Canon 77D – špičková zrcadlovka nejen pro začátečníky (recenze)

Canon EOS 77D trochu mate svým číslem a výbavou, které jako by ho řadily do vyšších pater zrcadlovek. Cenou však pevně patří do klíčového segmentu strojů kolem 25 000 Kč (za tělo + setový objektiv). A to ho také jasně definuje: za velmi snesitelnou cenu nabízí opravdu špičkové výkony.

Canon EOS 77D
Canon EOS 77D na oficiálním snímku. Foto: Canon.cz

Mnoho let platí poměrně jednoduchá (byť poměrně nudná) odpověď na obecnou otázku Co si mám koupit za foťák? Zní: “Pokud vysloveně netrváš na tom, aby to bylo malé, kup si zrcadlovku, pořád to je nejlepší poměr cena/výkon. A možno-li, kup si rovnou kategorii “pořádný foťák”, tedy stroj v cenové kategorii kolem 20-30 000 Kč.”

Canon 77D v danou chvíli patří na naprostou špičku této kategorie foťáků a v některých parametrech v ní nemá konkurenci. Což – dodejme rychle – ne nutně znamená, že to je volba jednoznačně nejrozumnější, ony totiž všechny ty stroje od Canonu a Nikonu z posledního roku až dvou jsou svými výkony dost podobné. Což je ale na samostatný příběh… Pojďme to trochu rozmotat.

Canon 77D – pokračovatel slavné řady

Co si zaslouží rozmotat nejdříve, je ono číslo 77D, které může být trochu matoucí… Kromě něj Canon na jaře 2017 představil i Canon 800D, který svým číslem zapadá do právem legendární řady Canon 600D, 700D atp… Oba stroje jsou si parametry velmi podobné, jediný rozdíl je, že Canon 77D má výrazně lepší ovládání (zadní ovládací kolečko a horní displej, viz dále)…

To vše nic nemění na tom, že navzdory trochu zmatenému číslu patří Canon 77D cenou pevně právě do oné řady “stovkových Canonů”, tedy klíčové řady foťáků v ceně kolem 25 000 Kč za tělo plus objektiv. Což je poměrně důležité si uvědomit – za ty peníze toho totiž tento model nabízí opravdu hodně a svým způsobem nejvíc v této klíčové kategorii zrcadlovek.

Hvězda
Pro rodinné a cestovatelské focení to je prostě špičkový stroj za pořád více méně rozumné peníze. Fotka v plné velikosti bez úprav – fotka je podexponována a přisvícena bleskem, proto ta divočina. Prostě hraní si…

Vloni to bylo stejné – Canon do světa vypustil najednou dva modely: opravdu špičkově vybavený Canon 760D a trochu hůře vybaveného bráchu Canon 750D… Letos už mají příbuzní ale výrazně jiná jména – skoro by se chtělo spekulovat, že Canonu docházejí čísla, proto ta tajuplná 77čka…

Anebo možná se jen snaží ukázat, že tenhle foťák pocitově patří výš, což v zásadě opravdu patří – velmi často bude srovnáván s foťáky vyšší a výrazně dražší třídy, především Canonem 80D, s nímž ho pojí stejný snímač a velmi podobné parametry (víc o tom trochu dál, ale když to shrnu s mírnou nadsázkou, Canon 80D dle mého přestává dávat smysl…).

Canon 77D patří opravdu na špičku

Jak píšu na mnoha místech tohoto webu, mám tuhle kategorii foťáků hodně rád, a tuto řadu zvlášť, Canon 400D (z roku 2006) byl mým prvním digitálním foťákem – tedy, foťákem mé ženy, která mi ho půjčovala v nesnadném přechodu z éry analogové.

Tehdy vše stálo zhruba dvakrát více, a je tedy svým způsobem neuvěřitelné, co všechno je dnes za rozumné peníze možné získat – což, dodejme rychle, se týká i Nikonů, tedy skvělé řady s posledním modelem Nikon D5600

Tyhle foťáky zkrátka nabízejí absolutní špičku v obrazové kvalitě, výš už je potřeba jít až k full framům (tedy investovat o cca 100 000 více)… Aby firmy byly schopny zákazníkům “vnutit” i střední třídu, musí mít tahle “stovková řada” nějaké kompromisy – především “ořezané” ovládání, prostě méně “čudlíků” a trochu těžší přístupnost některých základních funkcí…

Daniela Matulová
Daniela Matulová, partnerka slavného fotografa Jana Šíbíka při jeho výstavě na Staroměstské radnici… Fotka v plné velikosti bez úprav…

Vloni v tom přišel opravdový průlom, protože Canon 760D najednou ten rozdíl trochu setřel a jako první z Nikonů a Canonů a nabídl “zadní kolečko”, které umožňuje rychle ovládat například korekci expozice nebo pohodlné použití manuálního režimu.

