele mobilů, které chce nalákat na kvalitní video a zajímavé možnosti dálkového ovládání přes šikovnou aplikaci.

Jak všude ochotně přiznávám, natáčení videa není moc můj obor. Ano, točím vlastně neustále, ale buď používám iPhone v kombinaci s full frame zrcadlovkou (nebo APS-C bezzrcadlovkou), anebo se kamerám zcela vyhnu používáním snímání obrazovky. A Canon V10 tedy neumím zařadit do kontextu a odpovědět na podstatnou otázku: jak si vede ve srovnání s konkurencí. Tuhle úvahu už nechám na čtenářích.

Canon PowerShot V10 - recenze
Canon PowerShot V10 – zde včetně ochranného plastového krytu… Rychlofotka mobilem.

Ale i tak platí, že bylo hodně zajímavé ji vyzkoušet – přičemž to není první netypická kamera od Canonu: vloni jsem testoval Canon PowerShot PX (recenze zde), taktéž tak trochu hračku ovládanou hlasem.

Důležité upozornění: V testu jsem si hrál s tzv. předprodukčním vzorkem, tedy verzí kamery, která se v některých drobnostech ve firmwaru může lišit od finální verze. Obvykle jde o rozdíly nulové až zanedbatelné, ale je dobré na to upozornit.

Canon PowerShot V10 – klíčové vlastnosti

Co je tedy dobré o Canonu V10 vědět:

Jednopalcový snímač s rozlišením 20 Mpx: tohle je samozřejmě to asi vůbec nejdůležitější. Tzv. jednopalcový snímač je z definice výrazně větší než u mobilů (až na výjimky jako Xiaomi 13 Pro) a obecně má tedy potenciál nabídnout viditelně vyšší kvalitu záznamu. Právě velikost snímače je opravdu tím, co má cenu u foťáků, mobilů i kamer zkoumat. U foťáků hraje klíčovou roli u tzv. profesionálních kompaktů á la slavná řady Sony RX100. Výsledky toho, jak kvalitní 4K výstup tento snímač nabízí, nejlépe zahlédnete ve videu.

Canon V10
Síla jednopalcového snímače je hodně cítit i na fotkách z Canonu V10 – jsou opravdu působivé. Ale je třeba říct, že focení je opravdu jen doplněk a nastavovat pro focení nejde skoro nic. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Pevný ultraširokoúhlý objektiv: kamera je vybavena objektivem s ohniskovou vzdáleností 18 mm při fotografování a 19 mm při natáčení videa (po přepočtu), to vše při světelnosti 2.8. Což je logicky další významný definiční prvek a to ve dvou dimenzích: tou první je, že pevný objektiv obvykle obecně znamená kvalitnější kresbu a tedy lepší fotky. Dimenzí druhou, kterou Canon rád zmiňuje v oficiálních materiálech, je prostý fakt, že jde o objektiv mimořádně širokoúhlý. Tedy se zkrátka do něj opravdu vleze hodně. Což se hodí při různých akčních záběrech a také, ano, při selfies… Nejsem tedy na ně odborník, ale mým dcerám se toto široké pole líbilo hodně.

Canon V10
Ultraširokoúhlý záběr se hodí i pro podobné scény. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Opravdu malé rozměry: čekal jsem, že to bude malá hračka, ale její reálná velikost mě i tak překvapila. Canon V10 je opravdu malý a vleze se pohodlně do jakékoliv kapsy. Rozměry jsou 63,4 × 90,0 × 34,3 mm, váha jen 211 g. Kamera se bude, pokud tomu dobře rozumím, prodávat včetně krytu/chrániče/držáku firmy SmallRig (viz fotky i video). Kryt jednak poskytuje určitou mechanickou ochranu, druhak dává možnost ještě snadnějšího připevnění například na stativy. Rozměry pak budou trochu větší, ale i tak stále malé.

Canon V10 a pivo
Canon V10 je opravdu malý – zde ve srovnání s velkým pivem. Plus zde je bez ochranného plastového krytu. Rychlofotka mobilem.

Solidní integrovaný stojánek a přetočitelný displej: pro rychlé používání jsou vlastně klíčové dva parametry. První je opravdu šikovný stojánek, zkrátka polohovací výklopné “opěrátko”, kterým se dá rychle nastavit úhel polohy kamery. Druhým ovládacím prvkem je výklopný displej, který se dá převrátit až o 180 stupňů, a kdo točí/fotí sebe, může se spokojeně hlídat.