Přesně stejný “krok vpřed” nabízí i Canon 77D – kolečko se opravdu hodí, byť viditelnějším rozdílem je asi přítomnost horního displeje (bez nějž se, přiznejme, dá nicméně klidně žít)…

Pokud jste zahlédli i další texty na tomhle webu, asi již tušíte, že různé technologické vychytávky mě nechávají vesměs chladným (většinou jde jen o reklamní tahy), ale tohle kolečko je prostě skvělá věc.

Obrazová kvalita je výborná

Jak můžete posoudit na této stránce z testovacích fotek, obrazová kvalita je opravdu výborná a těžko jí něco vyčíst – jak jsem zmínil, je to prostě špička mezi stroji s touto velikostí čipu (tedy APS-C) a při troše snahy jdou z foťáku vytáhnout opravdu špičkové fotky…

O obrazovou kvalitu se stará snímač s rozlišením 24,2 megapixelů a obrazový procesor DIGIC 7, tedy procesor novější než je například u Canonu 80D (ne že by na tom nějak dramaticky záleželo)…

A samozřejmě, silnou stránkou je též vše kolem ostření – systém nabízí 45 ostřících bodů, které je možné seskupovat do různých variant pro nejrůznější typy použití, od práce s jedním bodem, přes ostření v jedné zóně po dobře fungující automatické ostření ve velké ploše hledáčku… Tohle se mi, přiznávám, opravdu hodně líbí, byť opět platí, že už podobně hezky to bylo uspořádáno i u předchozích generací… Šest snímků za vteřinu je taktéž parametr, který uspokojí skoro každého…

Staroměstské náměstí
Je to ideální stroj i na poměrně náročné pouliční focení… Neupravená fotka v plné velikosti.

Plus co je opravdu zásadní: jde o foťák ne sice malý, ale opravdu relativně kompaktní, což je stále zásadnější vlastností požadovanou zákazníky (oprávněně, řekl bych…) Což ovšem moc neplatí se setovou variantou tělo + 18-135 mm USM, což je objektiv skvělý, ale poměrně těžký, na to trochu pozor.

Testoval jsem v různých jarních situacích, od zelené obory Hvězda plné medvědího česneku, po skvělou výstavu mého kamaráda Honzy Šibíka na Staroměstské radnici… Zkrátka, nenapadá mě, co foťáku vyčíst…

Testoval jsem s dvěma klíčovými objektivy, s nimiž se bude Canon 77D prodávat, a to s oním univerzálním, leč opravdu dobrým zoomem 18-135 USM a také s naprostou novinkou představenou spolu s foťákem, “seťákem” EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM…

Pokus si nyní říkáte, co je na tom 18-55 STM objektivu nového, že přece už je starý pár let, pohlédněte na jeho specifikaci pořádně ještě jednou, i mně to trvalo několik pohledů… Už to vidíte? Ano, světelnost nezačíná na 3,5 tak jako v uplynulých letech, ale na hodnotě 4…

Zkrátka: Canon se snaží vše zmenšovat a ano, tenhle seťák je velmi kvalitní a přitom poměrně malý. Ale ubrat na světelnosti? Pořád nějak nevím, co si o tom myslet – ano, seťák fotí opravdu skvěle, lépe, než jsem čekal… Ale pořád se nějak nemohou “psychicky” přenést přes onu světelnost 4… Prostě si skoro myslím, že to je kompromis už trochu moc velký… Byť jasně, mnoho lidí to asi řešit nebude…

Andula
Má lehká pochybnost o světelnosti nového objektivu neznamená, že to není dobrý objektiv, ba lepší, než jaká bude jeho pověst. Fotka bez úprav v plné velikosti.

Kapka mudrování: a v čem že je ten pokrok?

Když jsem si těch pár dní s Canonem 77D hrál, přemýšlel jsem nad tím, jak odpovědět na logickou otázku “A v čem je tenhle stoj lepší než o “stupínek” starší Canon 760D?” Férová odpověď zní: nejsem si jist, v reálném životě to nebudou rozdíly nijak zásadní.

Samozřejmě, k opravdu objektivní odpovědi by bylo třeba foťáky vyzkoušet bok po boku v jedné situaci a pokud bychom se zahloubali do technických specifikací (čip, procesor atp), jistě bychom nějaké rozdíly objevili… Nic to ale nemění na mém přesvědčení, že v běžném rodinném a cestovatelském provozu by rozdíl ve výsledcích byl minimální…

Což mě vede k nebezpečně revoluční myšlence, že ten pokrok v technologii trochu přibrzďuje. Prostě platí, že rozdíly mezi generacemi foťáků jsou – minimálně v obrazové kvalitě – menší, než bývaly třeba před pěti lety… Z čehož plyne docela důležitá otázka: a kam tedy na dnešním fotografickém nebi vlastně Canon 77D patří…

Jan Šibík
Známý fotograf Jan Šibík na své výstavě na Staroměstské radnici… Vše funguje, jak má… Neupravená fotka v plné velikosti.

Častá otázka: Canon 77D vs Canon 800D vs Canon 80D

Jak už jsem zmínil, Canon 77D patří k naprosté špičce toho, co je dnes možné koupit se snímačem o velikosti APS-C. Stejně tak jsem si jist, že jde o nejlépe vybavený foťák v kategorii kolem 25 000 Kč (tělo + 1 objektiv)…

Z čehož plyne i má poměrně rezolutní odpověď na logickou otázku, zda není lepší volbou než středotřídový Canon 80D… Moje odpověď zní: jasně, Canon 77D je volbou rozumnější než Canon 80D, který ho sice v některých parametrech předběhne, ale obecně to nejsou parametry natolik zásadní, aby ospravedlňovaly výrazně vyšší cenu – procesor má navíc novější právě Canon 77D. (Zajímavou tabulku s podrobným srovnáním obou foťáků najdete na tomto serveru).

Canon EOS 77D tělo
Právě to nenápadné otočné kolečko na zadní straně posouvá tuhle zrcadlovku nad konkurenty a opravdu se hodí (stejně jako horní displej). Foto: Canon.cz

Ne nutně z toho ovšem plyne, že Canon 77D je volbou nejrozumnější – velkou konkurencí mu bude o rok starší (a podobně dobře vybavený) bratr Canon 760D, ale také dva méně vybavení příbuzní – stejně starý Canon 800D a o rok starší Canon 750D. Jasně, už víme, že nemají to skvělé zadní ovládací kolečko a horní displej. Pro mě osobně to důležité je a jen kvůli kolečku bych volil stroj dražší… Pro ty, kterým to je více méně jedno, jsou však i ty “obyčejnější” stroje skvělou a levnější volbou…

A jak se tedy rozhodnout? Univerzální odpověď neexistuje – i proto, že hodně záleží na konkrétních cenách a také na tom, v jakých setech bude možné foťáky koupit. To byla nepochopitelná slabina Canonu 760D, který se nedal koupit v rozumných kombinacích s objektivy (na rozdíl od konkurenčního Nikon D5600)…

 

Obora Hvězda
Na rodinné focení to je opravdu ideální stroj (ač podobné výkony umí i levnější příbuzní)… Neupravená fotka v plné velikosti.

Canon 77D – shrnutí ve dvou větách

Canon 77D patří svojí obrazovou kvalitou k naprosté špičce strojů s čipem velikosti APS-C a zároveň je nejlépe vybavenou zrcadlovkou v klíčové kategorii kolem 25 000 Kč (tělo + objektiv). Je tedy velmi rozumnou volbou pro široké spektrum uživatelů, jeho pozici bude trochu nabourávat fakt, že rozdíl s předchozí generací není nijak dramatický.

Canon EOS 77D – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Shrnutí recenze:

Canon EOS 77D

Canon 77D patří svojí obrazovou kvalitou k naprosté špičce strojů s čipem velikosti APS-C a zároveň je nejlépe vybavenou zrcadlovkou v klíčové kategorii kolem 25 000 Kč (tělo + objektiv). Je tedy velmi rozumnou volbou pro široké spektrum uživatelů, jeho pozici bude trochu nabourávat fakt, že rozdíl s předchozí generací není nijak dramatický.