Canon PowerShot V10
Canon PowerShot V10 na oficiálním snímku, kde je vidět stojánek i přetočitelný displej. Foto: Canon.cz

Klíčové parametry: Kamera dokáže samozřejmě snímat ve 4K (dle oficiálních specifikací: záznam videa ve 4K UHD při 29,97/25,00 fps a Full HD při 59,94/50,00 fps). Přičemž nastavit samozřejmě jdou všechny zásadní parametry: vyvážení bílé, korekce expozice, různé “barevně vylepšovací filtry”. Podstatné též je, že je možné přepínat mezi stabilizovanou a nestabilizovanou verzí záběru a k dispozici je i digitální zoom (1,5, 2 a 3). Plus jde i fotografovat, viz fotky na této stránce, ale tam už jsou nastavení výrazně omezenější a nejde ani zoomovat, což je trochu škoda.

Propracované propojení s mobilem: hodně zásadní částí toho všeho je samozřejmě rychlé a snadné propojení do mobilu, které umožňuje nejen to očekávatelné: rychle odeslat video nebo fotku z mobilu “někam dál”, ale také šikovné dálkové ovládání, které mě mile překvapilo – viz dál.

Video: Co umí Canon Powershot V10 – 14 min v 4K

Canon PowerShot V10 – co umí, jak natáčí a fotí

Kameru jsem zkoušel pár dní v Praze a při cyklistickém výletu na jih Čech, a to v řadě různých světelných podmínek. Zde je pár hlavních bodů.

Ultraširokoúhlý záběr se vážně hodí: Ač, viz výše, podobné kamerky moc nepatří do mého světa, s gustem jsem vyzkoušel to, jak bude ultraširokoúhlý objektiv fungovat při točení á la kolo jede krajinou. Musím říct, že to funguje opravdu dobře – díky stojánku je prostě možné Canon “pohodit” někde u krajnice a neřešit, co vše se vleze do záběru – vleze se tam toho totiž z definice hodně, až vše.

Jednopalcový snímač dává kvalitní výstup: pokud si pustíte doprovodné video, kvalitu videa může snadno posoudit a hned na úvodním záběru je dobře vidět, že prostě ten poměrně velký jednopalcový snímač odvádí velmi dobrou práci. Byť samozřejmě i zde platí, že nakonec nejvíce záleží na světle (které tady bylo velmi dobré). Což je nesporně jedno z důležitých shrnutí: pokud budeme natáčet ve skvělém světle, výsledky budou skvělé (á la jarním/večerním sluncem zalitá krajina). Horší světlo (méně hezkého slunce, více kontrastů) vše samozřejmě může zkomplikovat – kamera (stejně jako ostatně prakticky všechny foťáky) z definice nedokáže tolik fotky “dopočítávat” jako mobily.

Canon V10
Jarní krajina na jihu Čech. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Důležité nastavení videa: zoom a stabilizace: hodně důležité je nepřehlédnout dvojí důležité nastavení. Tím prvním je u videa možnost používat digitální zoom (1,5, 2 a 3 x), přičemž právě ten jedenapůlnásobný je hodně důležitý: z “ultraširokoúhlosti” udělá “normální širokoúhlost”, jinými slovy: například postava už nebude vypadat zdeformovaně. A půjde o typ obrázku podobný tomu, co nabízí standardní mobilní telefony (a co se obecně hodí nejvíce). Samozřejmě, jde o zoom digitální, tedy jde na úkor kvality, ale je to kompromis snesitelný. Hodně zásadní je pochopit, jak funguje stabilizace videa – ta totiž není automaticky zapnutá a nejde spustit při využití onoho základního ultraširokoúhlého objektivu. Pokud byste v tomto nastavení třeba natáčeli z kola, obrázky budou roztřesené. Je tedy důležité stabilizaci pustit a je po problému – ale úhel se změní a záběr se trochu “ořízne”.

I u fotek je “jednopalec” hodně cítit. Jak už jsem zmínil, spíše mě vlastně zajímají fotky, a jak je možné zahlédnout z ukázek na této stránce i ve videu, z kamerky je možné vylovit opravdu velmi solidní výstupy: kresba je velmi dobrá, s trochu zkušeností je možné hezky pracovat i s hloubkou ostrosti. Ale rychle dodejme, že jde o funkci opravdu zcela doplňkovou. Zapomeňme na jakákoliv složitá nastavení (o rawech nemluvě), Canon nám zde dovolí opravdu jen cvakat a maxiálně nastavit velikosti snímku a provést korekci expozice. Tedy jako doplněk to funguje velmi dobře, ale je třeba říct, že jako foťák tuhle hračku smysl kupovat nemá, opravdu cílí na natáčení videa.