Hodnocení redakce:
8.3

Pros

  • špičková obrazová kvalita
  • výborná výbava, nejlepší ve své kategorii (ovladač, horní displej)
  • v zásadě výborný poměr cena/výkon

Cons

  • konkurence podobně dobrých starších nebo méně vybavených Canonů
  • kombinace tělo + objektiv 18-135 USM je poměrně těžká
  • světelnosti setového objektivu 18-55mm / 4-5.6 není hvězdná
Reklama

43 komentářů

  1. Canon 77D je takový hybrid, Canon opět nabízí falešnou politiku nákupní jako Nikon, ukáže vyšší číslo a člověk dostane dojem, že je ve všem lepší než 70D, ale není tomu tak, 77D je takový kompromis, který má mnoho much, asi rozumnější bych viděl 80D, ale když vidím, že dnes je za cenu asi 16 tisíc korun, tak to nebude zas tak zlé. I D7200 se prodává za 17 tisíc, takže tady je už opravdu rozumné uvažovat o koupi, samozřejmě kdo nemá starší objektivy může koupit rovnou nějaký výhodný set.

  2. Pavel Král

    Dobrý den, nedávno jsem koupil Canon 77d. Teprve teď mi došlo, že zřejmě nemá HDR, ale jen AEB – Auto Exposure Bracketing. Úkolem je rychle za sebou vyfotit 3 snímky s rozdílnou expozici. Je možné pro to použít „hromadné snímkování “ 6 snímků/s ? Lze tyto snímky zpracovat v některém z programů, které poskytuje Canon ke svým fotoaparátům zdarma? Děkuji.

  3. Dobrý den
    Mám na vás prosbu vlastním canon 760. Momentálně bych ho chtěl vyměnit za 77. Myslíte si že je to dobrá volba? Obracim na vás z to důvodu že plno lidí mě tlačí (obrazně řečeno ) do FF. Jsem z toho trosku zmatený.
    Děkuji za radu

  4. Canon 77D mi vyhovuje ale nejvetsi problem u me vydim s tim ze fotky jsou ve formatu CR2 coz mi dela stale problem je otvirat. A bohuzel si nevim rady a kdyz zajdu nekam do obchodu nedokazou mi poradit co s tim. Pokud s tim mate zkusenosti a dokazete mi poradir budu vam velice vdecna. IT bohuzel nejsem a ani zadneho nezam. Dekuji za radu. [email protected]

    • Terko, musíte si nastavit, že chcete fotit i do JPEG formátu – v „Menu“ hledejte „Image quality“, tam si nastavte „L“ (large = vysoká kvalita JPEG), případně „RAW + L“, tj. vysoká kvalita JPEG + CR2 (CR2 je RAW formát Canonu) a bude se Vám to ukládat v obou formátech. Pro už vyfocené fotky se dá na internetu stáhnout CR2 Converter.

  5. Kdysi jsem se ponořil do výběru zrcadl. APS-C a na zákl. param. od p. J. RYBÁŘE jsem si zvolil po nemožn. sehnání Can..600D Canona 700d a pak vynikajícího Can..50d a mohu říci, že na ně nedám dopustit co do ergonom. , detailů v záběrech, tedy i se seťáky jako Can..18-55stm, 55-250 srm, ale úžasnou kresbu podává obj. Can.18-135 šum a Tamron 90mm (makro). Jen tolik, že už neřeším tělo, ani objektivy, jen jak lépe fotit, sebezdokonal. se ve foto, fotoaparát (těla) cca do max. 15000,-Kč plně postačí k
    předání výtečných zvetšenin, vždy to budu totiž jen já kdo bude dávat povely jak záběr bude vypadat…tj. již nebudu řešit novinky, pouze zdokonalování se! Hezký den všem dobrým lidem a „budiž světlo!“ Dobré světlo! Jinak děkuji o. J.R. za pěkné články!

  6. Dobrý den, pokud byste mohl doporučit, tak raději 77D nebo 760D? Plánuji přechod z 650D. Zvládá 77D lépe šum při vyšším ISO než 760D? Děkuji za odpověď

    • Jan Rybář

      Dobrý den, hodně záleží na tom, jaký bude cenový rozdíl, obecně bych se, pokud to jen trochu půjde, přikládně už spíš k té 77čce, ale pokud by byl rozdíl v ceně velký, i 760tka je velmi dobrá volba… Posoudit šum žel neumím, skoro bych si tipl, že rozdíl nebude nijak zásadní či spíš žádný… A nejsem si také jist, zda bude zásadní rozdíl od 650tky, tedy zvažte… JR

  7. Dobrý den, sem nováček co si bude pořizovat svůj první foťák. Chtěla bych si pořídit 77D, ale netuším po jakých objektivech sáhnout. Chtěla bych fotit přírodu a zvířata. Rozmýšlím tedy nad EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM nebo EF 70-300mm f/4.0-5.6 IS II USM. Chtěla bych velké přiblížení tak nevím, ale netuším co by obnášely rozdíly mezi STM a USM – říkal jste že USM bude těžší a to je jediné co o tom vím. Existuje i možnost objektivů, které by šly na daný D77 napojit? Přijde mi totiž zvláštní, že si jeden známý pořizoval objektiv až 400mm a cena byla kolem 20000 Kč. Nepodařilo se mi v canon objektivech něco podobného najít. Původně mi byl doporučen Panasonic Lumix DMC-FZ1000, ale chtěla bych zrcadlovku. Problém je ten že tam je ta ohnisková vzdálenost do 400mm tak hledám něco podobného.
    A jaký objektiv koupit na tu přírodu? Měl by prý být širokoúhlý – ale netuším co hledat. Navíc bych chtěla fotit i ve tmě. Chci pořídit něco co budu moct využívat dlouhou dobu.
    Děkuji.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, pro tuhle zrcadlovku je potřeba mít nějaká „základní“ objektivy, tedy nemůžete utéci ani tomu nudnému 18-55mm, případně té 18-135 verzi, no a pak je třeba dumat na něčím delším, třeba ty zmíněné by jistě stačily, ale mnohdy se hodí „vidět“ i výrazně dál. Já v tom, přiznám, nejsem moc velký odborník, tyhle věci moc nefotím, tedy se trochu zdráhám odpovědět. Ale ano, tyhle delší objektivy jsou vždy poměrně drahé, s tím je třeba počítat… USM a STM znamená systém ostření, tedy nemá žádný vliv na to, jak „daleko“ foťák vidí… JR

  8. Tadeáš V

    Dal jsem na Vaše doporučení a pořídil mojí Madlence do začátku 77D. Tak chci říct je díky. Je to skvělej foťák. Mám 5D Mark IV, takže to mohu snadno porovnat. 77D je lehkej, ano trochu „bakelitovej“, ale strašně příjemnej do ruky a fotky z něj mohou vyjít opravdu krásný. Jednoduchej na ovládání. Na focení čehokoli. Zvuk „cvaknutí“ sice není uplně „Leica“, ale to je drobnost. Tak ještě jednou díky za recenzy!

    • Jan Rybář

      Tadeáši, díky, to jsem rád, že foťák slouží, a pohled z horizontu 5DM4 je cenný. A jasně, pro mě to je v danou chvíli opravdu jeden z nejlepších foťáků pod cca 80 000 Kč… Jen škoda, že to Canon neprodává s nějakými rozumnými sety… Tak ať se daří! JR

  9. Dobrý den, kvalita fotografií určitě bude poměrně stejná, ale psát, že mezi Canonem 77D a 80D není žádný zásadní rozdíl není asi úplně pravda. Minimálně bych zmínil dva docela zásadní rozdíly. A to je výdrž baterie a především utěsnění těla proti vnikání vlhkosti a prachu. To bych už od zrcadlovky za 20 tis. očekával…

  10. Ono treba do tej Canon 77D hodnotenia tu v komentároch…….prihodiť okrem hodnotenia parametrov fotenia aj parametre videa. Canon sa oproti Nikonom tomu videu venuje viac a zrovna táto 77D je zameraná aj na videonadšencov, má výborné parametre videa, vela možností nastavenia + dual pixel kontinuálne ostrenie u videa + ako prvá z PRAVÝCH zrkadloviek……. má aj stabilizovaný čip – digitálnu stabilizáciu. V spolupráci s novým objektívom, ktorý je optimalizovaný aj pre video podla parametrov dosahuje stabilizovanie až v piatich osiach.
    Tieto veci síce už bezrkadloky ako Olympus E5 Mark II ( ktorý tiež vlastním ), Panasonic GH5 a iné……majú už dávno dokonca mechanicky ( nie digitálne ) v piatich osách na čipe !!! čo je velmi účinné, sú teda vo videu dalej. ale Canon sa ako prvá z PRAVÝCH zrkadloviek týmto počinom digitálnej stabilizácie na čipe + optická stabikizácia na objektíve, aspon priblížil BEZzrkadlovkám vo videu. V tom je napríklad aj zasadný rozdiel medzi Canon 80D a 77D. Stabilizácia na čipe…….tá 80.siatka ju nemá, má len objektívovú, ale tá digitálna u videa výrazne pomáha ustabilizovať videozáznam…….