Canon V10
Detaily umí opravdu pozoruhodné, ale někdy se špatně trefuje optimální vzdálenost – displej je prostě malý. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Co se mi hodně líbilo: dálkové ovládání. Jak už jsem zmínil, mně osobně si nejvíce líbila možnost ukázaná na začátku videa: že jsem schopen točit velmi kvalitní záznam a přitom přímo přes náhled na mobilu hlídat moji přesnou polohu a kontrolovat klíčové parametry. Uznávám, tohle nemusí být zásadní pro každého, ale pro mě ano – protože stále něco natáčím a je překvapivě nesnadné “točit se sám”. Ano, dokážu ovládat iPhone dalším iPhonem, ale už to je komplikace, stejně tak to nějak vždy zvládnu s bezzrcadlovkou, ale i to bývá boj (ne, točit se v selfie módu opravu nechci). Tedy: myslím, že tohle může být poměrně lákavé pro tvůrce obsahu: získat snadnou možnost rychle pořídit záběry “mluvící hlavy”, aniž by se do toho musela zapojit manželka nebo děti, což je vždy poněkud o nervy.

Canon V10
Tohle se vážně hodí – kameru je možné snadno připevnit na stativ a pak na dálku ovládat. Rychlofotka mobilem.

Na co trochu pozor

Dobrá, a na co je tedy dobré dát si trochu pozor?

To hlavní: je to více méně hračka, nikoliv nástroj pro náročné použití. Jak už jsem zmínil několikrát: využití Canonu V10 je poměrně široké, je možné s ním provádět celou řadu kousků, mnoha lidem jistě bude vyhovovat, ale z parametrů (a ostatně i ceny kolem 11 000 Kč) vyplývá, že jde opravdu o nástroj pro více méně nenáročné využití na cyklovýletech, večírcích, rodinných oslavách.

Ovládání může být někdy trochu zapeklité: skvěle malé rozměry mají i stinnou stránku: když je malá kamera, jsou malé i rozměry displeje. A tam je prostě zejména ve slunném dni opravdu dost často těžké něco pořádně vidět. Tedy v mnoha případech je prostě nutné prohlédnout výslednou fotku až po připojení na mobil nebo po nahrání do počítače. Dlužno podotknout, že většinou to není žádné drama, ale pokud si budete rádi hrát s makro režimem, opravu je špatně vidět, zda máte zaostřeno, nebo ne.

Ovládání z mobilu velmi rychle vybíjí baterie. Ovládání z mobilu je skvělá věc a – co jsem ještě nezmínil – výborně funguje i mimo domov: mobil a kamera si spolu prostě vytvoří spojení přes bluetooth i wifi a spokojeně si povídají. Ale: je to samozřejmě poměrně energeticky náročné, tedy baterie se může rychle vybít. Je dobré s tím počítat a třeba se vybavit powerbankou. (Kamera, mimochodem, sama umí pohlídat, kdy se začíná při záznamu videa zahřívat – má přímo na displeji “teploměr”).

Canon V10
Tohle bude asi nejčastější využití Canonu V10 – je možné ho pohodit do brašny u kola a vyrazit. Rychlofotka mobilem.

Canon Powershot V10 – shrnutí ve dvou větách

Canon V10 nabízí širší úhel záběru (díky objektivu) a vyšší kvalitu záznamu (díky jednopalcovému snímači) než běžné mobilní telefony středních tříd, což z něj dělá zajímavou možnost pro široké spektrum využití. Cenné pro tvůrce obsahu může být i velmi solidní “dálkové ovládání” přes mobilní aplikaci, které výrazně usnadní pořizovaní například vzdělávacích videí.

Canon PowerShot V10 – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Canon PowerShot V10 na Alza.cz

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila tento foťák, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

 

 

Shrnutí recenze:

Canon PowerShot V10

Canon V10 nabízí širší úhel záběru (díky objektivu) a vyšší kvalitu záznamu (díky jednopalcovému snímači) než běžné mobilní telefony středních tříd, což z něj dělá zajímavou možnost pro široké spektrum využití.

Hodnocení redakce:
7.5

Pros

  • Opravdu kapesní rozměry
  • Jednopalcový snímač dává velmi dobré výsledky
  • Mikrofon je opravdu kvalitní

Cons

  • Jde o spíš hračku, než pracovní nástroj
  • Ovládání je poměrně titěrné
  • Pořizování fotek by si zasloužilo více možností nastavení
Reklama

3 komentářů

  1. Že je to primárně vlogovací kamera postavená proti ZV-1 ani vidu ani slechu…🤦.

  2. Martin Smaha

    Honzo, prosím, nezlobte se na mě, a nemyslím to vůbec nijak zle – jste vynikající odborník; moc rád sleduji Vaše stránky atd, atd. ALE – prosím nepoužívejte ten odporný patvar, že se něco někam „vleze“, prosím, prosím, prosím…
    Česky se říká „vejde“; já nevím, který člověk tento hnus vymyslel, ale je to opravdu příšernost.
    Jestli si řeknete, že jsem blbej, tak mi to nevadí, mám Vás rád 😉

    Martin Smaha (72)

  3. Can you upload picture files for us to download? I really love to see how quality of the real picture files you’ve taken. Thank you in advance.

    PS. Until today I only find your channel that have a real test for still picture of V10. Thanks man!!!

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*