    • Jan Rybář

      Romane, díky moc za hodně cenné doplnění, já video prakticky vůbec neumím, tedy ho neřeším, ač už pomalu začínám… Mějte se! JR

  11. Dobrý den, mám Nikon D90, který chci nahradit něčím novým a tak zvažuji nad tímto 77D. Původně jsem chtěl Nikona D7200, ale cena mě odrazuje a to z důvodu, že jsem již s Nikone sehraný. Nikon D5600 jsem zavrhnul, jelikož mi na něm chybí rolery. Dále jsem zvažoval systém Fuji xt 20, ale jelikož chci koupit kvalitní pevné objektivy, tak z důvodu ceny jsem to ihned zavrhnul. Fotím převážně krajiny, občas portréty a chci začít fotit noční fotografie. K fotoaparátu chci postupně dokoupit pevné širokoúhlé sklo, pevnou padesátku a nejčastěji používám objektiv na 35mm (po přepočtu), tak něco podobného k této ohniskové vzdálenosti. Děkuji za rady.

  12. Dobry den, diky Vasim clankum a recenzim jsem nakonec po dlouhem rozmysleni koupila Canon 77D, zatim jen se zakladnim objektivem a pevnou padesatkou. Zkousim ho doma dva dny, pri nahledu na displeji jsem byla z fotek nadsena, ale po prohlednuti v pocitaci jsem byla zklamana, mam vsechny rozmazane. 🙁 Vim, ze je tezke takto posoudit, cim to je. Ale treba budete vedet.. Fotim vetsinou deti, ktere jsou v pohybu. A fotim je zatim doma pri dennim svetle. Zvolila jsem prostredni ostrici bod (nevim, jestli je to v teto situaci vhodne?) A mam problem, ze kdyz koukam do hledacku a zaostrim, tak sice fotak pipne, jako ze zaostri, v hledacku to i vidim, ze zaostril, ale ten bod v hledacku se mi nijak nezvyrazni – nezcervena? Tedy nekdy ano, ale tak u dvou z deseti fotek, i kdyz vidim, ze se preostrilo. Myslite, ze to tak ma byt nebo je to nejaka chyba objektivu/fotaku? Moc dekuji za odpoved na zmatene napsany dotaz 🙂

    • Mazan Máza

      Nebojte je to chyba mezi fotakem a zemi. Musite cvicit 😉 Pak poznate jake nastaveni vam vyhovuje. Mozna by vam pomohla nejaka poucna videa na Yut.. Aby jste pochopila jak to vlastne vse funguje. Hezky den 🙂

    • Jan Drahý

      dobrý den, nemáte omylem vypnutý autofokus na objektivu? Přepínač MF/AF na objektivu. Zkuste si to zkontrolovat, občas se to stane při manipulaci při vyndavání z brašny.

  13. Dobrý den. Zvažovala jsem Nikon 5600, Nikon 7200 a Canon d77. Teď dokonce přemýšlím i o bezzrcadlovce a to z důvodu váhy. Můžete mi prosím poradit bezzrcadlovku, která je výkonem podobná výše uvedeným? Děkuji moc! Krásné svátky.

    • Nino, to je hodně častá, ale v mnoha směrech nesnadná otázka – srovnatelné výkony (někdo by řekl, že i lepší) Vám dají například Fujifilmy, např. Fujifilm X-E3, který stojí v setu s jedním objektivem plus minus 35 000 Kč. Ale jakmile začnete dokupovat objektivy, zjistíte, že to je poměrně velmi drahá záležitost a cena pak letí nahoru, tedy zvažte… Pořídit rozumnou bezzrcadlovku je stále docela chyták… JR

    • Tak máme skoro rok 2018 a baterry grip na 77 stále není , vstavaná baterka je kritizovaná za slabú výdrž .. K recenzii mam ale výhradu prečo kritizujete objektívy veď to je len „voliteľné príslušenstvo“ každý kto chce vyžmýkať z fotaku maximum tak kúpi nejaký kvalitný objektív trebárs tamron 17 50

      • Tomáši, zdravím a díky za doplnění – k těm objektivům, jasně, mnohé se dá dokoupit, já ale považuji za docela důležité, zda se dá foťák koupit v nějakém rozumné setu (obecně ty seťáky jsou lepší než je jejich pověst)… JR

  14. Dobry den.mam canon d100 a fotim rodinu,sport.casto horší svetelní podminky.Pomuzu si d77 čo sa tika obrazovej kvality?šum atd

  15. zdravím ,mám Canon 100d s kterým jsem naprosto spokojený ,super foták ,ale přemýšlím nad 77d ,budou mi pasovat objektivy nebo raději koupit nové
    děkuji za odpoved jsem amaterský fotograf
    pěkný den
    Libor

    • Jan Rybář

      Libore, zdravím, ano, objektivy pasovat budou, ale trochu záleží na tom, jakou generaci máte – pokud nějakou více méně poslední (obvykle s písmenky STM v názvu), vše je ideální, pokud máte něco staršího, zvážil bych možná nákup nových… JR

  16. Koupil jsem 77d (porovnaval jsem s 80d) a rozhodne nelituju. Stacilo mi v obchode potezkat oba a 77d je o hodne lehci…

  17. Pavel Starý

    Dovolím jednu kritiku nového Canonu 77D – podle mého není určen těm, kteří požadují, aby výdrž baterií byla alespoň na standardu této řady a to hned ze dvou důvodů:

    a) Canon v tomto případě nepoužil baterii LP-E6N (z 80D), která vydrží cca 900 snímků – ale sáhnul po technologii o úroveň nižší a použil baterii LP-E17 se sotva třetinovou výdrží (Canon udává cca 250 fotek)
    b) Dotázal jsem se přímo u Canonu a ten mi sdělil, že pro 77D se prozatím neplánuje ani battery grip (!) – tudíž na fotoakcích nebo v terénu bez možnosti dobití se budete muset smířit s přehazování sady několika baterek po cca 200-250 snímcích.

    Suma sumárum, pokud potřebuji, aby foťák v terénu něco vydržel je třeba sáhnout po 80D nebo se spokojit se starší technoogií 70D.

    • Jan Rybář

      Pavle, zdravím Vás a díky za komentář, to je opravdu zajímavá nuance… Trochu se zdráhám uvěřit, že by v praxi foťák nevydržel to, co všichni jeho předci, tedy dva až tři dny běžného provozu á la dovolená nebo den hodně intenzivní… Byť to, co píšete, zní poměrně varovně – je to dle mého mírně zoufalá snaha Canonu udržet „patra“ foťáků, když už tedy to všechno fotí v zásadě stejně. Zdravím, JR

      • Pavel Starý

        Také mě to překvapilo a přestože se mi 77D docela líbí (vaše recenze také) – rozhoduji se nyní pro 80D anebo pár měsíců počkám na jeho nástupce 90D, který by měl údajně dorazit již na přelomu roku. Výdrž baterií je pro mě důležitá a těch 250 snímků při focení např. letadel (celý den mimo nabíječku a spousta fotek) nebo rodinných/svatebních akcí je opravdu málo.

        • Tomáš Pernica

          N77 s krátkým 55 setovým objektivem si nyní koupil můj otec. Dlouho jsem mu vybíral, ale jsme zvolil tento. Já jsem z něj absolutně nadšen. Měl jsem ho půjčený na focení promocí a nějakých dalších akcí. Vyfoceno přes 500 fotek, polovina s bleskem, pomocí hledáčku. Displej sem tam kontrola snímku, hraní si s nastavením. Baterie je stále plná. Dokonce jsem foťák ani nevypínal. Takže baterie bych se vůbec nebál. Navíc asi není problém mít v brašně ještě jednu.

    • Karel Boudný

      Také jsem hodně nakloněn tomuto modelu, takže údaj na výdrž baterie mě dost vrtá hlavou. Tak nějak se mi nechce věřit,
      že by fotoaparát na této úrovni vydržel jenom 250 snímků. To by ho podle mě vůči konkurenci úplně degradovalo. Moje
      dostupné informace jsou cca 550 snímků dle standardu CIPA. Info od mpx, 600 snímků. To sice nejsou nijak závratná čísla,
      ale už je to vypadá mnohem lépe. Teď kde je pravda?

  18. Zdravim,
    zaujala ma ta chvala obrazovej kvality a napriek urcite nespornym kvalitam tohto fotaku, napriklad prave ta obrazova kvalita je o jednen cely stupen horsia nez napr poskytuje Pentax K70 co sa tyka aj RAWu, tak aj JPEGu: Cize sum z 77D je napr pri iso3200 taky, ako ma K70 pri iso6400. Naopak zase v mnozstve ostriacich bodov je tomu naopak 45:11 …

    • Jan Rybář

      Dobrý den, zdravím! Já K70tku žel nezkoušel, tedy neumím posoudit, ale pojem „obrazová kvalita“ je věc čistě pocitová a v zásadě odpovídající na otázku „fotí to skvěle, dobře, nebo tak nějak normálně?“ Tedy s ISO to souvisí nepřímo, byť, samozřejmě, slušný výkony při jeho vyšších hodnotách jsou důležité… JR

  19. Dobrý den, děkuji za recenzi, nemohla jsem se dočkat 😉 rozmýšlím se mezi 760D a 77D. Chtěla bych zrcadlovku, která kromě běžného focení rodiny či krajiny zvládne i fotografování zvířat, hlavně psů a koní v rychlém pohybu. Na této novince se mi velmi líbí počet ostřících bodů a počet šesti snímků za vteřinu. A dále mě zajímá již Vámi zmíněná světelnost u setového objektivu 18-55. Myslíte, že je lepší koupit samotné tělo a zvlášť ,,starší“ objektiv se světelností 3,5? Jsem začátečník, bude to má první zrcadlovka, takže neumím úplně zhodnotit důležitost těchto parametrů. Moc děkuji za odpověď.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, skoro bych řekl, že pokud s focením začínáte a rozdíl v ceně bude výrazný (což v danou chvíli určitě bude), uvažoval bych spíš o té 760tce. Co se objektivů týče, inu, ta světlenost je protivná, ale ne zase tak zásadní, kupovat jen tělo nemá moc smysl, vše by pak vyšlo hodně draze… Pokud chcete fotit různou zvěř, měla byste hned z kraje koupit nějaký i delší objektiv, skoro možná i set tělo + 2 objektivy.. Držím palce, JR

      • Petr Schejbal

        Dobry den. Chci se zeptat na podobnou vec. Set Canon EOS 77D + Canon EF-S 18-55mm 4-5.6 IS STM u Digital 24.cz stoji 21690,-…..kdyz koupim pouze telo tak 19390,- + starsi Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS STM za 3251,- jsem na cene 22641,- coz je o tisic vic, ale s lepsi svetlosti…..zeptam se, tedy i s lepsi kvalitou? zarazilo me i srovnani obou kde ten novy ma 400 g a ten stary 3,5-5,6 ma pouze 205 g….v cem se jeste lisi je maximalni clona 38 u starsiho a 22 u noveho a to je asi vse…..navic ten starsi je hojne recenzovan, ten novy nic…poradite? diky

  20. Jan Dvořák

    Dobrý den, díky za recenzi novinky. Chtěl bych se zeptat na dvě věci. Zda-li má 77D micro AF adjustment a jak byste srovnal 77D a 70D ? Díky !

    • Jan Rybář

      Jene, zdravím, trochu Vás zklamu, na ani jednu otázku nejsem úplně schopen kvalifikovně odpovědět – já tyhle úplné detaily moc neřeším, 70tku jsem nikdy systematicky nezkoumal. Troufl bych si ale říci, že v srovnání s ní přece jen bude tahle nová hračka poměrně výrazně dál… JR

    • Byť naprostý foto-začátečník, dovolil bych si p. Dvořákovi odpovědět. 77D bohužel AF micro adjustment nemá. Co se týče porovnání se 70D, tak bych si vypůjčil příspěvek z jedné diskuze: „hlavné rozdiely sú v snímači, procesore, utesnení, hľadáčiku, počtu zaostrovacích bodov a výdrži.
      77D má novší procesor, o triedu lepší snímač a 45 zaostrovacích bodov. 70D zase má väčší a kvalitnejší hľadáčik, utesnené telo a vyššiu výdrž a 100 EUR nižšiu cenu“. A k tomu zmiňovaný AF micro adjustment.